Maharal: Český dětský film existuje

Irena Hejdová Irena Hejdová
16. 2. 2007 9:00
Recenze - Má český dobrodružný film pro děti šanci na úspěch ve světě, kterému vládne Harry Potter a Eragon? Maharal naznačuje, že ano. Uvnitř VIDEO
Maharal - tajemství talismanu
Maharal - tajemství talismanu | Foto: Bontonfilm

Už proto, že splňuje základní předpoklad - nedělá z dětí blbečky, a přitom bude bavit i dospělé.

Maharal - tajemství talismanu je podle svých tvůrců v čele s režisérem Pavlem Jandourkem takovou Šifrou mistra Leonarda pro děti. Jen místo za šiframi a tajnými organizacemi se v téhle dobrodružné pohádce hrdinové honí za pokladem rabiho Lowa.

O něm se tři děti - prázdninoví sirotci Alenka, David a Ondra - dozvědí z tajemné knihy Via Lucis. Kolem ní se vůbec dějí hodně divné věci; nitky se pomalu splétají přes Zvíkovský hrad až k pražské synagoze v Pařížské a do hlubin pražského podzemí.

Cestu za tajemstvím navíc komplikují opatrovníci dětí a další vlezlí dospělí: Alenina sestra - upjatá vědkyně Kristina, hypochondrický detektiv Sedláček, slovenský dobrodruh Šimko, historik Knapp či bonviván Aaron Cohen.

Film je obsazený výtečnými herci v dětských rolích, ale i Barbora Seidlová si užívá zapšklou starou mladou vědkyni a Bořivoj Navrátil jejího amerikánského kolegu Cohena.

Foto: Česká televize

Samozřejmě, že je v příběhu pár příliš logických naschválů a okatých náhod. Třeba když mladá vědkyně zjistí, že u sebe má zrovna tu polovinu starodávného talismanu, který děti potřebují.

Leckterý motiv už byl použit několikrát a inspirace Indiana Jonesem je docela patrná; výslednému dojmu někdy nepomáhá ani to, že se tu staví na oblíbené premise filmů tohoto typu.

Tedy, že děti jsou chytřejší než dospělí a dokáží hravě odhalit tajemství, které Židé dokázali uchovat od 17. století přes éru nacismu až do současnosti.

Foto: Česká televize

Jenže dětský film je trochu jako pop: musí dobře kombinovat známé věci s novými. A tak je přesto všechno Maharal důstojnou zábavou pro děti i jejich rodiče.

Je vtipný, nesklouzává až k úplným polopatismům a nechává děti dopřát si strach, napětí i silné emoce. Od úvodních tajemných titulků, v nichž voda zvolna zaplavuje koupelnu, přes mezihry, v nichž jsou celkové pohledy na město podbarveny šepotajícími hlasy.

Navíc na rozdíl od tolika jiných českých žánrových filmů nepůsobí díky rozpočtu 35 milionů korun jako trapný pokus o Hollywood.

Foto: Česká televize

Naopak, staví na reáliích staré Prahy a tajemství židovského města, které ve filmu krom turistů zaplavuje i tisíciletá povodeň. Možná někdy působí trochu pohlednicově, ale rozhodně nejsou laciné a navíc dávají dobré šance pro cestu do zahraničí.

Rada státního fondu pro kinematografii se minulý týden rozhodla vypsat speciální granty pro tvorbu filmů pro děti a mládež. Chybí tu prý filmy, které ukazují, jak děti opravdu žijí. Což není zrovna příklad Maharalu, ale faktem je, že krom teenagerských komedií nevalné úrovně opravdu v Česku moc dětských filmů nevzniká.

Maharal je naopak dobrým důkazem, že tu pořád existují tvůrci, kteří umí žánrově čistý dětský film pro celou rodinu.

Maharal tajemství talismanu. ČR 2007. scénář Martin Bezouška, režie Pavel Jandourek, kamera Asen Šopov, hudba Zbyněk Matějů, hrají Barbora Seidlová, Bořivoj Navrátil, Maroš Kramár, Matěj Hádek, Miroslav Táborský, Josef Somr, Libuše Havelková, Matyáš Valenta, Adriana Neubauerová a další. 100 minut, distribuce Bontonfilm.

 

 

Právě se děje

před 4 minutami

Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku, že fond nepočítá se stavbou solárů na brownfieldech

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá, sdělil resort.

Svaz moderní energetiky na to reagoval slovy, že i přes to, co říká nyní ministerstvo, je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude. 

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy