Kultura

Grawemeyerovu cenu za skladbu získala Olga Neuwirth, přijede na Pražské jaro

Prestižní Grawemeyerovu cenu za skladbu, kterou udílí University of Louisville v americkém státě Kentucky, letos získá Rakušanka Olga Neuwirth. Porota ocenila její operu Orlando podle stejnojmenného románu Virginie Woolf. Předloni ji jako první žena zkomponovl na objednávku Vídeňské státní opery. Kromě ocenění Neuwirth dostane šek na 100 tisíc dolarů, v přepočtu přes 2,2 milionu korun.

Neuwirth se tak zařadí po bok prestižních laureátů ceny, k nimž patří současníci Kaija Saariaho, Thomas Adès, Tan Dun a György Kurtág nebo dnes již nežijící Pierre Boulez, Witold Lutosławski a Krzysztof Penderecki. V roce 1993 ocenění převzal český rodák Karel Husa.

Třiapadesátiletá Olga Neuwirth bude příští rok hostem festivalu Pražské jaro. V rámci dvoudenní akce Prague Offspring navštíví pražské Centrum současného umění DOX, kde tři její kompozice zahraje renomovaný ansámbl Klangforum Wien. Cena za skladbu nazvaná po filantropovi Charlesi Grawemeyerovi, jenž žil v letech 1912 až 1993, je udílena od roku 1985.

Zdroj: New York Times

Sbírku starého umění Národní galerie povede kurátorka Kotková

Novou ředitelkou Sbírky starého umění pražské Národní galerie se 1. ledna stane Olga Kotková. Jako kurátorka v této instituci pracuje od od roku 1990. Ve funkci nahradí švýcarského kunsthistorika Mariuse Winzelera, který skončil letos po vzájemných neshodách s vedením.

V několikakolovém výběrovém řízení, které začalo v srpnu, Kotkovou vybrala komise složená z odborníků a ředitelky galerie Alicje Knastové. "Prokázala fundovanou znalost činnosti sbírky a zkušenosti z působení v zahraničí. Přesvědčila svými odbornými výstupy, ale také nástinem budoucí pozice sbírky. Dokázala vystihnout možnosti mezinárodní spolupráce a představila plány na rozvíjení akviziční politiky a výstavní činnosti, stejně jako realistický proces digitalizace sbírky," popisuje mluvčí instituce Eva Sochorová, čím Kotková komisi přesvědčila.

Čtyřiapadesátiletá Kotková se věnuje především německému, rakouskému a nizozemskému malířství a sochařství 15.⁠ a 16. století, rudolfinskému malířství a vlámskému malířství 17. století.

Zdroj: ČTK
Pokračovat