Největší hity léta: Auta, Poseidon, Depp

Irena Hejdová Irena Hejdová
27. 6. 2006 15:00
Filmy - Nejen Piráti z Karibiku mají kvůli internetovým kolegům premiéru už v létě, ačkoliv Češi se o prázdninách kinům spíš vyhýbají. Uvnitř: TRAILERY, PŘEHLED LETNÍCH PREMIÉR, RECENZE

V USA je léto hlavní filmovou sezonou a mohutně se na ně zbrojí. Ne tak u nás. Češi radši odjedou k moři, než aby sledovali jeho řádění v Poseidonu, a radši posedí u piva, než aby zjišťovali spolu s Auty, v čem je autíčkový smysl života.

Jenže zámořské hity se dnes celosvětově nasazují jen pár dnů či týdnů po americké premiéře - v obavě, aby si je vynalézavé diváctvo nestáhlo od pirátů z internetu. Jaké čerstvé zboží letos v létě chtě nechtě profrčí českými kiny? A na co se vypravit, pokud se nechystáte na karlovarský filmový festival, na Letní filmovou školu nebo na festival Fresh Film?

První na řadě jsou symbolicky Auta. Navazují na oblibu animovaných filmů - jen v poslední době vstoupily do kin filmy Za plotem, Doba ledová 2, Madagaskar a Karcoolka - a vnášejí do tohoto žánru vskutku originální hrdiny.

Ten hlavní, závoďák Blesk McQueen, se zatoulá do ospalé Kardanové lhoty u Silnice 66, kde mu místní buranské vehikly ukážou, že skutečné přátelství je důležitější než hon za trofejemi.

Poseidon je remakem známého katastrofického filmu z roku 1972. Nový film z potápějícího se luxusního parníku pochopitelně hýří efekty a patosem a jeho výsledky v amerických kinech nejsou nejlepší.

Ani schematičnost mu není cizí, přesto upoutá monumentálními scénami i dějovým spádem, který udrží napětí od začátku do konce. Třeba trochu té vody navíc v létě přijde vhod.

Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže si odbyli svou světovou premiéru v losangeleském Disneylandu, do českých kin vtrhnou 3. srpna.

Jack Sparrow alias Johnny Depp se v režii Gore Verbinskiho opět neohroženě utká s hordami nemrtvých nepřátel, tentokrát z legendárního Bludného Holanďana. To vše za nadšených ovací publika.

Hodně se očekává také od filmu Superman se vrací, kritici se totiž zatím předhánějí v superlativech.

Hrdina z Kryptonu se v novém díle vrací na zemi, kde zjistí, že už tu o něj nikdo nestojí, ani jeho milovaná Lois. Jak si poradí? To se čeští diváci dozvědí 27. července.
 

V průběhu léta do kin přijde i několik snímků po předpremiéře na karlovarském festivalu - Bessonův Angel-A, Gilliamova Krajina přílivu či vítězný film letošního Berlinale, bosenská Grbavica. Patří mezi ně i Altmanova novinka Zítra nehrajeme! či Kim Ki-dukova Samaritánka.

Ženy potěší romantika: Dům u jezera se Sandrou Bullockovou či německá Bílá Masajka o mladé Švýcarce, která kvůli lásce k uhrančivému muži začne žít mezi domorodci. Nebo co třeba Let´s Dance o lásce primabaleríny a baltimorského rebela či komedii o svatbách Confetti?

Foto: Warner Bros

Mužům doporučíme pokračování série Rychle a zběsile či Salmu Hayekovou a Penelope Cruzovou v Sexy Pistols, jinak nikterak oslnivém westernu z Bessonovy produkce.

V srpnu dorazí i remake seriálu Miami Vice, milovníky napětí potěší Skyfighters: Akce v oblacích. Čeští diváci uvidí i dlouho očekávaný film o útocích z 11. září, Let číslo 93.

Meze teenagerských komedií se posouvají dál a dál - pro adolescenty je nachystáno Péčko pro začátečníky o partičce teenagerů, kteří si natočí porno.

Podobného ražení nejspíš bude i Click: Život na dálkové ovládání. O něco vkusnější by mohlo být norské Tommyho peklo.

V srpnu do kin vtrhne Garfield 2 - nevrlý kocour se slabostí pro lasagne a hlasem Billa Murraye.

A také jediný český film léta - debut Marty Novákové Marta s Petrou Špalkovou v hlavní roli ženy vydané na milost a nemilost dvěma mužům.


 

PŘEDCHOZÍ PREMIÉRY

 

 

Právě se děje

před 1 minutou

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy