Není exotika jako exotika

Irena Hejdová Irena Hejdová
23. 2. 2006 10:30
Premiéry  - Italská komedie Tygr a sníh, české pohádky Fimfárum 2 a americký horor Hostel. Co mají společného?

Zdánlivě nic. Hostel se sice natáčel v Česku, ale je to trochu jiné Česko než ve Fimfáru 2. Jedna z povídek Fimfára 2 i velká část filmu Tygr a sníh se sice odehrávají v Bagdádu, ale jeden z nich je vcelku mírumilovný (a animovaný), zatímco v tom druhém létají bomby (a fráze). A najít podobnost mezi filmy Tygr a sníh a Hostel je už vůbec nemožné.

Použít lze jen oslí můstek onoho exotického prostředí, ve kterém se filmy odehrávají. Ale diváci asi oslí můstky hledat nemusí a vydají se, kam je srdce táhne. Fimfárum 2 uspokojí celé rodiny, Hostel milovníky filmové bizarnosti (kterým doporučujeme také Festival otrlého diváka, jenž začíná příští týden). A Tygr a sníh? Ten nedokážeme ani při nejlepší vůli doporučit nikomu. Snad jen opravdu oddaným fanouškům Roberta Benigniho.

 • Fimfárum 2 - Tři hrbáči z Damašku
  Fimfárum 2 - Tři hrbáči z Damašku | Foto: Aktuálně.cz
  Fimfárum 2 - Pokračování animovaného filmu podle pohádek Jana Wericha je dílem čtyř režisérů čtyř generací. Aurel Klimt, Břetislav Pojar, Vlasta Pospíšilová a Jan Balej tu prostřednictvím svých loutek (a archivního Werichova komentáře) vyprávějí o lidských, nebo spíše českých nectnostech, o cestách za humna i do krajin vzdálených (Damašek, moře). Recenzi filmu uveřejníme dnes odpoledne.

 • Tygr a sníh
  Tygr a sníh | Foto: Bioscop
  Tygr a sníh - Komedie nesnesitelně pozitivního Roberta Benigniho (Život je krásný) s nesnesitelně pozitivním Robertem Benignim v hlavní roli zavede hrdiny do válečného Bagdádu. Zatímco kolem létají kulky, poeta Attilio zachraňuje z kómatu svou milou. Přihlíží Jean Reno jako irácký básník, Tom Waits jako Tom Waits, iráčtí velbloudi a jeden italský klokan. Plus tygr.

 • V téhle zemi prostě není bezpečno. Mladé Japonky by tu snadno mohly přijít o oko...
  V téhle zemi prostě není bezpečno. Mladé Japonky by tu snadno mohly přijít o oko... | Foto: Falcon
  Hostel - O Hostelu už bylo napsáno mnohé. Dobrodružství tří turistů ve slovenské metropoli je nabité sexem, mučením a uřezané končetiny se válejí na nejnemožnějších místech. Přestože se odehrává ve střední Evropě, vlastní zemi v něm zdejší diváci nepoznají. A přestože v něm tečou potoky krve, zhnuseni nebudou. Neboť přestože žánrem je horor, je spíš k smíchu. Takže nakonec se ho spíš než nesnášet vyplatí milovat.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy