Filmové premiéry tohoto týdne

Irena Hejdová
12. 1. 2006 14:00
Premiéry - Do kin tento týden vstupuje rekordní počet dvanácti filmů. Na který z nich jít dřív, když jsou všechny dobré?

Ať už si divák vybere dle nátury novou českou komedii Jak se krotí krokodýli, akční drama Obchodník se smrtí nebo některý z titulů uvedených v rámci letošního Projektu 100, neprohloupí. Jde o filmy značně rozdílné už tím, nakolik vycházejí publiku vstříc a jaká je jejich umělecká úroveň. Přesto všechny stojí za vidění.

Jak se krotí krokodýli

S novou rodinnou komedií přichází po více než desetileté tvůrčí odmlce Marie Poledňáková (S tebou mě baví svět, Jak vytrhnout velrybě stoličku, Jak dostat tatínka do polepšovny). Její film ze školy v přírodě pobaví děti i jejich rodiče. Komediální tvorba má sice v Česku velkou tradici, ale její současná podoba je spíš tristní (poněkud primitivní humor Troškových filmů, komunální tématika Dušana Kleina, o teenagerských komediích nemluvě). O to více nadchne film,  který se vyhýbá oplzlosti, není naivně infantilní jako nedávno uvedené Letopisy Narnie určené taktéž dětskému publiku, ba dokonce je i vtipný, což u českých komedií posledních let není zdaleka pravidlem. Recenzi filmu Jak se krotí krokodýli najdete ZDE.

Obchodník se smrtí
Obchodník se smrtí | Foto: BontonFilm

Obchodník se smrtí

Akční drama Obchodník se smrtí vypráví skutečný příběh obchodníka se zbraněmi Yuriho Orlova (v charismatickém podání Nicolase Cage, v dalších rolích se objeví Jared Leto či Ethan Hawke a v roli Yuriho manželky Bridget Moynahanová). Nabízí portrét člověka, který dosáhne úspěchu a bohatství navzdory (nebo spíš díky) tomu, že se přátelí s největšími diktátory a svým byznysem napomáhá mučení a zabíjení v nejchudších světových zemích. Díky Cageovi má ovšem i tahle veskrze "neobdivuhodná" postava své kouzlo, zatímco hrdinové na straně zákona (agent FBI Valentine) vypadají spíš jako moralizátoři, kteří Yurimu ztrpčují život.

Skeptický pohled na pozadí mezinárodního obchodu se zbraněmi se odehrává v duchu pronesené věty: "Zlo vítězí, když dobří lidé nedokážou jednat." V paměti uvízne hned úvodní sekvence natočená pohledem střely, která absolvuje cestu od své výroby až k zabití afrického dítěte. Vynikající jsou scény z Ukrajiny (natáčené v Česku na bývalé sovětské základně) a z Afriky, kam Yuri podniká své dobrodružné obchodní cesty.

Příběh má sílu a je plný zajímavých momentů (setkání s liberijským diktátorem, mise na ukrajinské základně, rozebrání letadla africkou chudinou). Vytknout mu lze snad to, že čím víc se snaží nemoralizovat, tím víc otázek stran své morálky vyvolává. Nicméně jako portrét bezskrupulózního, cynického "obchodníka se smrtí" funguje bezchybně.

Dítě
Dítě | Foto: Projekt 100

Projekt 100

V rámci dvanáctého ročníku Projektu 100 do kin vstupuje deset filmů. Všechny spojuje téma revolty, vzpoury, revolucionářského přístupu ke světu. Jeden z nich je klasikou české kinematografie (Až přijde kocour), čtyři jsou naopak klasická díla světové kinematografie (Ejzenštejnův Křižník Potěmkin, adaptace Steinbeckova díla Na východ od ráje, Godardův nejslavnější snímek U konce s dechem, Andersonovo Kdyby). Nechybí tři filmy známých režisérů (THX 1138 George Lucase, Dvojí život Veroniky Krzysztofa Kieślowského, The Commitments Alana Parkera) a dvě světové novinky, Motocyklové deníky a vítěz z Cannes Dítě. O filmech uvedených v letošním Projektu 100 si více přečtěte ZDE.

#reklama

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy