Konformita a nonkonformnost

Irena Hejdová Irena Hejdová
9. 2. 2006 13:30
Premiéry - Protihamburgerový manifest, evropský film roku a islandský outsider mezi hollywoodskými klišé. A k tomu Experti.

Celkem sedm filmů má premiéru tento týden. Tři z nich představují běžné spotřební zboží amerického původu: romantická komedie Co je šeptem, drama Žít po svém a dětský dobrodružný film Zathura: Vesmírné dobrodružství. Další tři se od zmíněných hollywoodských orgií naopak liší nejen kvalitou, ale i svou nonkonformností: islandský Outsider, evropský film roku Utajený a především zábavný dokument Super Size Me. Sestavu ještě doplňuje česká teenagerská komedie Experti.

 

 • experti - hádek
  experti - hádek | Foto: Experti
  Experti - Film Karla Comy přichází do kin 14 dnů po jiné teenagerské komedii Panic je nanic. Která z nich je lepší? Srovnávací recenze "Paniců" a "Expertů".

 • Foto: Falcon
  Zathura - Dětské vesmírné dobrodružství, nepokrytě se inspirující dětským filmem Jumanji, uspokojí malé děti, méně už jejich rodiče.

 • Foto: Bioscop
  Žít po svém - Hvězdně obsazené drama Lasse Hallstroma, poněkud sentimentální a kýčovité jako jeho předchozí filmy (Pravidla moštárny, Čokoláda), o to více diváky milované..

 • Foto: Warner
  Co je šeptem - Romantická komedie s Jennifer Anistonovou, Markem Ruffalo a Kevinem Costnerem si hraje na Absolventa 21. století.

 • Foto: Artcam
  Outsider - islandsko-dánský "outsiderský snímek o outsiderech" je druhým filmem islandského režiséra Dagura Kári. Jeho debut Albín jménem Noi se objevil i v českých kinech. Outsider opět vypráví příběh mladíka, který tak úplně nezapadá do společnosti. Milý, nenápadný, černobílý snímek je plný nostalgie, tichého smutku i melancholického humoru; za okny kavárny se poklidně procházejí sloni a babičky se zde ohánějí motorovými pilami. Není to film pro každého, ostatně jmenuje se Outsider. Ale může být i černým koněm pro ty, kteří se při jeho sledování budou řídit radou z filmu: "Tato hudba by se neměla hrát, ale snít."

 • Utajený
  Utajený | Foto: Aktuálně.cz
  Utajený - Film plný tajemství. Dílo režiséra Michaela Hanekeho (Pianistka) se v loňském roce stalo evropským filmem roku.

 • Foto: Aerofilms
  Super Size Me - Americký dokument o (nejen) amerických stravovacích návycích je zábavný, vtipný a napínavý, i když vstpuje do českých kin až dva roky po své americké premiéře. Opravdu Morgan vydržel celý měsíc jíst jen fast food?
#reklama
 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 7 minutami

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy