Poseidon plný vody, klišé a mrtvol

Irena Hejdová Irena Hejdová
11. 7. 2006 0:00
Recenze - Katastrofické filmy k létu patří. A když je v nich hodně vody, tím líp. I když je zakalená tunou klišé. Uvnitř: TRAILER + GALERIE
Foto z filmu Poseidon
Foto z filmu Poseidon | Foto: Oficiální stránky filmu

Poseidon je letní blockbuster, jak má být. Režisér Petersen má ostatně s blockbustery i s mořským živlem bohaté zkušenosti skrze filmy Dokonalá bouře či Ponorka.  Přesto si v amerických kinech Poseidon zase tak dobře nevede. Asi že hrdinský patos stříká na všechny strany jako ta masa vody, kterou loď rozráží svým majestátním trupem.

Blíží se silvestrovská půlnoc a na palubě tohohle luxusního zaoceánského korábu, na jaký je i Titanic krátký, se schyluje k nejbujařejším oslavám. Ještě se rychle seznámíme s ústředními hrdiny: s krásnou Jennifer, jejím snoubencem a jejím starostlivým otcem, bývalým starostou New Yorku. S dobrodruhem Dylanem Johnsem. S krásnou matkou a jejím šikovným synkem. A do třetice s krásnou černou pasažérkou.

Ženskou sestavu ještě doplňuje zpěvačka Fergie z oblíbených Black Eyed Peas v roli hlavní hvězdy večera. Krásu ovšem brzy přehluší bouchání špuntů od šampaňského, balónky a konfety. A vlna - vlna takzvaně bludná, která se se vší digitální parádou řítí přímo na loď. Otočí plavidlo vzhůru a boj o život a nalezení cesty z lodi, která je postupně zaplavována vodou a zasahována rychle se šířícím ohněm, může vypuknout.

Jeho aktéry je samozřejmě výše zmíněná skupinka. Je poskládaná s až dojemnou pečlivostí: tři krasavice, dva soupeřící kohouti na jednom smetišti, v tomto případě spíše vrakovišti, samozřejmě dítě, homosexuál a jeden excentrický opilec, který nemá v daném kontextu úplně adekvátní přezdívku Klikař Larry.

Na první pohled upoutá množství mrtvol přizdobujících scénu. Záběrů, v nichž někde v pozadí neleží nějaké mrtvé či alespoň zkrvavené tělo, je v Poseidonu pomálu. Ale to patří k věci a vlastně to působí mrazivě realisticky; a jsme zase u toho letního horka.

Po velkolepé katastrofické scéně, při níž se křižník převrátí na své vypasené břicho, pochopitelně následuje řada dalších, v nichž se hrdinové dostávají do úzkých. Třeba složité překonání výtahové šachty, kdy se jim nad hlavou kinklá výtah, který se v nejbližším okamžiku pravděpodobně utrhne...

Foto z filmu Poseidon
Foto z filmu Poseidon | Foto: Oficiální stránky filmu

Takových naschválů je tu spousta a pravidla a klišé žánru jsou naplněna tak důkladně, že mnoha překvapení se tu vlastně nedočkáte. Je jasné, že máte-li v týmu bývalého hasiče, přijde několik efektních požárů. Máte-li v týmu klaustrofobičku, pak je pravděpodobné, že uvíznete v oné šachtě. A máte-li v týmu dítě, tak jeho tenká ručka určitě také přispěje k vaší záchraně.

Ostatně nějaké překvapení v remaku slavného filmu z roku 1972 ani čekat nelze. Nový Poseidon přesto má své opodstatnění: krom přenesení děje do současnosti díky technologickému pokroku překypuje efekty, i když občas až trochu samoúčelně.

Vzpomeňte si na Cameronův Titanic a vynásobte si jeho efekty třikrát; to dodává Poseidonu kouzlo. A v tom okouzlení efekty, požáry a mořskými vlnami možná zapomenete i na to, jak je ten film vyspekulovaný, jak slabé má dialogy a jak jsou někteří herci prkenní či slizcí.

Znáte katastrofické scénáře, říká v úvodu kapitán bývalému hasiči Robertu Ramseyovi. Ano, známe. Bývají předvídatelné, hodně hrdinů v nich zemře a hrstka těch nejcharismatičtějších přežije. Ale za tu letní zábavu spousta klišé, vody, ohně a mrtvol nakonec stojí.

Poseidon (Poseidon), USA 2006. Scénář Mark Protosevich, režie Wolfgang Petersen, kamera John Seale, hrají Kurt Russell, Josh Lucas, Richard Dreyfuss, Jacinda Barrettová, Emmy Rossumová, Mike Vogel, Mia Maestro, Jimmy Bennett, Andre Braugher a další. 97 minut, distribuce Warner.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Čtyřiačtyřicetiletý bek Chára pokračuje v NHL, dohodl se s Islanders

Čtyřiačtyřicetiletý slovenský obránce Zdeno Chára bude i nadále působit v NHL, kde se dohodl na roční smlouvě s New York Islanders. Vítěz Stanleyova poháru z roku 2011 s Bostonem se chystá na 24. sezonu v nejlepší lize světa. Loni 205 centimetrů vysoký rodák z Trenčína opustil po 14 letech Boston, kde byl kapitánem, a zamířil do Washingtonu.

V minulé sezoně měl Chára základní příjem 795 tisíc dolarů a na bonusech si mohl vydělat dalších až 730 tisíc dolarů. Islanders, kde začal v roce 1997 svou kariéru v NHL, finanční podmínky jeho kontraktu nezveřejnili. Klub z Long Islandu jej draftoval v roce 1996 ve třetím kole na 56. pozici.

Sedminásobný účastník Utkání hvězd a držitel Norris Trophy pro nejlepšího obránce z roku 2009 hrál také za Ottawu. S 1608 zápasy v NHL je Chára 13. v historickém pořadí a v nadcházející sezoně by se mohl posunout až na 7. místo před Marka Recchiho (1652 utkání).

V minulém zkráceném ročníku kvůli pandemii koronaviru si Chára v základní části připsal za Washington v 55 zápasech 10 bodů za dvě branky a osm asistencí. V pěti duelech play off nebodoval. Celkově v NHL nasbíral 666 bodů (207+459). V bojích o Stanleyův pohár sehrál rovných 200 utkání a zaznamenal 70 bodů (18+52).

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Pozůstalým po civilistech zabitých při útoku USA v Kábulu omluva nestačí

Omluva nestačí, řekl v sobotu Afghánec Ímal Ahmadí, který při útoku americké armády v Kábulu přišel na konci srpna o deset příbuzných. Pentagon původně útok bezpilotního letadla vydával za akci proti autu s atentátníky, v pátek se ale omluvil a přiznal, že zemřelo deset civilistů. Mezi oběťmi útoku z 29. srpna byla i tříletá Ahmadího dcera. Z deseti mrtvých bylo sedm dětí.

Střela z bezpilotního letounu zasáhla auto Ahmadího bratra. Rodina požádala Washington, aby incident vyšetřil a aby byli potrestáni vojáci, kteří jsou za incident zodpovědní.

"Omluva nám nestačí, Spojené státy by měly najít toho, kdo to udělal," řekl Ahmadí. Rodina podle něj také bude požadovat finanční odškodné a převoz několika členů do jiné země, kterou Ahmadí ale neupřesnil.

Zabitý řidič a Ahmadího bratr pracoval delší dobu pro americkou humanitární organizaci. Americká média hned po útoku uváděla, že mrtví jsou civilisté a že nic nepodporuje tvrzení Pentagonu o tom, že v autě byly výbušniny. Raketa auto zasáhla, když řidič vjížděl na příjezdovou cestu k domu a děti se rozběhly řidiče přivítat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy