Výlety k realitě i pryč od reality

Irena Hejdová Irena Hejdová
9. 3. 2006 10:00
Premiéry - Rozporuplnější sadu premiér jsme tu snad letos ještě neměli.

Disneyovská pohádka pro děti Bambi 2, česká teenagerská komedie Rafťáci, výjimečný mexický film Kachní sezóna, americký clouseauovský remake Růžový panter a dokument z Afriky Darwinova noční můra.

Najít aspoň oslí můstky mezi tituly, které tento týden přicházejí do kin, se ani při nejlepší vůli nepodařilo. Snad by se dalo mluvit o jisté infantilní naivitě hrdinů či o tom, že některé z premiérových filmů od reality zbaběle prchají, zatímco jiné se jí snaží přiblížit až nadoraz.

U Rafťáků, Bambi 2 a Růžového pantera se počítá i s infantilní naivitou diváků. U Kachní sezóny spíše s dětsky dychtivou okouzleností světem. Po zhlédnutí Darwinovy noční můry ale každý rychle vystřízliví.

 • Foto: Falcon
  Rafťáci - další z řady teenagerských komedií je od autora Snowboarďáků. A také je to hned patrné: stejní herečtí představitelé, kteří pro trochu sexu jdou z průšvihu do průšvihu, mají trable s rodiči a s hyperaktivním sourozencem.


 • Bambi 2
  Bambi 2 | Foto: Falcon
  Bambi 2 - Pokračování klasického příběhu z dílny Walta Disneye o příhodách (samozřejmě roztomilého) kolouška a jeho kamarádů. Typická disneyovka: uhlazená, lehce melodramatická, sentimentální i kýčovitá, děti to mají rády.


 • Foto: Jeden svět
  Darwinova noční můra - syrový dokument o životě v okolí tanzanského Viktoriina jezera. O místních rybářích a jejich beznadějné existenci. Snímek nominovaný na Oscara zahajoval před týdnem festival Jeden svět. Recenze filmu dnes odpoledne.


 • Kachní sezona
  Kachní sezona | Foto: Aerofilms
  Kachní sezóna - dva mexičtí kluci jsou sami doma. Ale ne tak úplně, je tu s nimi i dívka odvedle a roznašeč pizzy. V obrazově vytříbeném mexickém černobílém filmu se navenek nic moc nestane. O to více se ale děje pod povrchem.


 • Steve Martin s Jeanem Renem v roli policisty
  Steve Martin s Jeanem Renem v roli policisty | Foto: Aktuálně.cz
  Růžový panter - Touha navázat na divácký úspěch kultovních komedií s potřeštěným inspektorem Clouseau ztroskotává především na představiteli hlavního hrdiny. Steve Martin nesahá Peteru Sellersovi ani po lem baloňáku.

PŘEDCHOZÍ PREMIÉRY

 

Právě se děje

před 30 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 36 minutami

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 39 minutami

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy