Hudba

Bruce Springsteen po šesti letech vydá album s kapelou E Street Band

Americký písničkář Bruce Springsteen vydá nové album, které v průběhu pěti dnů natočil se svou dlouholetou kapelou E Street Band doma v New Jersey. Jmenuje se Letter To You a vyjde 23. října, píše agentura AP. Deska obsáhne devět skladeb včetně tří dosud nevydaných archivních nahrávek z doby ještě předtím, než Springsteen roku 1973 debutoval titulem Greetings From Asbury Park, N.J. Konkrétně půjde o písně Janey Needs a Shooter, If I Was the Priest a Song for Orphans.

Springsteen naposledy vloni vydal orchestrální popové album Western Stars. Letter To You bude jeho první s E Street Bandem od roku 2014. Účinkovat na něm mají klávesista Roy Bittan, kytaristé Nils Lofgren a Stevie Van Zandt, Springsteenova žena a písničkářka Patti Scialfa, basista Garry Tallent, bubeník Max Weinberg, akordeonista a klávesista Charlie Giordano plus saxofonista Jake Clemons. Springsteen album produkoval se svým dlouholetým spolupracovníkem Ronem Aniellem.

Zdroj: AP

Ve věku 93 let zemřela známá textařka Jiřina Fikejzová

Ve věku 93 let zemřela Jiřina Fikejzová, jejíž písňové texty zpívali Milan Chladil, Yvetta Simonová, Waldemar Matuška, Karel Gott, Eva Pilarová, Václav Neckář, Marta Kubišová či Marie Rottrová. V mládí sama vystupovala s kapelou, v 50. letech byla úspěšnou reprezentantkou v běhu. O úmrtí informoval její syn Daniel Fikejz.

Fikejzová se narodila jako Jiřina Henzlová v dubnu 1927, jejím pozdějším manželem byl reprezentant a český rekordman ve skoku do dálky Jaroslav Fikejz. Studovala psychologii a sociologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Po promoci pracovala jako psycholožka, v polovině 50. let začala spolupracovat s orchestrem Karla Vlacha.

Byla podepsaná pod populárními písněmi jako Za rok se vrátím, kterou zpíval Milan Chladil, Romantická interpretovaná Yvettou Simonovou či Malý vůz nebo Řekni, kde ty kytky jsou, které zpívala Judita Čeřovská. Marie Rottrová má v repertoáru songy Markétka, Jak málo zmůže čas nebo To mám tak ráda, Václav Neckář zase s texty Fikejzové zpíval písně Massachusetts nebo Celou noc. Fikejzová byla autorkou 240 písňových textů.

Zdroj: ČTK
Pokračovat