Novým ředitelem festivalu Pražské jaro se stane Pavel Trojan

Správní rada nejznámějšího českého festivalu klasické hudby Pražské jaro jmenovala novým ředitelem Pavla Trojana. Funkce se ujme 1. srpna, vystřídá dlouholetého šéfa přehlídky Romana Bělora. Ten po 21 letech končí na vlastní žádost.

Trojan pro festival pracoval od 19 let nejdříve jako výpomoc v tiskovém středisku, později jako mluvčí. Divákům se však představil i jako dirigent, když si dnes už nežijící Jiří Bělohlávek poslechl jeho koncert se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a navrhl jej na Debut Pražského jara. Trojan na festivalu dirigoval v roce 2014. Je absolventem oborů skladba a dirigování na Pražské konzervatoři, na Hudební fakultě pražské AMU vystudoval obory hudební management a skladba.

Zdroj: ČTK

Orchestr Concertgebouw povede šestadvacetiletý finský dirigent

Teprve šestadvacetiletý Fin Klaus Mäkelä se stane šéfdirigentem renomovaného amsterdamského Concertgebouw. Nizozemský orchestr to oznámil v pátek. Mäkelä bude od příští sezony nejdříve jeho "uměleckým partnerem", roku 2027 nastoupí na post šéfdirigenta.

Mladý Fin, jenž původně vystudoval hru na violoncello, momentálně vede filharmonii v norském Oslo, zároveň je hudebním ředitelem Orchestre de Paris a uměleckým šéfem festivalu ve finském městě Turku. "Cesta k nejlepším výsledkům pro mě vždy vedla přes maximální nasazení. Vážím si závazků, které mám v Oslo a Paříži," vysvětluje, proč v Amsterdamu naplno nastoupí až za pět let.

Dirigent má podepsanou smlouvu s nahrávací společnosti Decca, pro kterou s filharmonií v Oslo natočil kompletní symfonie finského skladatele Jeana Sibelia. Společně je naživo uvedli také ve vídeňském Konzerthausu nebo Labské filharmonii v Hamburku.

Královský orchestr Concertgebouw, založený roku 1888, naposledy vedli Lotyš Mariss Jansons a později Ital Daniele Gatti. Ten byl však před čtyřmi lety odvolán kvůli nevhodnému chování k hráčkám. Obvinění ze sexuálního obtěžování Gatti odmítl.

Pokračovat