Mnichov: Příběh bez happy endu

Irena Hejdová Irena Hejdová
2. 2. 2006 0:00
Recenze - Pěti oscarovými nominacemi i rozporuplnými reakcemi provázený Mnichov vypráví o beznaději nad světem.

Logo Spielbergovy produkční společnosti DreamWorks s chlapcem zasněně rybařícím na srpku měsíce se k tomuhle filmu moc nehodí.

Není tu místo pro sladkobolné scény a přesvědčení, že všechno zlé se nakonec v dobré obrátí. V Mnichovu zlo jen plodí další zlo, krev další krev. Mnichov se stává obžalobou; poselstvím o neutuchající touze ovládat svět.

Foto: Bontonfilm

Kdy to skončí

Film vyvolal řadu rozporuplných reakcí už před premiérou, prý se minimálně nedrží skutečných událostí. Spielberg kontruje, že film je především modlitbou za mír.

Důležité pro hodnocení Mnichova-snímku však také je, že to, co je iritující z hlediska historického (i politického), může být přínosné z hlediska filmového, uměleckého.

Pak lze také ocenit, že Spielberg se nestaví ani na jednu stranu konfliktu. Spíš se ptá, kde se ve spirále vražd, bombových útoků a hvízdajících střel ztrácí racionalita. Obě strany uvíznou v kolotoči zabíjení, obě mají paranoidní strach o své životy, smrt plodí jen další smrt. Touhu po pomstě nic nemůže zastavit, protože se vždycky objeví další vhodná oběť.

Foto: Bontonfilm

Hlavním hrdinou je mladý Izraelec Avner. Velí izraelskému týmu, který má pomstít životy brutálně zavražděných izraelských sportovců. Jeho "akceschopnost"  zlidšťují scény s těhotnou manželkou a opulentní večeře, které pořádá pro svůj tým.

Od počátečních nejistot rychle nabude přesvědčení o správnosti svého jednání; i ve chvíli, kdy už téměř všichni členové skupiny pochybují o smysluplnosti své mise, zůstává stát v čele boje za "dobrou věc".

Nedůslednost při výstavbě

A tak zatímco zbytek světa pokračuje v olympijských hrách, vybíjí izraelské komando pod Avnerovým vedením v nejrůznějších velkoměstech (Řím, Paříž, New York, Bejrút, Athény, Londýn) jednoho nepřítele za druhým.

Krvavý řetězec důmyslných akcí je prostříhán se stejně brutálními a krvavými sekvencemi, které formou flashbacků  zaznamenávají chronologii palestinského útoku. Režisér staví palestinskou a izraelskou vinu na stejnou úroveň a posiluje beznadějné vyznění příběhu, v němž není vítězů ani poražených.

Čím je však Spielberg nekompromisnější v zobrazování brutálních scén, jako je celá sekvence masakru izraelských sportovců, tím víc se mu nekompromisnosti nedostává při výstavbě snímku.

Stošedesátiminutový film má pomalý rozjezd aproblémy s tempem. Je až příliš zahlcen mdlými a poněkud hlubokomyslnými dialogy, které mají napomoci pochopit psychiku hrdinů. I peripetie kolem nedůvěry k informátorovi jsou neúnosně dlouhé.

Plakát k Spielbergovu filmu Mnichov
Plakát k Spielbergovu filmu Mnichov | Foto: Aktuálně.cz

Přesto je Mnichov výjimečným filmem v kontextu Spielbergovy filmografie, režisér se v něm vzdává své lásky k happy endům. Příběhy jako tenhle happy endy nenabízejí a režisér si je toho vědom.

Film je výjimečný i v kontextu současné americké kinematografie. Je dobré vidět jej v době, kdy hollywoodský film zamořuje hyperkorektní až podlézavý vztah k americké politické linii.

Názory na Mnichov-politický manifest se budou různit, názory na Mnichov-filmovou událost jsou a budou jednoznačnější.

Profil Stevena Spielberga najdete ZDE.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy