Praha - Devatenáct českých filmů vstoupilo v roce 2007 do kin. Z pohledu návštěvnosti to byl velmi silný rok, který podržely řemeslně dobré, ale jinak standardní snímky. A to byl až na výjimky i strop kvalitativní.
Nostalgický Anglický král premiérovaný už na sklonku roku 2006 přitáhl české diváky zpět do kin, pak ofenzíva pokračovala pod velením osvědčených tvůrců střední generace: Jana Svěráka s Vratnými lahvemi, Jana Hřebejka s Medvídkem a Tomáše Vorla s Gymplem.
Vratným lahvím vynesl masivní zájem publika více než 100 milionů korun. Menzel překonal hranici 800 tisíc diváků, Hřebejk s Vorlem mají každý více než 400 tisíc diváků. Kina letos především díky nim už v září překonala hranici miliardových tržeb.
Neuškodil jim ani vzmáhající se trend umísťování nelegálních kopií filmů na web, který postihl i největší hity - Vratné lahve, Medvídka a Gympl.
Z pohledu kvality rok 2007 tak příznivý nebyl. Na plátna kin se vrátila i prostoduchost jako vystřižená z 90. let: činil se tu sumec Lojza s Petrem Čtvrtníčkem v Posledních plavkách, Agáta Hanychová v Crash Road, Lucka Vondráčková v muzikálu Kvaska a Marek Vašut s pavím pérem v mondénním Bestiáři.
Přesto se urodilo několik počinů, které snad přežijí novoroční ohňostroj. Na prvním místě Pusinky - debut Karin Babinské, který kiny profrčel stejně nenápadně jako loňská ceněná Sedláčkova Pravidla lži.
To vydařená filmová adaptace Pelcova románu A bude hůř dala preventivně před kiny rovnou přednost hospodám.
Hned šest filmů je dílem režisérek, krom zmíněných se po pěti letech vrátila Alice Nellis s Tajnostmi a Ivou Bittovou v hlavní roli.
Zástupcem nastupující generace je i Jiří Vejdělek, který po loňských veleúspěšných Účastnících zájezdu letos přišel hned se dvěma filmy: ale roadmovie Roming ani drama Václav už tak jednoznačné hodnocení nemají.
Do kin vstoupily tři dokumenty: Marcela Heleny Třeštíkové, Ztracená dovolená Lucie Králové a Mír s tuleni.
Hned osm letošních filmů byly debuty - z nich krom Pusinek zaslouží zmínku i čistý pokus o žánrový film, komedie Chyťte doktora. Jeden debut byl animovaný (Jedné noci v jednom městě Jana Baleje) jeden ve vymírajícím žánru dětského filmu Maharal: tajemství talismanu.
A příští rok? Filmaři využili stomilionové dotace do Fondu kinematografie a točili jako o život. Výsledkem je oproti obvyklým dvaceti filmům ročně víc než třicítka filmů, která v roce 2008 vstoupí do kin.
Jednou z událostí by mohl být Venkovský učitel Bohdana Slámy, autora filmů Divoké včely či Štěstí, znovu v hlavní roli s Pavlem Liškou. Hodně si lze slibovat i od Zelenkových Karamazových nebo Michálkovy adaptace O rodičích a dětech.
Jan Hřebejk chystá šabachovskou komedii U mě dobrý a vieweghovskou adaptaci Nestyda (dříve Opravdová láska). Zdeněk Troška vyřeší pohádkovou Nejkrásnější hádanku, Filip Renč zabrousí do akčního žánru se snímkem Na vlastní nebezpečí, Milan Šteindler bude hledat duchy jako O život.
Juraj Jakubisko nabídne odkládané krvavé menu Bathory, Michaela Pavlátová příběh z noční Prahy Děti noci. A zatímco F. A. Brabec se s Matějem Stropnickým proháněl českými hvozdy za Máchovým Májem, Václav Marhoul honil vojáky pouští ve válečném Tobruku.
Do kin se znovu chystají i debuty: vinařská komedie Bobule, František je děvkař s Josefem Poláškem či Taková normální rodinka. Animovanou tvorbu zastoupí "první český 3D film" Kozí příběh, o kterém autoři vyprávějí už několik let, natáčí se i Fimfárum 3.
Dokumentární tvorba přinese mimo jiné časosběrný dokument o Václavu Havlovi nebo hiphopovou Českou rapubliku.
První premiérou roku bude Kleinova Svatba na bitevním poli. Doufejme, že to nebude symbolický začátek.