Spotify má přes 200 milionů platících uživatelů

Hranici 200 milionů předplatitelů poprvé překročila největší světová platforma na streamování hudby Spotify. V posledním čtvrtletí za své služby dostávala zaplaceno od 205 milionů lidí. Celkový počet uživatelů švédské aplikace včetně těch, kteří se drží gratis verze, od září vyrostl ze 456 na 489 milionů, informuje agentura DPA.

V dalších měsících Spotify očekává pomalejší nárůst klientů. Firma již minulý týden oznámila, že propouští okolo 600 ze zhruba 10 tisíc zaměstnanců. Připojila se tak k dalším technologickým podnikům, které snižováním stavů reagují na horší hospodářské vyhlídky. Podle zakladatele a šéfa Daniela Eka během pandemie Spotify investovalo rychleji, než rostly jeho příjmy. "Zpětně viděno jsem se asi trochu unáhlil a investoval jsem až příliš vzhledem k tomu, jaká začala na trhu panovat nejistota. Proto snižujeme pracovní sílu zhruba o šest procent," oznámil.

Spotify se teď podobně jako internetové společnosti Meta či Google potýká s výpadkem inzerce v důsledku negativních vlivů, které na ekonomiku mají rostoucí úrokové sazby a válka na Ukrajině.

Zdroj: DPA

Do pražské O2 areny vloni přišlo skoro milion lidí

Druhé nejvyšší návštěvnosti od otevření loni dosáhla pražská O2 arena. Po dvou letech koronaviru do ní za deset měsíců zavítalo 988 103 lidí. Uvedla to společnost Bestsport ze skupiny PPF, která největší českou zastřešenou halu s kapacitou okolo 18 tisíc diváků provozuje. Přes milion lidí sem dorazilo jen v roce 2015 díky mistrovství světa v hokeji.

"Rok 2022 byl výjimečný v tom, že jsme konečně měli možnost odehrát téměř všechny koncerty přesunuté kvůli covidu-19," říká Robert Schaffer, ředitel Bestsportu. Nejúspěšnější akcí byla jedna ze skupin mistrovství Evropy v basketbalu s českou účastí, kterou navštívilo přes 80 tisíc lidí. Z hudebníků v O2 areně vystoupili zpěváci Sting a Harry Styles, rapeři Kendrick Lamar a 50 Cent, zpěvačky Anastacia a Zaz nebo kapely Sabaton a The Cure. Halu také zaplnily vzpomínkové koncerty na Karla Gotta či Miroslava Žbirku.

Letos Bestsport takovou návštěvnost nečeká. "Za propadem bude jednak na straně návštěvníků nutnost šetřit, na druhé straně i užší nabídka vystoupení. Za tou stojí zvýšená opatrnost pořadatelů kulturních akcí," říká Schaffer, podle nějž také Bestsport čelí rostoucím cenám služeb. Nevylučuje zvýšení ceny vstupenek. "I to pak může mít za následek menší ochotu návštěvníků za lístek zaplatit," dodává.

Bestsport od září 2019 provozuje i menší halu O2 universum, která disponuje 39 sály různých velikostí. Vloni přivítala 92 117 lidí.

Zdroj: ČTK

Zemřel Tom Verlaine, kytarista kapely Television a spoluhráč Patti Smith

Nejen kapely jako Ramones nebo Talking Heads, které hrávaly ve slavném newyorském punkovém klubu CBGB, ovlivnil Tom Verlaine. Americký kytarista a spoluzakladatel rockové kapely Television zemřel tuto sobotu ve věku 73 let. Informovala o tom agentura AP.

Television neměli větší komerční úspěch. Zejména debutovým albem Marquee Moon z roku 1977, které obsahovalo skoro jedenáctiminutový song Elevation, však ovlivnili nezávislou scénu a položili základy žánru punk-rock. "Jednoznačně se otiskli ve tvorbě Pavement, Sonic Youth, The Strokes nebo Jeffa Buckleyho," napsal časopis Billboard v roce 2003. Kapela se rozpadla kvůli neshodám mezi zpívajícím kytaristou Verlainem a druhým kytaristou Richardem Lloydem.

Tom Verlaine později vydal osm sólových desek. Střídavě také působil v kapele Patti Smith, se kterou chvíli žil a účinkoval už ve skladbě Break It Up z jejího debutového alba Horses. Písničkářka se s ním v sobotu rozloučila fotografií na Instagramu. Připsala k ní, že Verlaina poznala v době, kdy "se zdálo, že je možné dosáhnout čehokoliv".

Zdroj: AP

Předávání cen Anděl bude moderovat Bartoš z Devadesátek

Hudební ceny Anděl budou předány 15. dubna na pražském Výstavišti v tamním Křižíkově pavilonu. Večerem provede herec Kryštof Bartoš známý ze seriálu Devadesátky, oznámila v úterý pořádající Česká hudební akademie. "Nabídka moderovat mě mile překvapila, ještě víc mě překvapilo, že jsem na ni prakticky bez váhání kývnul. Něco takového bych nečekal, hlavně vzhledem k tomu, že jsem poprvé a zatím naposledy moderoval před 12 lety a šlo o gymnaziální ples," říká Bartoš.

Organizátoři teď zahájili první kolo hlasování, po tom druhém v každé z 15 kategorií zůstanou tři nominace. Z nich akademici následně vyberou vítěze. "Tříkolový systém hlasování jsme poprvé vyzkoušeli v minulém ročníku a měli jsme na něj velmi dobrý ohlas," říká předseda rady akademiků a hudební kritik Honza Vedral. "Přednominace nám umožňují upozornit na ještě větší množství skvělé hudby, která u nás vychází. A akademikům dávají prostor věnovat jí před finální volbou opravdu pozorný poslech," dodává.

Zdroj: ČTK

Na Eurovizi mohou Česko zastupovat Irglová nebo Pam Rabbit

Na letošní písňové soutěži Eurovize může Česko zastupovat mimo jiné Markéta Irglová, držitelka Oscara za píseň Falling Slowly z filmu Once. Spolu s ní Česká televize do národního kola vybrala dívčí kapelu Vesna, písničkáře Rodana, zpěvačku s arménskými kořeny Pam Rabbit a Michaelu Charvátovou vystupující pod uměleckým jménem Maella.

Hlasování začne 30. ledna, kdy se ve studiu na Kavčích horách představí všech pět kandidátů, a skončí 6. února. "Následující den zveřejníme vítěze, který vystoupí v květnu na Eurovizi ve Velké Británii. Hlasy budou moci fanoušci svým favoritům posílat prostřednictvím mobilní aplikace Eurovize," avizuje šéf české delegace Kryštof Šámal.

Semifinále letošní Eurovize se uskuteční 9. a 11. května, finále pak 13. května v anglickém Liverpoolu. Velká Británie převzala organizaci 67. ročníku písňového klání namísto Ukrajiny, která čelí ruské invazi.

Zdroj: ČTK

Joni Mitchell dostane cenu Kongresové knihovny a znovu zazpívá

Kanadská písničkářka Joni Mitchell se stane laureátkou prestižní Gershwinovy ceny, kterou uděluje Kongresová knihovna v USA. "Její hudba a umění se nesmazatelně zapsaly do americké i světové kultury. Její ojedinělý hlas bude rezonovat ještě desítky let," oznámili pořadatelé.

Podle agentury AP tak pokračuje obnovená vlna zájmu o autorku hitů Chelsea Morning nebo Big Yellow Taxi, která předloni převzala ceny Kennedyho centra, Grammy a MusiCares. Vloni se poprvé od roku 2002 vrátila na pódia, když na Newportském folkovém festivalu zazpívala a zahrála na elektrickou kytaru.

Začátkem letošní března se Joni Mitchell zúčastní koncertu, který na její počest pořádá televize PBS a kde podle všeho zazpívá znovu. Další koncert oznámila na 10. června, uskuteční se v amfiteátru Gorge ve státě Washington na severozápadě USA.

Písničkářka, jež v listopadu oslaví osmdesátiny, se dlouho neobjevovala na veřejnosti nejprve kvůli nechuti ke koncertování, později kvůli zdravotním problémům. V roce 2015 ji postihlo aneurysma mozkových cév, po němž se učila znovu mluvit a chodit.

Zdroj: AP
Pokračovat