Tři chlápci a gejša odvedle

Irena Hejdová Irena Hejdová
16. 2. 2006 9:30
Premiéry - Filmové premiéry týdne připomínají seznam hodně divných nájemníků: Erasmus 2, Mariňák, Číňan, Gejša.

A oni to také nájemníci jsou. Hrdina komedie Erasmus 2 Xavier byl původně nájemníkem rozlehlého barcelonského bytu, který v úspěšné francouzské komedii Erasmus a spol. obýval spolu s dalšími mladými lidmi ze všech koutů světa.

Ve filmu Číňan zase hlavní hrdina, instalatér Keld, získává podnájemnici v podobě mladé a krásné čínské manželky. Zajatkyní svého domu je hlavní hrdinka Gejši, hollywoodské pohádky z exotického prostředí předválečného Japonska.

A Mariňák je o vojácích, kteří místo tepla svých domovů museli vzít zavděk pobytem v nekonečné arabské poušti (kde se nájemné splácí spíše životem než penězi).

Dalším styčným bodem premiér tohoto týdne je to, že jsou jakýmisi výlety na východ. Na ten dálný se lze podívat přímo v Gejše a nepřímo v Číňanovi; Blízký východ zastupuje arabská poušť ve filmu Mariňák. A hrdinové Erasma 2 se vydávají alespoň do Ruska.

A komu jsou tyto fakultativní výlety určeny? Mužům možná až příliš "chlapácký" Mariňák, ženám možná až příliš dojemné asijské duo Číňan a Gejša a párům komedie Erasmus 2, která má od všeho trochu. 

 • foto z filmu Erasmus 2
  foto z filmu Erasmus 2 | Foto: Aktuálně.cz
  Erasmus 2: Pokračování francouzské komedie Erasmus a spol. Hrdinové jsou o něco starší, stále však řeší víceméně stejné milostné a profesní problémy. Původní rozhovor s Romainem Durisem, představitelem Xaviera z komedie Erasmus 2, najdete ZDE.

 •  
  Foto: Bontonfilm
  Mariňák: Válečné drama Sama Mendese (Americká krása, Road to Perdition) zprostředkovává intenzivní zážitek z války a z vojenského drilu amerického střihu. Ironické svědectví o skutečné podobě války.

 •  
  Foto: Falcon
  Gejša: Životní příběh prý nejslavnější japonské gejši Sayuri se odehrává v exotických dekoracích, je plný velkých emocí a hollywoodské výpravnosti. Jediné oko dozajista nezůstane suché.

 •  
  Foto: CinemArt
  Číňan: Melodramatický dánsko-čínský film loni na karlovarském festivalu získal Cenu ekumenické poroty i cenu FIPRESCI. Vypráví o dánském padesátníkovi, který se ožení s mladou a krásnou Číňankou, aby jí umožnil získat v Dánsku trvalý pobyt.
 

Právě se děje

před 53 minutami

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy