Spisovatel Jan Faktor se dostal do užších nominací na Německou knižní cenu

Česko-německý romanopisec Jan Faktor je jedním ze šesti autorů, kteří se dostali do užší nominace na Německou knižní cenu. V úterý o tom informovala porota. Vítěz bude oznámen 17. října, těsně před začátkem Frankfurtského knižního veletrhu.

Sedmdesátiletý Faktor hodnotitele zaujal románem Trottel (Blbec). Vypráví jej spisovatel, rodilý Čech a nadaný blb, uvádí anotace. Příběh začíná v Praze po invazi vojsk Varšavské smlouvy z roku 1968. Hrdina se místo studia informatiky nudí v kanceláři a po setkání s "teutonskou hordou", jak staří Řekové a Římani říkali Germánům, se rozhodne emigrovat do východního Berlína. Zde se dostává do podivného politického undergroundu v městském obvodě Prenzlauer Berg a zakládá rodinu. Nehledě na pravidla vybavuje svůj squatový byt vanou a objevuje vášeň pro kapelu Rammstein.

Dle poroty Faktor v knize jedinečně propojuje osobní příběh s moderními dějinami. "Faktorovi se podařilo v příběhu o smutku vykouzlit vtip," kvitují porotci. Spisovatel, jenž do Berlína odjel roku 1978, byl členem neoficiální literární scény právě ve čtvrti Prenzlauer Berg, kam situoval svou novinku. Na Německou knižní cenu byl Faktor nominován již v roce 2010.

Zdroj: ČTK

Bookerovu cenu může získat i spisovatelka NoViolet Bulawayo

Mezi šestici finalistů prestižní literární Bookerovy ceny se probojovala zimbabwská spisovatelka NoViolet Bulawayo, která už ocenění málem získala v roce 2013. Letos je nominovaná díky románu Glory. Ten ústy několika zvířat vypráví o pádu diktátorského režimu, jehož lídr připomíná někdejšího zimbabwského tyrana Roberta Mugabeho. Autorčinu prózu Chtělo by to nový jména v překladu Markéty Musilové před sedmi lety vydal Odeon.

Do užšího výběru se dostala také držitelka Pulitzerovy ceny za literaturu Elizabeth Stroutová z USA. V knize Oh William! se vrací ke své dřívější protagonistce Lucy Bartonové, jež v novince pomáhá bývalému manželovi prozkoumat svou rodinnou historii.

Uspět může dále irská spisovatelka Claire Keeganová s románem Small Things Like These, který má jen 116 stran a vypráví "něžný příběh o naději a tichém hrdinství, oslavuje soucit a přísné kárá hříchy páchané ve jménu náboženství", uvedla porota. Dalším nominovaným je sedmaosmdesátiletý Alan Garner, britský autor dětské fantasy známý z 60. a 70. let minulého století, s románem Treacle Walker o osiřelém chlapci a jeho nečekaném přátelství s vandrákem.

Seznam finalistů doplňují Šehan Karunatilaka, spisovatel z ostrovního státu Šrí Lanka v jihovýchodní Asii, a Američan Percival Everett s prózou o rasismu a policejním násilí. Vítěz bude oznámen 17. října v Londýně, získá šek na 50 tisíc liber, v přepočtu necelých 1,5 milionu korun.

Zdroj: ČTK
Pokračovat