Film

Krátký animovaný film z pražské FAMU bude soutěžit v Cannes

Na festivalu ve francouzském Cannes bude soutěžit krátký animovaný film Rudé boty od Anny Podskalské, studentky katedry animované tvorby na pražské FAMU. Byl vybrán do studentské soutěže Cinéfondation, která se uskuteční od 12. do 15. července.

Čtrnáctiminutový snímek tematizuje osudovou závislost. Začíná na vesnické tancovačce, kde dívka od cizince dostane pár rudých bot. Divoce se roztančí, záhy však zjistí, že botám nevládne ona, ale boty vládnou jí. Podskalská snímek vytvořila technikou malování na sklo. V Česku budou Rudé boty k vidění na libereckém festivalu Anifilm.

Mimo soutěž FAMU představí v Cannes další tři projekty: film Postup práce, který natočil Lun Sevnik z katedry režie, autobiografický projekt Milý tati od Diany Cam Van Nguyen z katedry animované tvorby a scénář Rituály od Damiána Vondráška z katedry režie.

Zdroj: ČTK

Kompenzace za pandemii: Německá vláda pošle festivalu Berlinale přes čtvrt miliardy korun

Německá spolková vláda letos přispěje pořadatelům filmového festivalu Berlinale částkou 10,3 milionu eur, píše deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. V přepočtu se jedná o téměř 262 milionů korun. Akce v německé metropoli je letos kvůli pandemii koronaviru rozdělena na dvě části. V březnu se konala jen on-line, od této středy budou diváci moci vidět filmy pod širým nebem.

Pověřenkyně spolkové vlády pro kulturu Monika Grüttersová řekla agentuře DPA, že peníze pro Berlinale v rozpočtu vyhradila již v zimě. "Chceme vyslat silný signál v oblasti kulturní i filmové politiky a zdůraznit, že se jedná o nový začátek pro celý obor," vysvětlila.

Festival, jehož rozpočet poslední roky překračoval 25 milionů eur, tedy 635 milionů korun, většinou spolková vláda financuje zhruba ze třetiny. Další třetinu tvoří prodej vstupenek, zbytek zajišťují sponzoři. Letos může Berlinale kvůli protipandemickým opatřením prodat jen zhruba 60 tisíc vstupenek, vloni krátce před první vlnou pandemie to bylo 330 tisíc lístků.

Zdroj: DPA
Pokračovat