Klasická hudba

Některé koncerty festivalu Janáček Brno se přesouvají na příští rok

Koncerty festivalu Janáček Brno, které se letos nemohly uskutečnit kvůli opatřením proti šíření koronaviru, pořadatelé přesunuli na příští rok. V květnu 2021 se uskuteční folklorní večer Kostelní písně ze Znorov a také vystoupení Dětského sboru Brno. V listopadu 2021 budou na programu recitál Tomáše Krále a Matana Porata ve vile Tugendhat, koncert Pražského filharmonického sboru a také recitál Pavola Breslika a Róberta Pechance. "Koncerty tak zároveň budou pozvánkou na festival Janáček Brno 2022, který se odehraje v termínu 2. až 19. listopadu 2022 a jehož předprodej zahájíme 30. listopadu 2021," doplňuje Jiří Heřman, umělecký šéf Janáčkovy opery Národního divadla Brno, jež akci pořádá. Vhodná data pro Řecké pašije Bohuslava Martinů a Osud Leoše Janáčka organizátoři zatím hledají.

Zdroj: ČTK

Carnegie Hall bude mít zavřeno do dubna 2021

Slavná newyorská koncertní síň Carnegie Hall zůstane zavřená minimálně do 5. dubna 2021. Kvůli pandemii koronaviru o tom rozhodli její provozovatelé, píše agentura AP. Tím pádem má Carnegie Hall šanci stihnout jen závěr sezony 2020/21. Budova, která stojí od roku 1891 a zahrnuje tři sály, je zavřená od 12. března. Některé plánované koncerty se uskutečnily on-line. Začátkem příštího roku se kvůli pandemii ruší například večer filmové hudby Johna Williamse, autora soundtracků k Hvězdným válkám či Indiana Jonesovi, nebo vystoupení orchestrů z Vídně a Šanghaje.

Zdroj: AP

Dirigent Nelsons zůstane v Bostonu i Lipsku o tři roky déle

Lotyšský dirigent Andris Nelsons prodloužil smlouvy s Bostonským symfonickým orchestrem i lipským Gewandhausorchesterem. V americkém tělesu, kde působí od roku 2014, setrvá na pozici hudebního ředitele o tři roky déle, do sezony 2024/2025. Teprve tehdy se také rozloučí v lipském orchestru, s nímž bostonští úzce spolupracují.

"Když se Andris Nelsons v roce 2014 stal hudebním ředitelem Bostonského symfonického orchestru, věděli jsme, jaké hudební dary tělesu přinese. Nedocenili jsme ale jeho vnitřní schopnost položit se celým srdcem i duší do každé situace a jeho úžasnou osobnost, kterou vnáší do svých vystoupení," říká prezident a ředitel orchestru Mark Volpe.

"Jsem plný vděku a štěstí za možnost pokračovat v této hudební cestě," dodává jedenačtyřicetiletý Nelsons, který letos dirigoval novoroční koncert Vídeňských filharmoniků. Čeští posluchači ho mohou znát z vystoupení na festivalu Pražské jaro, kde vedl City of Birmingham Symphony Orchestra.

Zdroj: AP
Pokračovat