hudba

Jazzový zpěvák Gregory Porter představí v Praze a Brně různé sestavy

Letošní 25. ročník festivalu Struny podzimu završí 3. prosince v pražském Obecním domě vystoupení zpěváka Gregoryho Portera s hráčem na Hammondovy varhany Ondřejem Pivcem. Doprovodí je pouze klavírista Chip Crawford a tři vokalistky, tedy komornější sestava než posledně. "Půjde o světovou premiéru, která může otevřít novou kapitolu spolupráce Pivce s Porterem," věří ředitel festivalu Marek Vrabec.

O den později, 4. prosince, Porter zazpívá v brněnském kostele svatého Jakuba pro přibližně 800 lidí opět v doprovodu Pivce, vokalistek a tentokrát již také saxofonu, kontrabasu a bicích. Tento večer má mít adventní nádech, slibují organizátoři z tamního Jazzfestu, který je se Strunami podzimu personálně propojený.

"Doba covidová přináší mnohá zklamání, ale i příležitosti. Dřív bylo nemyslitelné, že bychom se s hvězdou globálního formátu dohodli na vystoupení pouhé dva měsíce před jeho konáním," dodává Vilém Spilka, umělecký ředitel Jazzfestu.

Zdroj: ČTK

Zemřel varhaník Dr. Lonnie Smith, v Česku hrál čtyřikrát

Ve věku 79 let zemřel jazzový varhaník Dr. Lonnie Smith. Na Twitteru to oznámilo vydavatelství Blue Note Records, k němuž se v posledních letech vrátil. Smith v 60. letech minulého století patřil k nejvýraznějším hráčům na Hammondovy varhany, proslul spoluprací s kytaristou Georgem Bensonem nebo saxofonistou Louem Donaldsonem.

Od roku 1969 mnohokrát vyhrál anketu časopisu DownBeat o nejlepšího varhaníka. Za nástroj usedal s turbanem na hlavě, jaký nosívají sikhové, jejich víru však nesdílel a také titul doktor užíval jen umělecky. Češi ho mohli vidět čtyřikrát, poprvé roku 2009 na Bohemia Jazzfestu.

Pokračovat