Každá země má své (filmové) triumfy

Irena Hejdová Irena Hejdová
23. 3. 2006 9:00
Premiéry - Francie, Rusko, Velká Británie. A dvakrát USA, samozřejmě. Kolem světa s pěti premiérami tohoto týdne.

Doo Wop je francouzský nezávislý film, odehrává se v pařížských ulicích a má v sobě typický francouzský esprit a kouzlo. Ruský velkofilm První po bohu zase po slovansku útočí patetickým hrdinou i tématem osudové, nenaplněné lásky. Univerzální uklízečka vytahuje ostrovní triumfy: je to vtipná komedie s britským humorem plus dalším úspěšným vývozním artiklem, Rowanem Atkinsonem.

Co se týče premiér made in USA, pak rozverná hollywoodsko-hitlerovská taškařice Producenti svědčí o totální americké ztrátě soudnosti a ropařský thriller Syriana je (snad až lehce paranoidním) Clooneyho příspěvkem k tématu výbojnosti americké zahraniční politiky a amerických obchodních zájmů.

 

PŘEDCHOZÍ PREMIÉRY

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy