Film

Francouzskou cenu César může získat český animovaný film Myši patří do nebe

Animovaný film Myši patří do nebe, který vypráví o střetu a postupném spřátelení myšky s lišákem, může obdržet prestižní francouzskou cenu César. Dílo režisérů Denisy Grimmové a Jana Bubeníčka promítala česká kina od října. Césara za nejlepší celovečerní animovaný snímek teď může získat pod francouzským distribučním názvem Même les souris vont au paradis. Mezi trojicí finalistů je i La Traversée, na jehož produkci se podílely Česká televize a společnost Maur film.

Nejvíc nominací na Césary získal snímek Illusions perdues (Ztracené iluze) režiséra Xaviera Giannoliho, uspět může v 15 kategoriích. O čtyři nominace méně obdržel muzikál Annette režiséra Leose Caraxe, deset si jich vysloužil Hlas lásky (Aline), volně inspirovaný životem zpěvačky Céline Dionové. Navzdory očekávání se příliš neprosadil Titan od Julie Ducournauové, který vyhrál Zlatou palmu na festivalu v Cannes. Má pět nominací, včetně režie a triků. Vítězové budou známi 25. února.

Zdroj: ČTK

Film zobrazující praktiky totalitní moci získal cenu Trilobit

Cenu Trilobit v sobotu získali tvůrci polského filmu Nezanechat stopy, který vypráví příběh z 80. let minulého století. Natočil ho Jan Paweł Matuszyński a porota na něm oceňuje umělecké znázornění praktik totalitní moci. Česká kina snímek uvedou v květnu.

Ocenění dostali také tvůrci seriálu Ochránce o školském ombudsmanovi, režisér experimentálního filmu Lidi krve Miroslav Bambušek, scenáristka Adéla Komrzý za dokument Jednotka intenzivního života o možnostech komunikace s nevyléčitelně nemocnými pacienty nebo David Sís za dokumentární film o svém bratrovi, výtvarníkovi Petru Sísovi. Dalšími laureáty se stali Michaela Pavlátová za animované Moje slunce Mad nebo novinář Tomáš Etzler s Adélou Špaljovou za dokument Nebe o současné Číně.

Ocenění za celoživotní tvorbu převzal skladatel Jan Klusák. Český filmový a televizní svaz Fites sošky rozdal v laserovém centru v pražských Dolních Břežanech, večerem v přenosu České televize provázela moderátorka Světlana Witowská.

Zdroj: ČTK

Další díly Mission: Impossible uvedou kina až v letech 2023 a 2024

Kvůli pandemii se zdrží sedmé a osmé pokračování série akčních filmů Mission: Impossible s hercem Tomem Cruisem. Sedmá část měla mít premiéru letos na podzim, nakonec ji biografy začnou promítat až 14. července 2023. Navazující osmý díl pak bude mít premiéru 28. června 2024, oznámily produkční společnosti Paramount Pictures a Skydance.

Snímky se natáčely v Itálii, Velké Británii nebo Polsku a štáb vedený režisérem Christopherem McQuarriem měl opakovaně problém s karanténami a nákazami. Také filmová studia a multiplexy se již téměř dva roky snaží odhadnout, kdy pandemie dostatečně poleví, aby se lidé mohli ve velkých počtech vrátit do kinosálů. Sága Mission: Impossible celosvětově dosud utržila přes 3,57 miliardy dolarů, v přepočtu skoro 80 miliard korun.

Zdroj: Reuters, ČTK
Pokračovat