Hudba

Lady Gaga získala pět cen MTV

Americká popová zpěvačka Lady Gaga v noci na pondělí uspěla na cenách americké televize MTV, které se konaly na několika místech v New Yorku. Gaga získala pět ocenění, mimo jiné v kategorii umělec roku. V kategorii píseň roku se zaskvěla s kolegyní Arianou Grande se společným songem Rain On Me a společně s Kanaďanem Justinem Bieberem zabodovala i v letos nové kategorii "nejlepší hudební video z domova" díky klipu Stuck with U. Hlavní cenu za videoklip roku si odnesl zpěvák The Weeknd za video k songu Blinding Lights.

Zdroj: ČTK

Koncerty či divadla budou uvnitř nadále jen pro 500 lidí

Akce v uzavřených prostorech budou i dál omezené počtem 500 osob, rozhodla v pondělí vládní rada pro zdravotní rizika. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) chtěl kapacitu od podzimu zdvojnásobit v těch regionech, kde takzvaný semafor infekce covidu ukazuje dobrou situaci. Rada také rozhodla, že neumožní konání venkovních událostí s účastí nad 1000 lidí. Pokud však pořadatelé zaručí oddělené sektory po 500 lidech, může být účast v obou případech pětkrát vyšší, stejně jako dosud.

"Hygienici a ministerstvo zdravotnictví chtějí udržet tato omezení. Pokud by byly u nás povolené akce s účastí tisíců lidí, bylo by to bezprecedentní i v souvislosti s okolními zahraničními zeměmi," říká Zaorálkova mluvčí Michaela Lagronová. Podle ní však dnes bylo zrušeno dosud platné opatření ministerstva zdravotnictví, kdy při akcích v interiéru lidé museli sedět ob jedno místo. "To se dnes zrušilo. Budou moci sedět vedle sebe, ale budou muset mít na sobě roušky," potvrzuje.

Pokud takzvaný semafor pro určitý kraj ukáže červenou barvu, nebude to automaticky znamenat, že se mají okamžitě rušit všechny tamní akce, dodává Lagronová. Pořadatelé by měli případné rušení včas oznámit, aby se neopakovala situace v Moravskoslezském kraji, kde byl v půlce července z hodiny na hodinu ukončen komorní festival nahrazující letošní Colours of Ostrava.

Zdroj: ČTK

Taylor Swiftová prodala 846 tisíc kusů nového alba, počítají se do toho i svetry

Nové album Folklore americké popové hvězdy Taylor Swiftové vede tabulku prodejnosti v USA. Podle časopisu Billboard zaznamenalo ekvivalent 846 tisíc prodaných kusů, což je po jediném týdnu třetí nejvyšší číslo za poslední čtyři roky. Lépe se dařilo už jen zpěvaččiným předchozím deskám Reputation s 1,2 miliony kusů v roce 2017 a loňskému Lover s 867 tisíci kusy.

V éře streamování je hranice milionu prodaných kusů už možná nepřekročitelná, konstatuje deník New York Times. Podle něj Swiftová samotného alba Folklore ve skutečnosti prodala jen 615 tisíc kusů, zbytek tvoří balíčky nové desky s reklamními předměty jako pouzdrem na telefon nebo pletenou vestou. Celkem takto nahrávku Folklore nabízela v 17 variantách. Žebříček Billboard podobné propagační nabídky od října přestane zohledňovat.

Za pár dnů od vydání deska Folklore zaznamenala 290 milionů streamů. Právě kvůli oblibě streamování přes služby jako Spotify nebo YouTube časopis Billboard na měření prodejnosti užívá složitý přepočet, kdy se za jedno prodané album považuje také 10 samostatně prodaných písní, 1250 skladeb streamovaných přes placený účet nebo 3750 písní streamovaných přes účet zdarma s reklamami.

Zdroj: New York Times