Zemřel Tom Verlaine, kytarista kapely Television a spoluhráč Patti Smith

Nejen kapely jako Ramones nebo Talking Heads, které hrávaly ve slavném newyorském punkovém klubu CBGB, ovlivnil Tom Verlaine. Americký kytarista a spoluzakladatel rockové kapely Television zemřel tuto sobotu ve věku 73 let. Informovala o tom agentura AP.

Television neměli větší komerční úspěch. Zejména debutovým albem Marquee Moon z roku 1977, které obsahovalo skoro jedenáctiminutový song Elevation, však ovlivnili nezávislou scénu a položili základy žánru punk-rock. "Jednoznačně se otiskli ve tvorbě Pavement, Sonic Youth, The Strokes nebo Jeffa Buckleyho," napsal časopis Billboard v roce 2003. Kapela se rozpadla kvůli neshodám mezi zpívajícím kytaristou Verlainem a druhým kytaristou Richardem Lloydem.

Tom Verlaine později vydal osm sólových desek. Střídavě také působil v kapele Patti Smith, se kterou chvíli žil a účinkoval už ve skladbě Break It Up z jejího debutového alba Horses. Písničkářka se s ním v sobotu rozloučila fotografií na Instagramu. Připsala k ní, že Verlaina poznala v době, kdy "se zdálo, že je možné dosáhnout čehokoliv".

Zdroj: AP

Předávání cen Anděl bude moderovat Bartoš z Devadesátek

Hudební ceny Anděl budou předány 15. dubna na pražském Výstavišti v tamním Křižíkově pavilonu. Večerem provede herec Kryštof Bartoš známý ze seriálu Devadesátky, oznámila v úterý pořádající Česká hudební akademie. "Nabídka moderovat mě mile překvapila, ještě víc mě překvapilo, že jsem na ni prakticky bez váhání kývnul. Něco takového bych nečekal, hlavně vzhledem k tomu, že jsem poprvé a zatím naposledy moderoval před 12 lety a šlo o gymnaziální ples," říká Bartoš.

Organizátoři teď zahájili první kolo hlasování, po tom druhém v každé z 15 kategorií zůstanou tři nominace. Z nich akademici následně vyberou vítěze. "Tříkolový systém hlasování jsme poprvé vyzkoušeli v minulém ročníku a měli jsme na něj velmi dobrý ohlas," říká předseda rady akademiků a hudební kritik Honza Vedral. "Přednominace nám umožňují upozornit na ještě větší množství skvělé hudby, která u nás vychází. A akademikům dávají prostor věnovat jí před finální volbou opravdu pozorný poslech," dodává.

Zdroj: ČTK

Na Eurovizi mohou Česko zastupovat Irglová nebo Pam Rabbit

Na letošní písňové soutěži Eurovize může Česko zastupovat mimo jiné Markéta Irglová, držitelka Oscara za píseň Falling Slowly z filmu Once. Spolu s ní Česká televize do národního kola vybrala dívčí kapelu Vesna, písničkáře Rodana, zpěvačku s arménskými kořeny Pam Rabbit a Michaelu Charvátovou vystupující pod uměleckým jménem Maella.

Hlasování začne 30. ledna, kdy se ve studiu na Kavčích horách představí všech pět kandidátů, a skončí 6. února. "Následující den zveřejníme vítěze, který vystoupí v květnu na Eurovizi ve Velké Británii. Hlasy budou moci fanoušci svým favoritům posílat prostřednictvím mobilní aplikace Eurovize," avizuje šéf české delegace Kryštof Šámal.

Semifinále letošní Eurovize se uskuteční 9. a 11. května, finále pak 13. května v anglickém Liverpoolu. Velká Británie převzala organizaci 67. ročníku písňového klání namísto Ukrajiny, která čelí ruské invazi.

Zdroj: ČTK

Joni Mitchell dostane cenu Kongresové knihovny a znovu zazpívá

Kanadská písničkářka Joni Mitchell se stane laureátkou prestižní Gershwinovy ceny, kterou uděluje Kongresová knihovna v USA. "Její hudba a umění se nesmazatelně zapsaly do americké i světové kultury. Její ojedinělý hlas bude rezonovat ještě desítky let," oznámili pořadatelé.

Podle agentury AP tak pokračuje obnovená vlna zájmu o autorku hitů Chelsea Morning nebo Big Yellow Taxi, která předloni převzala ceny Kennedyho centra, Grammy a MusiCares. Vloni se poprvé od roku 2002 vrátila na pódia, když na Newportském folkovém festivalu zazpívala a zahrála na elektrickou kytaru.

Začátkem letošní března se Joni Mitchell zúčastní koncertu, který na její počest pořádá televize PBS a kde podle všeho zazpívá znovu. Další koncert oznámila na 10. června, uskuteční se v amfiteátru Gorge ve státě Washington na severozápadě USA.

Písničkářka, jež v listopadu oslaví osmdesátiny, se dlouho neobjevovala na veřejnosti nejprve kvůli nechuti ke koncertování, později kvůli zdravotním problémům. V roce 2015 ji postihlo aneurysma mozkových cév, po němž se učila znovu mluvit a chodit.

Zdroj: AP
Pokračovat