Kultura

Politickým náměstkem ministra kultury se stane Pirát Ondřej Chrást

Zastupitel Prahy 6 a člen České pirátské strany Ondřej Chrást se tento pátek stane politickým náměstkem ministra kultury Martina Baxy z ODS. Oznámil to tiskový odbor úřadu.

Chrást působí jako projektový manažer v oblasti kultury a vzdělávání. Narodil se roku 1980, pochází z Františkových Lázní. Vystudoval psychosociální studia a teologii na Univerzitě Karlově, teď dělá doktorát na Fakultě podnikohospodářské Vysoké školy ekonomické v Praze na katedře Arts management.

V Praze 6 je zastupitelem, předsedou klubu Pirátů, členem komise strategického rozvoje, kulturní komise a výboru pro výchovu a vzdělávání. Na magistrátu zasedá v komisi pro koordinaci neinvestičních aktivit ve veřejných prostranstvích na území Pražské památkové rezervace. Na částečný úvazek působí jako asistent pirátské poslankyně Lenky Kozlové. Také je členem dozorčí rady Prague City Tourism a správní rady Nadačního fondu Praha ve filmu. Dále působí v celorepublikových resortních týmech pirátské strany pro školství, kulturu a cestovní ruch.

Zdroj: ČTK

Cenu Karla Čapka dostane spisovatel Jaroslav Rudiš

Laureátem Ceny Karla Čapka se stane spisovatel Jaroslav Rudiš. Převezme ji 24. ledna v pražském Divadle Archa za "hluboce založené literární dílo s přesahem do soudobé hudby, filmu a divadla, jež má svůj severočeský domicil a jehož živým symbolem je železnice překračující hranice jazyků a krajů a utvářející lidské společenství a dějiny", uvedli porotci. Spolu se soškou Rudiš získá 100 tisíc korun.

Cenu Karla Čapka udílí České centrum Mezinárodního PEN klubu od roku 1994, kdy ji převzali Günter Grass a Philip Roth u příležitosti Světového kongresu PEN klubu v Praze. Naposledy ocenění získali v roce 2018 francouzská překladatelka zabývající se českou literaturou Erika Abramsová a předloni literát Václav Jamek.

Devětačtyřicetiletý Rudiš vloni na podzim vydal román Winterbergova poslední cesta, původně napsaný v němčině. Do češtiny ho přeložila Michaela Škultéty. Také s přihlédnutím k tomuto dílu vloni německý prezident Frank-Walter Steinmeier ocenil Rudiše Záslužným řádem Spolkové republiky Německo. "Rudiš se jako společenskopoliticky angažovaný Evropan i v německém tisku opakovaně hlásí o slovo a svou prací ukazuje, že hranice lze překonat a že kultura to zvládne i v pandemických časech," uvedla Steinmeierova kancelář.

Zdroj: ČTK
Pokračovat