Rychle i klopotně vpřed!

Irena Hejdová Irena Hejdová
19. 1. 2006 0:00
Filmové premiéry - Domino, Finty Dicka a Jane, O dvě slabiky pozadu a 4 věci. Čili o tempu premiér tohoto týdne.

Čtyři premiéry tohoto týdne nemají vůbec nic společného. Stalo se zvykem v takových případech říkat, že si alespoň vybere každý. Tentokrát to ovšem není tak jisté. Tři první zrazuje hlavně tempo: Domino sviští kupředu ďábelskou rychlostí, Finty Dicka a Jane jen klopýtají a hrdinka O dvě slabiky pozadu se řítí životem kupředu, ale film stojí na místě. Krátké filmy tvořící čtvrtý z premiérových filmů jsou vydařenými zástupci studentské tvorby, ale než o jejich tempu můžete začít přemýšlet, tak skončí.

Domino

Film volně inspirovaný skutečným příběhem lovkyně lidí Domino Harveyové je v podstatě celovečerní videoklip. Režisér Tony Scott (Pravdivá romance, Nepřítel státu, Spy Game) ho natočil ve zběsilém tempu, které divákovi neumožní ani na chvíli vydechnout. Vizuální styl složený z rychlých střihů, sekvencí působivě natočených ruční kamerou a výborné hudby je ohromující, ale příběh hlavní hrdinky (Keira Knightleyová) se v něm trochu ztrácí. Film má přesto mnoho zábavných momentů; mezi ně určitě patří všechny scény, v nichž se objeví herci Ian Ziering a Brian Austin Green z seriálu Beverly Hills 90210, kteří si tu zahráli sami sebe.

Finty Dicka a Jane
Finty Dicka a Jane | Foto: Falcon

Finty Dicka a Jane

Příběh o manželské dvojici, která se rozhodne existenční problémy řešit loupežemi. Ztřeštěnou komedii charakterizuje především jméno herce, který si tu spolu s Téou Leoniovou zahrál hlavní roli. Jim Carrey se jako obvykle stává obětí smůly, náhod a nehod, na které reaguje grimasami, směšnými pohyby a pitvořením, v čemž mu tady napomáhají i bizarní převleky. Řetězec gagů a bláznivých situací je jen příležitostí pro Carreyho výstřední herectví. Ve Formanově Muži na Měsíci či v Truman Show dokázal, že umí hrát i jinak; ale Hollywood to stále jaksi nevzal na vědomí.

O dvě slabiky pozadu
O dvě slabiky pozadu | Foto: Kinofa

O dvě slabiky pozadu

Ve slovenském debutu Kataríny Šulajové si hlavní roli zahrála režisérčina sestra Zuzana (Zahrada, Příběhy obyčejného šílenství). Její postava žije na doraz, nic nestíhá a roztáčí kolotoč vztahů, aktivit i snů Další zástupce z vlny dnešních generačních snímků se odehrává na Slovensku, ale jeho hrdinové by mohli žít i u nás. Jsou stejně free, cool a in jako čeští vrstevníci a film jakbysmet. Recenzi filmu najdete ZDE.

4 věci - Deník Babičky Němcové
4 věci - Deník Babičky Němcové | Foto: Jacket Bros

4 věci

Krátké filmy dnes mají šanci se do kina dostat jen když se spojí v jeden celek. Tak se setkaly i snímky absolventů FAMU. Vznikly jako školní práce, což je na nich patrné, ale rozhodně patří k tomu lepšímu ze současné famácké produkce. Deník Babičky Němcové od Jana Gogoly, Motocyklení Markéty Válkové, Test Václava Švankmajera a Věci Marty Hrubé jsou filmy odlišné poetiky, různých žánrů,  doby vzniku i stopáže. Samy o sobě obstojí, ale proklamované spojení tématem vztahu věcí a lidí trochu pokulhává. O filmu 4 věci se více dozvíte ZDE.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy