Výlety k realitě i pryč od reality

Irena Hejdová Irena Hejdová
9. 3. 2006 10:00
Premiéry - Rozporuplnější sadu premiér jsme tu snad letos ještě neměli.

Disneyovská pohádka pro děti Bambi 2, česká teenagerská komedie Rafťáci, výjimečný mexický film Kachní sezóna, americký clouseauovský remake Růžový panter a dokument z Afriky Darwinova noční můra.

Najít aspoň oslí můstky mezi tituly, které tento týden přicházejí do kin, se ani při nejlepší vůli nepodařilo. Snad by se dalo mluvit o jisté infantilní naivitě hrdinů či o tom, že některé z premiérových filmů od reality zbaběle prchají, zatímco jiné se jí snaží přiblížit až nadoraz.

U Rafťáků, Bambi 2 a Růžového pantera se počítá i s infantilní naivitou diváků. U Kachní sezóny spíše s dětsky dychtivou okouzleností světem. Po zhlédnutí Darwinovy noční můry ale každý rychle vystřízliví.

 • Foto: Falcon
  Rafťáci - další z řady teenagerských komedií je od autora Snowboarďáků. A také je to hned patrné: stejní herečtí představitelé, kteří pro trochu sexu jdou z průšvihu do průšvihu, mají trable s rodiči a s hyperaktivním sourozencem.


 • Bambi 2
  Bambi 2 | Foto: Falcon
  Bambi 2 - Pokračování klasického příběhu z dílny Walta Disneye o příhodách (samozřejmě roztomilého) kolouška a jeho kamarádů. Typická disneyovka: uhlazená, lehce melodramatická, sentimentální i kýčovitá, děti to mají rády.


 • Foto: Jeden svět
  Darwinova noční můra - syrový dokument o životě v okolí tanzanského Viktoriina jezera. O místních rybářích a jejich beznadějné existenci. Snímek nominovaný na Oscara zahajoval před týdnem festival Jeden svět. Recenze filmu dnes odpoledne.


 • Kachní sezona
  Kachní sezona | Foto: Aerofilms
  Kachní sezóna - dva mexičtí kluci jsou sami doma. Ale ne tak úplně, je tu s nimi i dívka odvedle a roznašeč pizzy. V obrazově vytříbeném mexickém černobílém filmu se navenek nic moc nestane. O to více se ale děje pod povrchem.


 • Steve Martin s Jeanem Renem v roli policisty
  Steve Martin s Jeanem Renem v roli policisty | Foto: Aktuálně.cz
  Růžový panter - Touha navázat na divácký úspěch kultovních komedií s potřeštěným inspektorem Clouseau ztroskotává především na představiteli hlavního hrdiny. Steve Martin nesahá Peteru Sellersovi ani po lem baloňáku.

PŘEDCHOZÍ PREMIÉRY

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy