Výtvarné umění

Obraz Antonína Slavíčka Léto byl prodán za 12,4 milionu korun

Malba Antonína Slavíčka nazvaná Léto byla na čtvrteční aukci v Praze prodána za 12,4 milionu korun včetně přirážky. Nejde o autorův rekord, je to ale jedno z jeho nejlépe prodaných děl, řekl Milan Dřímal z pořádající galerie Arthouse Hejtmánek.

Obraz z roku 1897, zachycující bujnou louku chvějící se v horkém letním vzduchu, byl naposledy vystaven roku 1961. Na veřejnosti se tak nyní znovu objevil po 60 letech. Slavíček, jeden ze zakladatelů českého moderního malířství, je označován za nejvýznamnějšího českého impresionistu. Vyvolávací cena obrazu činila 5,5 milionu bez aukční přirážky.

Za vyšší cenu byl v minulosti prodán Slavíčkův obraz Na lavičce z roku 1899, v aukci v listopadu 2016 za 18 milionů korun. Další jeho slavné dílo Žně v Kraskově (1906) bylo v květnu 2017 vydraženo za 13,4 milionu korun.

Zdroj: ČTK

Galerie hlavního města Prahy bude mít šéfkurátorku, stane se jí Musilová

Letos sedmačtyřicetiletá kunsthistorička Helena Musilová se od června stane šéfkurátorkou Galerie hlavního města Prahy. Vybrala ji sedmičlenná komise, v níž kromě ředitelky Magdaleny Juříkové zasedli prorektor pražské Akademie výtvarných umění Vít Havránek, kurátorka Anna Pravdová, šéf ostravské galerie Jiří Jůza nebo Jiří Sulženko, ředitel magistrátního odboru kultury a cestovního ruchu.

Musilová pracovala v olomouckém Muzeu umění nebo Národní galerii, poslední roky byla hlavní kurátorkou Musea Kampa v Praze. Věnuje se českému a středoevropskému umění 20. století, zejména situaci v 60. až 80. letech, "s akcentem na výměnu a pohyb názorů a inspiračních zdrojů v nesvobodném prostoru období takzvané normalizace", uvedla galerie.

Do druhého kola výběrového řízení kromě Musilové postoupili historici umění Milan Kreuzzieger a Jan Skřivánek.

Pokračovat