Bohdan Sláma a Pavel Liška znovu hledají lásku

Irena Hejdová Irena Hejdová
5. 10. 2007 16:25
Volná trilogie se uzavře v kinech 20. března 2008
Venkovský učitel: Zuzana Bydžovská a Pavel Liška
Venkovský učitel: Zuzana Bydžovská a Pavel Liška | Foto: Martin Špelda

Praha - Svůj třetí celovečerní film dotočil režisér Bohdan Sláma. Sklidí s Venkovským učitelem v zahraničí stejné úspěchy jako s předchozími snímky Divoké včely a Štěstí?

Tentokrát vypráví příběh vesnického učitele v podání Pavla Lišky, který přichází na venkov utéct od nevyřešených problémů. Tady poznává statkářku Marii a jejího syna. Ale zatímco ona se zamiluje do něj, učitel se v netradičním milostném trojúhelníku zahledí do jejího pubertálního potomka.

Venkovský učitel: Zuzana Kronerová, Pavel Liška, Miroslav Krobot
Venkovský učitel: Zuzana Kronerová, Pavel Liška, Miroslav Krobot | Foto: Martin Špelda

"Je to citové drama, ale snad tam bude i humor. I když komedie to není. Vypráví o hledání lásky - někdo ji najde hned, někdo se v tom plácá. Ale to hledání provází každou lidskou bytost," říká o novém filmu Sláma.

 Venkovským učitelem uzavírá svou trilogii právě o hledání lásky. Liška si hlavní roli zahrál i v obou předchozích filmech. Statkářku ztvárnila Zuzana Bydžovská, syna neherec Ladislav Šedivý - pochází z jižních Čech a při castingu porazil i řadu profesionálních herců.

Rodiče hlavního hrdiny ztvárnili Miroslav Krobot a Zuzana Kronerová, ve filmu se objeví i Tereza Voříšková či Marek Daniel.

Bohdan Sláma během natáčení filmu Venkovský učitel
Bohdan Sláma během natáčení filmu Venkovský učitel | Foto: Marek Špelda

Krom Šedivého je tu řada dalších neherců, obyvatel jihočeské vesnice, kde se film natáčel. Na břehu rybníku Pančár tu filmaři vybudovali autenticky působící dekoraci statku.

Tady, ale i v hospodě a ve škole v nedaleké vesnici se natáčelo v červnu a červenci, v září vznikly dotáčky v německých ateliérech a v Praze, poměrně rozsáhlá scéna vznikla na hlavním nádraží v Lipsku. Kameramanem byl ceněný Diviš Marek.

"Natáčení probíhalo poměrně hladce, v tuto chvíli máme sestříhanou velkou část filmu, proto jsme se rozhodli na nic nečekat a premiéru jsme přesunuli z původně plánovaného podzimu příštího roku," dodávají producenti. Venkovský učitel tak vstoupí do českých kin 20. března.

Venkovský učitel: Tereza Voříšková a Ladislav Šedivý
Venkovský učitel: Tereza Voříšková a Ladislav Šedivý | Foto: Martin Špelda

Předchozí Slámovy snímky Divoké včely a Štěstí bodovaly na zahraničních festivalech i při udílení Českých lvů. Štěstí si odvezlo ceny z festivalů v Montrealu, Angers, San Sebastianu i Rotterdamu.

To umožnilo natočit nový Slámův film v koprodukci s Německem a Francií. "Díky penězům zahraničních koproducentů jsme pocítili jistou tvůrčí volnost, ale o to větší nyní cítíme vůči nim zodpovědnost," říkají producenti Pavel Strnad a Petr Oukropec z Negativu.

Lze předpokládat, že i Venkovský učitel zkusí štěstí na festivalech a v zahraničí. Producenti už jsou ostatně v kontaktu se svým zahraničním distributorem - společností Wild Bunch.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 7 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy