Marta servíruje krev srnčí i menstruační

Irena Hejdová Irena Hejdová
31. 8. 2006 9:00
Recenze - Absolventský film Marty Novákové působí vyspěle - a urputně vážně. V dlouhém boji o svůj vznik i ve zrazující modelovosti příběhu. Uvnitř: TRAILER

Hrdiny má sevřené drama z válečného bezčasí jen tři, stejně jednoduchá je výchozí situace: žena mezi dvěma muži a válka.

Na lesní samotě žije polochromý otec se zamlklým dospívajícím synem Markem. Les je prošpikovaný vojáky a otec Marka ukrývá před odvodem. Marek jen líčí na zvěř, kterou poté otec prodává ve městě.

Jednou ale Marek nalezne v pasti chycenou ženu ve vojenském mundúru. Mluví cizím jazykem, je zraněná, a tak ji syn vezme do chalupy.

Otec Martině řeči rozumí, ale nijak se jí nesnaží pomoci, syn nerozumí, ale pomocnou ruku podává s pochopením. Vztah nesourodé trojice neodvratně spěje k tragédii...

Debutující režisérka argumentuje tím, že nechtěla točit historický film, neurčité časové zařazení - kdy vojáci v současných uniformách jezdí na koních a nad historickou chalupou přelétají vrtulníky - ale jen posiluje modelovost příběhu, stejně jako příliš drásavý hudební motiv dua Tara Fuki.

Ani Martina řeč nemá reálný předobraz; podle režisérky jde o "zprzněnou ruštinu, litevštinu, lehce latiny a sem tam chorvatské slůvko".

Není překládána a ani být nemusí. Film je také o neporozumění, o tom, že kromě velké války tu probíhá i malá, možná mnohem drsnější.

Díky soustředěnosti, minimalismu i odvaze film v leckterých momentech připomene Kachyňovu či Schormovu tvorbu ze 60. let. Kachyňa ostatně Novákovou pedagogicky vedl, Schormův Den sedmý, osmá noc snímek cituje leteckými záběry.

Marta: Vojtěch Štěpánek v roli syna
Marta: Vojtěch Štěpánek v roli syna | Foto: Marta

Stejně jako zbytek byly natáčeny digitální technologií. Martě by ale rozhodně slušel filmový materiál, což je znát zejména v celcích. Jinak si vytříbená kamera často hraje s detailními záběry nejen lidských tváří, ale i hmyzu.

Jako by obojí stavěla na stejnou úroveň. Pohybuje se neklidně, číhá, pozoruje postavy z lesa a evokuje všudypřítomné ohrožení.

Nováková se nebojí ani drastičtějších scén. Neváhá udělat téměř romantickou scénu z toho, když Marek s Martou stříhají plátno na menstruační vložky, ukázat useknutý Markův prst, Martino znásilnění, Markovu onanii i vykuchávání vnitřností z mrtvé srny;  Marek brutálně zmlátí svého otce.

Marta: Jan Novotný v roli otce
Marta: Jan Novotný v roli otce | Foto: Marta

Všechny vhodné názvy už byly obsazeny - Pytlákova schovanka, Na samotě u lesa i Kráska v nesnázích, komentuje režisérka sarkasticky prostý název - jméno hlavní hrdinky. Ale film skutečně stojí na vynikajícím výkonu Petry Špalkové.

Oba protihráči působí příliš předvídatelně a typově: drsný, nemluvný otec s oblibou uráží a popichuje svého syna, který Martu platonicky miluje a skrze lásku k ní v sobě objevuje muže, pateticky řečeno.

Přes to všechno je ale Marta ambiciózním rozčeřením českého filmového rybníka. Příznivé reakce už má i ze zahraničí, Česko bude reprezentovat na největším asijském festivalu v jihokorejském Pusanu.

Marta
Marta | Foto: Marta

Ale ani "řadoví" diváci, zvláště ti náročnější, nebudou odcházet zklamáni. Už jen pro to vědomí, že je tu talentovaná režisérka, jež ve své nekompromisnosti dává zapomenout na polovičatost převážné většiny současné české kinematografie.

Marta, ČR 2006. Scénář Jan Coufal a Marta Nováková, režie Marta Nováková, producent Eva Pospíšilová, Marta Nováková, kamera Matěj Cibulka, hrají Petra Špalková, Jan Novotný, Vojtěch Štěpánek. 77 minut, distribuce Bontonfilm.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy