Filmové premiéry tohoto týdne

Irena Hejdová
5. 1. 2006 14:00
Praha - Od výpravné fantasy ságy přes rodinné drama až k teenagerské komedii a českému debutu.
foto z filmu Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň
foto z filmu Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň | Foto: Falcon

Čtyři premiéry, čtyři typické žánry: výpravná fantasy sága Letopisy Narnie, rodinné drama Důkaz, teenagerská komedie Hele, kámo, kdo tu vaří? a česká tragikomedie Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí. Dva z filmů jsou adaptacemi divadelních her, jeden adaptací literární.

Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň

Adaptace literární série C. S. Lewise je dílem Andrewa Adamsona, režiséra populárního Shreka. Vedle Tolkienova Pána prstenů jsou Letopisy Narnie jedním z nejslavnějších fantasy příběhů 20. století. Jeho hrdiny jsou čtyři děti z válkou zmítaného Londýna, které se starou skříní dostanou do magické země Narnie plné mýtických tvorů včetně faunů, kentaurů, obrů, satyrů, trpaslíků, minotaurů a mluvících zvířat. Film je nabitý digitálními triky a kompletně digitálně vytvořenými postavami. Zaujme především dětské diváky, ale návštěvu kina si zřejmě neodpustí ani příznivci fantasy. Recenzi filmu Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň najdete ZDE.

foto z filmu Důkaz
foto z filmu Důkaz | Foto: SPI

Důkaz

Americké drama Důkaz je adaptací divadelní hry Davida Auburna. Na první pohled nenápadný film oscarového režiséra Johna Maddena (Zamilovaný Shakespeare, Mandolína kapitána Corelliho) vypráví o křehké hranici mezi genialitou a šílenstvím a o dvou geniálních matematicích, z nichž jeden je na prahu své kariéry (dcera v podání Gwyneth Paltrow) a druhý už za zenitem (otec v podání Anthonyho Hopkinse). Střízlivě vyprávěné komorní drama  zaujme vynikajícími hereckými výkony obou hlavních představitelů, "matematickou" zápletkou a sympaticky civilním režijním zpracováním. V Česku slavila divadelní předloha velký úspěch v pražském Divadle v Řeznické; Vanda Hybnerová získala za roli dcery divadelní Thálii.  Recenze filmu ZDE.

foto z filmu Hele, kámo, kdo tu vaří?
foto z filmu Hele, kámo, kdo tu vaří? | Foto: Aktuálně.cz

Hele, kámo, kdo tu vaří?

Teenagerská komedie Hele, kámo, kdo tu vaří? je typickým dílem svého žánru. Jen prostředí tu netvoří americká střední škola ani rozjetý večírek, ale poněkud netradičně restaurace, v níž hlavní hrdinové pracují. Žádné jiné překvapení nečekejte: nechybí obhroublý sexuálně-fekální humor, poněkud laciné gagy ani partička mladíků libujících si v těchto tématech. Teenagerské komedie se liší jen mírou své vulgarity a Hele, kámo, kdo tu vaří? lze v tomto ohledu směle zařadit na jedno z nejpřednějších míst.

foto z filmu Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí
foto z filmu Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí | Foto: Aktuálně.cz

Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí

První českou premiérou letošního roku je debutový film Pavla Göbla a Romana Švejdy podle divadelní hry Reného Levínského. Film s podtitulem "suchá komedie z nádraží" vypráví o zaměstnancích jedné ospalé maloměstské stanice a patří do kategorie snímků o "obyčejných českých lidech", jejich milostných i pracovních problémech. Maximální snahu o autenticitu kazí nepříliš dobré herecké výkony, problematické dialogy a divadelní původ příběhu. Filmu se daří zprostředkovávat monotónní a ospalou atmosféru jednoho léta, místy ovšem na úkor vlastní monotónnosti a ospalosti. Recenze filmu Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí ZDE.

#reklama

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy