Kultura

Spolek fotografů dokumentaristů otevírá v bývalé trafostanici na pražském Smíchově galerii

Spolek sedmi českých fotografů 400 ASA po dvou letech od svého založení dnes otevřel vlastní výstavní prostor věnovaný dokumentární fotografii. Galerie vznikla v budově bývalé trafostanice na Smíchově, od pátku se prostory poprvé otevřou veřejnosti.

Spolek svým názvem odkazuje k tradičnímu fotografickému materiálu, který jeho členové používali či stále v době digitálních technologií používají. Jeho zakladateli jsou Jan Mihaliček, Tomki Němec, Alžběta Jungrová, Karel Cudlín, Jan Dobrovský, Martin Wágner a Antonín Kratochvíl.

První týden provozu galerie bude vstup zdarma. Každý ze sedmi členů spolku 400ASA během těchto sedmi dní nabídne k prodeji jednu ze svých fotografií a část výtěžku z jejich prodeje bude určena na podporu charitativního projektu. Nový komorní multifunkční prostor nabídne nejen místo pro fotografickou galerii, ale také zázemí pro setkávání členů spolku a všech zájemců se vztahem k fotografii.

Spolek si klade za cíl posilovat prestiž dokumentární tvorby jak její kvalitou, tak přípravou fotografických knih a výstav. Současně chce přispět k renesanci zájmu o dokumentární fotografii vůbec.

Zdroj: ČTK

Ve finále Bookerovy ceny jsou čtyři debuty, Mantelová nikoli

Mezi šestici finalistů prestižní knižní Bookerovy ceny se probojovaly čtyři prvotiny, ale nikoli favorizované romány zavedených autorů Hilary Mantelové, Anne Tylerové či Columa McCanna.

Mantelová se v červenci dostala do širšího výběru se závěrečným dílem trilogie o Thomasi Cromwellovi, za oba předchozí díly Bookerovu cenu získala. "Je to skvělý román, o tom není sporu, ale prostě tu byly lepší," cituje BBC jednoho z členů poroty Leeho Childa.

Díla šesti finalistů jsou tematicky rozkročená, vyprávějí o změnách klimatu, těžkostech života v Zimbabwe, demenci nebo vojačkách v Etiopii 30. let minulého století. Ani jeden z finalistů navíc nežije v Británii. Debutant Douglas Stuart sice pochází ze Skotska, ale trvale přesídlil do Spojených států. Avni Doshiová se naopak v USA narodila a nyní žije v Indii.

Ve výběru je dále etiopsko-americká autorka Maaza Mengisteová či oceňovaná zimbabwská spisovatelka Tsitsi Dangarembgaová. Šestici doplňuje Američanka Diane Cooková s románem The New Wilderness (Nová divočina) o útěku do posledního neposkvrněného kousku přírody a její krajan Brandon Taylor s příběhem z univerzitního prostředí Real Life (Skutečný život).

Vítěz bude znám 17. listopadu.

Zdroj: ČTK
Pokračovat