Kultura

Zahájení wagnerovského festivalu poprvé dirigovala žena

Po roční pauze vynucené pandemií koronaviru tuto neděli v bavorském Bayreuthu začal další ročník wagnerovských hudebních slavností. Poprvé za 145 let úvodní nastudování opery Bludný Holanďan řídila žena, třiačtyřicetiletá Ukrajinka Oksana Lynivová. Z hlediště ji sledovali mimo jiné německá kancléřka Angela Merkelová či bavorský zemský premiér Markus Söder, napsala agentura DPA.

Úvodní večer se kvůli koronavirovým restrikcím neuskutečnil před plným sálem, dovnitř smělo jen 911 diváků. Divadlo přitom pojme více než 2000 lidí. Všichni museli mít potvrzení o tom, že jsou očkovaní, mají čerstvý negativní test na koronavirus nebo nedávno prodělali nemoc covid-19. Uvnitř bylo nutné mít nasazené respirátory.

Kromě úvodní inscenace Bludného Holanďana, kterou režíroval Dmitrij Černiakov, je letos na programu opera Mistři pěvci norimberští v podání Barrieho Koskyho nebo Tannhäuser v režii Tobiase Kratzera. Na nové nastudování série čtyř Wagnerových oper v cyklu Prsten Nibelungův, které mělo být hlavním lákadlem loňského programu, dojde až příští rok.

Zdroj: ČTK/DPA

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

Kapela Rolling Stones se vrací na turné, brzy oslaví 60 let na scéně

Britská rocková skupina The Rolling Stones bude příští týden pokračovat v turné po USA, které musela přerušit kvůli pandemii. První vystoupení plánuje na 26. září v St. Louis, do 20. listopadu budou následovat Pittsburgh, Los Angeles nebo New Orleans.

"Nemůžu se dočkat, až budu zpátky na pódiu. Chci všem poděkovat za trpělivost," říká sedmasedmdesátiletý zpěvák Mick Jagger. "Jsme zase na cestě," doplňuje stejně starý kytarista Keith Richards. Příští léto si připomenou 60 let od svého prvního společného koncertu.

Zdroj: ČTK
Pokračovat