Kultura

Restaurovaný film Až přijde kocour bude uveden v Cannes

V digitální restaurované podobě uvede festival v Cannes filmovou alegorii Vojtěcha Jasného nazvanou Až přijde kocour. Vrátí se tam po více než půlstoletí. V roce 1963, kdy byla natočena, v Cannes získala zvláštní cenu poroty a další dvě ocenění. Letos bude uvedena v sekci Cannes Classics. Klasické dílo české kinematografie zrestauroval Národní filmový archiv, který ho také v červenci vrátí do zdejších biografů.

Práce probíhala ve studiu L'Immagine Ritrovata. "V minulosti jsme v Boloni dohlédli na restaurování filmu Extase, který byl mimo jiné v roce 2019 v Benátkách oceněn jako nejlepší digitálně restaurovaný film. Spolupráce se nám osvědčila, a proto jsme se na studio obrátili i v případě Kocoura," popisuje Jonáš Svatoš, ředitel sekce audiovizuálních sbírek archivu. "Představoval výzvu nejen v různorodosti dostupných filmových materiálů, podobně jako u Extase, ale navíc v sytě barevných trikových záběrech kameramana Jaroslava Kučery. Barvy nyní vypadají na plátně tak, jako v době vzniku filmu," dodává.

Zdroj: ČTK

Festival v San Sebastiánu spojí ceny pro nejlepšího herce a herečku

Mezinárodní filmový festival ve španělském San Sebastiánu bude nově udělovat genderově neutrální ceny. Od letošního září samostatné sošky pro nejlepšího herce a herečku nahradí jedno ocenění, Stříbrná mušle pro nejlepší herecký výkon, píše agentura AP. K podobnému kroku se nedávno odhodlala přehlídka Berlinale, pořádaná v německé metropoli.

"Změna vychází z přesvědčení, že pohlaví jakožto společenský a politický konstrukt už nadále není kritériem, kterým bychom se chtěli řídit," vysvětluje ředitel akce José Luis Rebordinos. "Úkolem poroty bude jednoduše rozlišovat dobré od špatných hereckých výkonů," dodává.

Letošní 69. ročník festivalu se koná od 17. do 25. září.

Zdroj: AP

Slavná sopranistka tvrdí, že s ní francouzská policie jednala jako se zločincem

Jihoafrická sopranistka Pretty Yende tvrdí, že s ní francouzští policisté při kontrole na letišti Charlese de Gaulla v Paříži zacházeli jako se zločincem. "Svlékli mě a prohledali, jako bych byla zločinec, a umístili mě do cely," tvrdí zpěvačka.

Ta podle policistů přicestovala v pondělí z Milána na jihoafrický pas, v němž neměla vízum. "Nebyl tam ani v jedné chvíli žádný incident," tvrdí policejní zdroj a popírá, že by se sopranistka kvůli letištní kontrole musela svléknout. Z místnosti, kde čekala na vyřízení případu, vyšla po hodině a půl s vízem, které jí povolovalo vstup na francouzské území, a barva její kůže nehrála žádnou roli, řekl zdroj z letiště agentuře AFP. "Pro lidi, jako jsem já, je policejní násilí skutečné," tvrdí naopak pěvkyně. Do Francie přiletěla proto, že zpívá Belliniho operu Náměsíčná v Théâtre des Champs-Élysées.

Zdroj: ČTK/AFP
Pokračovat