Kultura

Zemřel Kunderův překladatel do francouzštiny známý jako François Kérel

Ve věku 95 let ve městě Carcassone na jihu Francie zemřel dvorní překladatel spisovatele Milana Kundery do francouzštiny François Hirsch, který do 80. let minulého století užíval pseudonym François Kérel. Českého autora Francouzům poprvé přiblížil v roce 1970 překladem povídek Směšné lásky. Zatímco proti staršímu, expresivnímu převodu románu Žert do francouzštiny se brněnský rodák ohradil, s Hirschovou prací byl spokojen.

Hirsch dále překládal například díla amerického spisovatele Cormaca McCarthyho. Nedávno, ve svých 95 letech, do francouzštiny převedl sbírku Praha s prsty deště od Vítězslava Nezvala, Kunderova oblíbeného básníka. Ve Francii vyjde v lednu, informuje deník Le Monde.

Zdroj: ČTK/Le Monde

Disney kvůli pandemii odkládá Indiana Jonese i filmy od Marvelu

Příští filmové dobrodružství dobrodružného archeologa Indiana Jonese zamíří do kin až za dva roky, oznámila v úterý společnost Walt Disney Company. Ta zároveň odložila pokračování superhrdinských snímků od Marvelu. Doctor Strange and the Multiverse of Madness s hercem Benedictem Cumberbatchem bude mít premiéru v květnu 2022, nový Thor: Love and Thunder s Chrisem Hemsworthem v červenci téhož roku a Black Panther: Wakanda Forever v listopadu.

Pátý díl Indiana Jonese, jehož devětasedmdesátiletý představitel Harrison Ford se při natáčení zranil, pak biografy začnou promítat až 30. června 2023. Hollywoodská studia poslední dva roky odkládají premiéry očekávaných velkorozpočtových titulů kvůli pandemii koronaviru, informuje agentura Reuters.

Zdroj: Reuters
Pokračovat