Hranice života, lásky a bezpečí

Irena Hejdová Irena Hejdová
13. 4. 2006 10:00
Premiéry - Jak tenká nebo neprostupná je hranice mezi životem a smrtí, indiánem a sestřičkou či ochranou a útokem?

Po takřka neuvěřitelných osmi premiérách minulého týdne přichází dnes do kin poměrně standardní várka tří nových filmů. A všechny pojednávají o dvou odlišných světech, mezi kterými je hranice tenká tak, že je snadné ji překročit (což může to mít pěkně zničující následky). Zároveň tyto filmy poskytují i dosti hraniční divácké zážitky.


  Hranice života
  Hranice života | Foto: Aktuálně.cz
 • Hranice života - Celý film se odehrává na hranici. Jak název napovídá, jde o hranici mezi životem a smrtí, mezi skutečností a snem, mezi normalitou a šílenstvím. Strhující a temný snímek s Ewanem McGregorem, Naomi Wattsovou a Ryanem Goslingem si s divákem pohrává tak rafinovaně, že mu lze odpustit i banální pointu.

 • foto z filmu Indián a sestřička
  foto z filmu Indián a sestřička | Foto: Aktuálně.cz
 • Indián a sestřička - Hranicí mezi světem gádžů a Romů jsou často předsudky bílé většiny. Tak tomu je i v milostném příběhu mladé Romky a bílého "indiána". Nový český film je neokázalým, zároveň dokumentárně syrovým debutem. Vypráví o lásce, ale také o rasismu v české společnosti i touze po svobodě.

 • Firewall
  Firewall | Foto: WarnerBros
 • Firewall - Firewall je hranicí poněkud virtuálnější. Chrání počítače před útokem zvenčí, ale jak může být tato hranice chatrná, dokazuje stejnojmenný thriller. Harrison Ford si tu zahrál odborníka na počítačovou bezpečnost, kterého neméně inteligentní zločinec přinutí, aby se v zájmu záchrany své rodiny stal spíše odborníkem na počítačové útoky.

 

PŘEDCHOZÍ PREMIÉRY

 

 

Právě se děje

před 52 minutami

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy