Filmy pro znalce (žánrových klišé)

Irena Hejdová Irena Hejdová
11. 5. 2006 11:30
Premiéry - Pět premiér tohoto týdne si pohrává s žánry: více či méně úspěšně.

Příští týden navíc kina čeká drtivý dopad jediné premiéry: adaptace bestselleru Šifra mistra Leonarda, která do českých kin vstoupí v rekordních 41 kopiích. Takže trochu se proškolit o tom, co v současné kinematografii teď letí, nemusí být na škodu.

Diváci se tak tento týden mohou dozvědět, jaká klišé ovládají krvavé horory, romantické komedie, animované pohádky o zvířátkách a historické filmy. Protože premiéry tohoto týdne jsou v tomto směru názornou ukázkou.

Snad jen Tajemství slov se v souladu se svým názvem vzmáhá jednoznačnému žánrovému zařazení, což mu dává prvenství v soutěži o nejlepší filmový zážitek tohoto týdne.  Tajemství slov
  Tajemství slov | Foto: HCE
 • Tajemství slov - Trýznivě krásný španělský film v produkci Pedra Almodóvara získal doma hned čtyři ceny Goya. Odehrává se na ropném vrtu uprostřed moře, kde se pomalu sbližují zdravotní sestra Hanna se svým popáleným pacientem. Postupně ale vychází najevo, že Hanniny rány z minulosti jsou mnohem živější.

 • Lemra líná
  Lemra líná | Foto: Bontonfilm
 • Lemra líná - romantická komedie, ve které Matthew McConaughey hraje chlapce, který se drží doma za pecí, zatímco Sarah Jessica Parkerová se snaží dokázat, že umí hrát. Ústřední dvojici sekunduje sbírka klišé a stereotypů, hodně, ale opravdu hodně zvířátek a nahý otec hlavního hrdiny.

 • Nová Francie
  Nová Francie | Foto: Atypfilm
 • Nová Francie - kanadsko - francouzská historická romance z 18. století vypráví o veliké lásce mezi mladou venkovankou a temperamentním dobrodruhem. Zmínku si zasluhují především zvučná jména ve vedlejších rolích - Iréne Jacobová, Vincent Perez, Tim Roth a především Gérard Depardieu v roli kněze.

 • Hory mají oči
  Hory mají oči | Foto: Bontonfilm
 • Hory mají oči - hororový remake slavného krváku Wese Cravena z roku 1977 je dílem Alecandra Ajy, který už zaujal stejně krvavou Nocí s nabroušenou břitvou. Díky němu je tento film něčím víc, než jen tupým hororem o tom, jak jednu rodinku v poušti přepadne partička ošklivých mutantů.

 • Divočina
  Divočina | Foto: Falcon
 • Divočina - animovaný snímek od Walta Disneye je dalším 3D animovaným příběhem plným zvířátek. Tentokrát jsou to obyvatelé newyorské ZOO, kteří se vydávají zachránit kolegu do divočiny, uvíznou ale v divočině New Yorku. Kříženec Madagaskaru, Doby ledové, Hledá se Nemo a dalších animovaných filmů nedávné doby.

PŘEDCHOZÍ PREMIÉRY

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy