Íránské úřady propustily režiséra Panahího, sotva zahájil hladovku

Z věznice Evín v íránské hlavním městě Teheránu byl tento pátek na kauci propuštěn světově uznávaný režisér Džafar Panahí. Stalo se tak nedlouho poté, co dvaašedesátiletý držitel Zlatého lva z benátského festivalu za film Kruh nebo Zlatého medvěda z Berlinale za snímek Taxi Teherán oznámil, že zahajuje protestní hladovku. O propuštění informovala polostátní agentura ISNA, na sociálních sítích už ho potvrdili umělcovi právníci i manželka Tahere Saidí. O dalším postupu rozhodne soud v březnu.

Panahí byl zadržen vloni v červenci, kdy mu úřady zničehonic nařídily odpykat si šestiletý trest. K němu byl odsouzen za údajnou protistátní činnost již roku 2010, do žaláře ale nikdy nemusel nastoupit. Propuštění renomovaného režiséra v posledních měsících žádali filmaři i zástupci festivalů v Cannes nebo Berlinale.

Film Moje slunce Mad režisérky Pavlátové je nominován na cenu César

Snímek o mladé Češce, která začíná nový život s afghánským manželem v Kábulu, byl nominován na cenu francouzské akademie César v kategorii celovečerní animovaný film. Koprodukční česko-francouzsko-slovenský projekt Moje slunce Mad od režisérky Michaely Pavlátové se bude o zlatou sošku ucházet 24. února.

Moje slunce Mad již získalo několik ocenění, bylo nominováno na americké Zlaté glóby a obdrželo cenu poroty prestižního festivalu animované tvorby ve francouzském Annecy. Ve francouzských kinech jej s úspěchem u diváků i kritiky uvedla distribuční společnost Diaphana. Hlas hrdinky patří v české i mezinárodní verzi Zuzaně Stivínové, která roli zvládla v češtině, angličtině a jazyku darí. Příběh o hledání domova v cizí zemi vznikl na motivy novely Frišta novinářky Petry Procházkové z roku 2004.

Zdroj: ČTK

Zemřel kameraman Jiří Macháně, natočil Den pro mou lásku či Černé barony

Ve věku 82 let zemřel tento pátek kameraman Jiří Macháně, který pracoval na více než 50 filmech. Patří mezi ně Smuteční slavnost, Den pro mou lásku, Panna a netvor, Černí baroni či Stín zmizelého. V sobotu o úmrtí informovala dcera Martina Macháňová.

Macháně se podílel také na vzniku seriálů jako třeba Návštěvníci, Náhrdelník či Komisař Maigret. Spolupracoval s režiséry Jurajem Herzem, Františkem Vláčilem, Karlem Kachyňou či Janem Němcem. Působil také dlouhá léta jako pedagog na pražské FAMU, kde výrazně přispěl k formování katedry kamery.

V roce 2015 mu Asociace českých kameramanů udělila cenu za celoživotní dílo. Za nejpodstatnější část své tvorby pokládal spolupráci s Jurajem Herzem. "Udělali jsme spolu asi 15 filmů, když k tomu připočítám televizi. Točili jsme i v Německu či pro Francouze," řekl v roce 2016. Podle něj měl tento režisér ohromné vidění, moc si spolu nemuseli povídat a rozuměli si. "Zkrátka tu jeho představivost jsem chápal - doufám, že on byl také spokojen," dodal.

Zdroj: ČTK
Pokračovat