Íránské úřady propustily režiséra Panahího, sotva zahájil hladovku

Z věznice Evín v íránské hlavním městě Teheránu byl tento pátek na kauci propuštěn světově uznávaný režisér Džafar Panahí. Stalo se tak nedlouho poté, co dvaašedesátiletý držitel Zlatého lva z benátského festivalu za film Kruh nebo Zlatého medvěda z Berlinale za snímek Taxi Teherán oznámil, že zahajuje protestní hladovku. O propuštění informovala polostátní agentura ISNA, na sociálních sítích už ho potvrdili umělcovi právníci i manželka Tahere Saidí. O dalším postupu rozhodne soud v březnu.

Panahí byl zadržen vloni v červenci, kdy mu úřady zničehonic nařídily odpykat si šestiletý trest. K němu byl odsouzen za údajnou protistátní činnost již roku 2010, do žaláře ale nikdy nemusel nastoupit. Propuštění renomovaného režiséra v posledních měsících žádali filmaři i zástupci festivalů v Cannes nebo Berlinale.

Film Moje slunce Mad režisérky Pavlátové je nominován na cenu César

Snímek o mladé Češce, která začíná nový život s afghánským manželem v Kábulu, byl nominován na cenu francouzské akademie César v kategorii celovečerní animovaný film. Koprodukční česko-francouzsko-slovenský projekt Moje slunce Mad od režisérky Michaely Pavlátové se bude o zlatou sošku ucházet 24. února.

Moje slunce Mad již získalo několik ocenění, bylo nominováno na americké Zlaté glóby a obdrželo cenu poroty prestižního festivalu animované tvorby ve francouzském Annecy. Ve francouzských kinech jej s úspěchem u diváků i kritiky uvedla distribuční společnost Diaphana. Hlas hrdinky patří v české i mezinárodní verzi Zuzaně Stivínové, která roli zvládla v češtině, angličtině a jazyku darí. Příběh o hledání domova v cizí zemi vznikl na motivy novely Frišta novinářky Petry Procházkové z roku 2004.

Zdroj: ČTK
Pokračovat