Konformita a nonkonformnost

Irena Hejdová Irena Hejdová
9. 2. 2006 13:30
Premiéry - Protihamburgerový manifest, evropský film roku a islandský outsider mezi hollywoodskými klišé. A k tomu Experti.

Celkem sedm filmů má premiéru tento týden. Tři z nich představují běžné spotřební zboží amerického původu: romantická komedie Co je šeptem, drama Žít po svém a dětský dobrodružný film Zathura: Vesmírné dobrodružství. Další tři se od zmíněných hollywoodských orgií naopak liší nejen kvalitou, ale i svou nonkonformností: islandský Outsider, evropský film roku Utajený a především zábavný dokument Super Size Me. Sestavu ještě doplňuje česká teenagerská komedie Experti.

 

 • experti - hádek
  experti - hádek | Foto: Experti
  Experti - Film Karla Comy přichází do kin 14 dnů po jiné teenagerské komedii Panic je nanic. Která z nich je lepší? Srovnávací recenze "Paniců" a "Expertů".

 • Foto: Falcon
  Zathura - Dětské vesmírné dobrodružství, nepokrytě se inspirující dětským filmem Jumanji, uspokojí malé děti, méně už jejich rodiče.

 • Foto: Bioscop
  Žít po svém - Hvězdně obsazené drama Lasse Hallstroma, poněkud sentimentální a kýčovité jako jeho předchozí filmy (Pravidla moštárny, Čokoláda), o to více diváky milované..

 • Foto: Warner
  Co je šeptem - Romantická komedie s Jennifer Anistonovou, Markem Ruffalo a Kevinem Costnerem si hraje na Absolventa 21. století.

 • Foto: Artcam
  Outsider - islandsko-dánský "outsiderský snímek o outsiderech" je druhým filmem islandského režiséra Dagura Kári. Jeho debut Albín jménem Noi se objevil i v českých kinech. Outsider opět vypráví příběh mladíka, který tak úplně nezapadá do společnosti. Milý, nenápadný, černobílý snímek je plný nostalgie, tichého smutku i melancholického humoru; za okny kavárny se poklidně procházejí sloni a babičky se zde ohánějí motorovými pilami. Není to film pro každého, ostatně jmenuje se Outsider. Ale může být i černým koněm pro ty, kteří se při jeho sledování budou řídit radou z filmu: "Tato hudba by se neměla hrát, ale snít."

 • Utajený
  Utajený | Foto: Aktuálně.cz
  Utajený - Film plný tajemství. Dílo režiséra Michaela Hanekeho (Pianistka) se v loňském roce stalo evropským filmem roku.

 • Foto: Aerofilms
  Super Size Me - Americký dokument o (nejen) amerických stravovacích návycích je zábavný, vtipný a napínavý, i když vstpuje do českých kin až dva roky po své americké premiéře. Opravdu Morgan vydržel celý měsíc jíst jen fast food?
#reklama
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy