Kultura

Ve věku 50 let zemřel americký raper DMX

Necelý týden po těžkém infarktu v pátek zemřel americký raper vystupující pod zkratkou DMX. Bylo mu 50 let. Autor hitů a Party Up (Up in Here) a X Gon' Give It To Ya byl významnou osobností hiphopu konce 90. let minulého století a počátku tisíciletí.

S umělcem známým také jako Dark Man X spolupracovali rapeři Jay-Z, Ja Rule a LL Cool J. Objevil se v několika filmech včetně Romeo musí zemřít z roku 2000 nebo o tři roky mladším Od kolébky do hrobu.

DMX se narodil roku 1970. Mnoho let se potýkal s drogovou závislostí, kvůli níž byl opakovaně na léčení. Mnohokrát byl zadržen a vězněn. Odpykal si například tresty za týrání zvířat, držení drog a zbraní či bezohlednou jízdu. V posledních letech se podle agentury AP věnoval dobročinnosti.

Zdroj: ČTK

Nová příspěvková organizace státu se bude starat o vítkovické vysoké pece

Ministerstvo kultury zřídilo novou příspěvkovou organizaci v Ostravě. Jmenuje se Museum+ a jejím účelem je obnova vysokých pecí v Dolních Vítkovicích, které jsou národní kulturní památkou. Náklady na provoz mají činit přibližně čtyři miliony korun ročně včetně dočasného pronájmu prostor v Dolních Vítkovicích a personálních nákladů. S ředitelem se na chodu organizace budou podílet další tři zaměstnanci.

Do doby ukončení výběrového řízení je vedením organizace pověřen Jaroslav Dvořák, dlouholetý náměstek ředitele Muzea Beskyd Frýdek-Místek a zároveň předseda pracovní skupiny, která projekt připravovala. Museum+ bude 30. příspěvkovou organizací ministerstva kultury. Tou další by se měl stát pražský Památník ticha připomínající osudy židovských obyvatel Prahy za druhé světové války.

Průmyslové areály Dolních Vítkovic jsou nejnavštěvovanějším místem v Moravskoslezském kraji, patří i mezi nejoblíbenější v republice. Roku 2019 sem zavítalo 1,6 milionu lidí. Pod průmyslové areály spadají aula Gong, Svět techniky, věž Bold Tower či hornické muzeum Landek Park v Ostravě-Petřkovicích.

Zdroj: ČTK
Pokračovat