Klasická hudba

Dirigent Nelsons zůstane v Bostonu i Lipsku o tři roky déle

Lotyšský dirigent Andris Nelsons prodloužil smlouvy s Bostonským symfonickým orchestrem i lipským Gewandhausorchesterem. V americkém tělesu, kde působí od roku 2014, setrvá na pozici hudebního ředitele o tři roky déle, do sezony 2024/2025. Teprve tehdy se také rozloučí v lipském orchestru, s nímž bostonští úzce spolupracují.

"Když se Andris Nelsons v roce 2014 stal hudebním ředitelem Bostonského symfonického orchestru, věděli jsme, jaké hudební dary tělesu přinese. Nedocenili jsme ale jeho vnitřní schopnost položit se celým srdcem i duší do každé situace a jeho úžasnou osobnost, kterou vnáší do svých vystoupení," říká prezident a ředitel orchestru Mark Volpe.

"Jsem plný vděku a štěstí za možnost pokračovat v této hudební cestě," dodává jedenačtyřicetiletý Nelsons, který letos dirigoval novoroční koncert Vídeňských filharmoniků. Čeští posluchači ho mohou znát z vystoupení na festivalu Pražské jaro, kde vedl City of Birmingham Symphony Orchestra.

Zdroj: AP

Americký dirigent Davies prodloužil angažmá ve Filharmonii Brno

Filharmonie Brno prodloužila smlouvu s uměleckým ředitelem a šéfdirigentem Dennisem Russellem Daviesem. Šestasedmdesátiletý Američan má za sebou dvě sezony v Brně, třetí zahájí 11. září v katedrále na Petrově. Prodloužený kontrakt potrvá do roku 2024 s opcí na další dva roky.

Podle ředitelky Marie Kučerové orchestr pod Daviesem zažívá šťastnou éru. Spolupráci si chválí i Američan. "Naše společné první dvě sezony byly krásné, obohacující a spolu s manželkou Maki Namekawou jsme si Brno a vše, co nabízí, skutečně zamilovali," říká muž, který více než půl století působí jako šéfdirigent orchestrů v USA i Evropě.

Novou sezonu zahájí Filharmonie Brno skladbami Arva Pärta a Antona Brucknera 11. září, koncert bude bez pauzy. Všichni návštěvníci musí mít nasazené roušky, u vstupu do katedrály bude k dispozici dezinfekce.

Zdroj: ČTK

Rozhlasoví symfonici pojedou do Japonska až v červnu 2022

Plánované turné Symfonického orchestru Českého rozhlasu do Japonska, které se mělo konat 4. až 21. listopadu, se neuskuteční kvůli pandemií koronaviru. Pořadatelům se zdá, že situaci provází riziko náhlých změn. Odložené turné by se mělo uskutečnit v červnu 2022, nejbližším možném termínu.

"Mělo to být naše první velké turné s novým šéfdirigentem a jako jeden ze sólistů měl vystoupit i hornista Radek Baborák. Zájezd jsme dlouho připravovali a o to více nás to mrzí," říká Jakub Čížek, ředitel orchestru, jenž měl na turné účinkovat pod taktovkou šéfdirigenta Alexandera Liebreicha.

Rozhlasoví symfonici jezdí do Japonska každé dva tři roky, letos měli navštívit města Sendai, Nagoja, Osaka, Fukuoka či metropoli Tokio a jeho slavnou Suntory Hall.

Po vynucené pauze způsobené pandemií koronaviru orchestr zahájí novou sezonu 25. září slavnostním koncertem v Rudolfinu. Pod Liebreichovým vedením zazní Devátá symfonie s Ódou na radost Ludwiga van Beethovena a skladba Toshia Horokawy Meditace. Hlavním hostujícím dirigentem zůstává Marek Šedivý, který prodloužil spolupráci do června 2022. Jako rezidenční umělec se představí violoncellista Jean Guihen Queyras.

Zdroj: ČTK
Pokračovat