Hudba

Zpěvák Omar Souleyman je na svobodě, Turci ho podezřívali z vazeb na Kurdy

Turecká policie propustila z vazby syrského zpěváka a producenta taneční hudby Omara Souleymana. Po nedávném návratu ze Sýrie jej zadržela s podezřením, že se jedná o spolupracovníka Strany kurdských pracujících, napsala agentura AFP. "V Turecku je to bohužel časté," doplnil pro server The Quietus hudebníkův manažer. Suleyman byl ve vazbě od středy.

Pětapadesátiletý zpěvák od propuknutí syrské občanské války žije ve městě Şanlıurfa na jihovýchodě Turecka. Dříve remixoval skladby pro album zpěvačky Björk, vystoupil na festivalech Glastonbury nebo Primavera, hrál na udílení Nobelovy ceny míru nebo spolupracoval se známým britským producentem Four Tetem. Souleyman kombinuje rytmy užívané například v dabke, skupinovém lidovém tanci častém na arabských svatbách, se západní klubovou muzikou. Před pěti lety a znovu předloni účinkoval v pražské Meetfactory. Jeho hit Warni Warni má na YouTube přes 94 milionů zhlédnutí.

Zdroj: AFP

Vydala ho před rokem, až teď Lenka Dusilová pokřtí album Řeka

Úspěšné loňské album Řeka pokřtí Lenka Dusilová 20. prosince na Nové scéně pražského Národního divadla. Večer bude součástí festivalu Spectaculare. Zpěvačka za nahrávku letos obdržela tři ceny Anděl včetně té hlavní pro album roku. Na křtu se má podílet vizuální umělec Aeldryn ze studia Lunchmeat.

Dusilovou doprovodí ansámbl sestavený pro tuto příležitost, na jevišti stanou členové kapely Květy, písničkářka Alena Pohlová, bubeník Miloš Dvořáček, trumpetista Oskar Török, zpěvačka Monika Načeva nebo producenti Petr Ostrouchov a Aid Kid. "Nabídka uskutečnit tenhle neobyčejný křest mě nadchla k tomu, pokusit se naživo více prohloubit prožitek a přiblížit předobrazy hudebních krajin alba Řeka ve velkorysejší hudební a vizuální formě," říká Dusilová.

Zdroj: ČTK
Pokračovat