Filmové premiéry tohoto týdne

Irena Hejdová
29. 12. 2005 10:00
Praha V tomto týdnu má premiéru český dokumentární film Zdroj a romantická komedie Elizabethtown .
foto z filmu Zdroj
foto z filmu Zdroj | Foto: AutomatFilm

Lze najít dva filmy, které by byly odlišnější? Na jedné straně angažovaný český dokument, který místy hravou formou upozorňuje na ekologické a politické hrůzy odehrávající se v jedné postsovětské republice, na druhé straně nezávazná americká romantická komedie, která upozorňuje jen sama na sebe.

Zdroj

Zdroj je film, který přesahuje české hranice. Téma našel v těžbě ropy v Ázerbajdžánském Baku, kde jsou v zájmu těžby soustavně porušována lidská práva, zdraví obyvatel i zákony. 300 tisíc lidí žije v zóně zamořené radiací, zatímco jejich mocní na nich vydělávají. Antiglobalistický, antikorporační a antiautomobilový dokument je silným svědectvím ze země, kde vládne autoritativní režim, notně podporovaný velkými zeměmi a koncerny jen kvůli "černému zlatu". Po tomto filmu se vám možná nebude chtít tak často jezdit autem. Recenzi filmu najdete ZDE.

foto z filmu Elizabethtown
foto z filmu Elizabethtown | Foto: BontonFilm

Elizabethtown

Příběh designéra bot, který v jediném momentu přijde o své zaměstnání, svou přítelkyni i svého otce a musí začít znovu, režíroval Cameron Crowe (Singles, Na pokraji slávy, Jerry Maguire, Vanilkové nebe) a hlavní role v něm hrají Orlando Bloom a Kirsten Dunst. Elizabethtown v sobě kombinuje romantický příběh, rodinné drama a komediální humor. To vše s poditulem "Když chcete najít sami sebe, musíte pořádně hledat". Film se snaží působit nezávisle až "evropsky", zrazuje ho ale až příliš mnoho amerických klišé. Okázale zdůrazňuje temné tóny příběhu, které se snaží rychle vyvažovat humorem či romantikou, najdete v něm dlouhé záběry na staré fotografie a ubíhající silnici, to vše kořeněno příliš pomalým tempem. Je tu několik dobrých scén (telefonát na dálku mezi hlavními hrdiny, pohřební hostina zakončená požárem), ale celek působí spíše nudně a rozvlekle.

 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 8 minutami

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy