Filmové premiéry tohoto týdne

Irena Hejdová
29. 12. 2005 10:00
Praha V tomto týdnu má premiéru český dokumentární film Zdroj a romantická komedie Elizabethtown .
foto z filmu Zdroj
foto z filmu Zdroj | Foto: AutomatFilm

Lze najít dva filmy, které by byly odlišnější? Na jedné straně angažovaný český dokument, který místy hravou formou upozorňuje na ekologické a politické hrůzy odehrávající se v jedné postsovětské republice, na druhé straně nezávazná americká romantická komedie, která upozorňuje jen sama na sebe.

Zdroj

Zdroj je film, který přesahuje české hranice. Téma našel v těžbě ropy v Ázerbajdžánském Baku, kde jsou v zájmu těžby soustavně porušována lidská práva, zdraví obyvatel i zákony. 300 tisíc lidí žije v zóně zamořené radiací, zatímco jejich mocní na nich vydělávají. Antiglobalistický, antikorporační a antiautomobilový dokument je silným svědectvím ze země, kde vládne autoritativní režim, notně podporovaný velkými zeměmi a koncerny jen kvůli "černému zlatu". Po tomto filmu se vám možná nebude chtít tak často jezdit autem. Recenzi filmu najdete ZDE.

foto z filmu Elizabethtown
foto z filmu Elizabethtown | Foto: BontonFilm

Elizabethtown

Příběh designéra bot, který v jediném momentu přijde o své zaměstnání, svou přítelkyni i svého otce a musí začít znovu, režíroval Cameron Crowe (Singles, Na pokraji slávy, Jerry Maguire, Vanilkové nebe) a hlavní role v něm hrají Orlando Bloom a Kirsten Dunst. Elizabethtown v sobě kombinuje romantický příběh, rodinné drama a komediální humor. To vše s poditulem "Když chcete najít sami sebe, musíte pořádně hledat". Film se snaží působit nezávisle až "evropsky", zrazuje ho ale až příliš mnoho amerických klišé. Okázale zdůrazňuje temné tóny příběhu, které se snaží rychle vyvažovat humorem či romantikou, najdete v něm dlouhé záběry na staré fotografie a ubíhající silnici, to vše kořeněno příliš pomalým tempem. Je tu několik dobrých scén (telefonát na dálku mezi hlavními hrdiny, pohřební hostina zakončená požárem), ale celek působí spíše nudně a rozvlekle.

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy