Režisér Lars von Trier má Parkinsonovu nemoc, momentálně dokončuje seriál

Přední dánský režisér Lars von Trier, známý filmy Prolomit vlny, Tanec v temnotách nebo Antikrist, trpí Parkinsonovou chorobou. V pondělí večer to oznámila produkční společnost Zentropa, kterou roku 1992 spoluzakládal.

Dle jejího vyjádření je šestašedesátiletý umělec zatím v dobrém stavu, podstupuje léčbu a dokončuje třetí řadu seriálu Království. První dvě série odehrávající se na neurochirurgickém oddělení kodaňské nemocnice uvedl v 90. letech minulého století, tu třetí nestihl natočit kvůli úmrtí představitele jedné z hlavních rolí. Představí ji až tento měsíc na Benátském filmovém festivalu. Pokud se jeho stav nezhorší, koncem roku k třetí řadě ságy poskytne "omezený" počet rozhovorů, dodala produkční společnost.

Parkinsonova nemoc je neurodegenerativní onemocnění centrální nervové soustavy, ve filmové branži jím trpí například herci Alan Alda a Michael J. Fox a zemřel na něj Ian Holm.

Zdroj: Variety.com

Český film o skladateli Myslivečkovi bude mít premiéru na prestižním festivalu

Hraný film režiséra Petra Václava nazvaný Il Boemo o osudech skladatele Josefa Myslivečka se dočká světové premiéry v hlavní soutěži festivalu ve španělském San Sebastiánu. Ve snímku, jenž pracoval s rozpočtem 120 milionů korun, nejslavnějšího českého skladatele 18. století ztvárnil Vojtěch Dyk. Na projektu se podílely operní hvězdy v čele se sopranistkou Simonou Šaturovou a francouzským kontratenorem Philippem Jarousskym. Hudbu natočil barokní orchestr Collegium 1704 vedený Václavem Luksem.

Do hlavní soutěže festivalu takzvané áčkové kategorie se z české kinematografie naposledy dostalo Nabarvené ptáče od Václava Marhoula, které před třemi lety soutěžilo v italských Benátkách. "Pro mě osobně je již samotné přijetí do hlavní soutěže na takto prestižním festivalu obrovská čest. Pevně ale doufám, že se náš film bude líbit nejen porotě v San Sebastiánu, ale také všem divákům," říká režisér a autor scénáře Petr Václav.

Česká kina začnou Il Boemo promítat 20. října, o den později bude v nově zrekonstruovaném barokním Clam-Gallasově paláci na pražském Mariánském náměstí zahájena výstava věnovaná Myslivečkově osudu.

Zdroj: ČTK
Pokračovat