Občan Havel odhaluje soukromí i silná slova

Irena Hejdová Irena Hejdová
6. 12. 2007 14:00
Jaký je unikátní dokument o exprezidentovi?
Občan Havel
Občan Havel | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Bill Clinton hraje v Redutě na saxofon, Dáša Veškrnová říká na radnici Prahy 3 svatební Ano a Václav Klaus uhýbá před rukou Václava Havla, která mu smetává ze saka smítko - to všechno a mnohem víc je k vidění v celovečerním dokumentu Občan Havel, který má šanci stát se filmovou událostí nejen začátku roku 2008.

Film začal dokumentarista Pavel Koutecký natáčet v roce 1992 krátce předtím, než se Havel stal prvním prezidentem samostatné České republiky. Skončil s posledním Havlovým dnem ve funkci.

S kamerou mu byl nablízku po celá dvě jeho prezidentská období, na zahraničních cestách a zejména v okamžicích soukromých - při neformálních poradách se spolupracovníky, při přípravě na jednání.

Koutecký se díky přátelství s Havlem často s kamerou dostal tam, kam nikdo jiný neměl šanci proniknout a sám Havel to podporoval. "Když točil Pavel Koutecký, úplně jsme přestali vnímat, že nás někdo zaznamenává," vzpomíná dlouholetý Havlův tajemník Vladimír Hanzel.

Po tragické Kouteckého smrti na jaře 2006 film dokončil jeho kolega Míra Janek se střihačkou Toničkou Jankovou. Společně se probrali sedmdesáti hodinami materiálu a sestavili z  nejzajímavějších momentů film, který 31. ledna vstoupí do kin.

Občan Havel
Občan Havel | Foto: Aktuálně.cz

Výběr nebyl snadný: "U každého jiného filmu lze pracovat pouze s vybraným množstvím nejlepších scén a záběrů. Tady to nebylo možné, protože se nám skoro každá scéna zdála zajímavá či důležitá," říká Janek. "Žádný světový politik si zřejmě ještě nepustil filmaře tak blízko k tělu," dodává.

Film, ve kterém se mihnou Jacques Chirac nebo Rolling Stones, zaznamenává vzestupy i tragické okamžiky Havlova života - jeho prezidentské kandidatury, okamžiky bolesti po smrti první manželky Olgy i vážný zdravotní stav vrcholící nemocničním pobytem. Zkouší si tu saka, kravaty i proslovy, přesně analyzuje svou roli a postavení.

Prostupuje ho i téma Havlovy popularity - v záběrech z ulice ho lidé zvou na pivo, dávají mu jmelí a vyjadřují podporu. Zblízka tu mohou diváci poznat i další politiky jako Miloše Zemana či Václava Klause; při jeho charakterizaci si Havel ve filmu rozhodně nebere servítky.

Občan Havel je portrétem i tragikomickým svědectvím o prvních deseti letech české svobody. Skrze Havlovu osobnost tu ožívá dobová atmosféra i dobové naděje a zklamání.

S přesnou dávkou humoru a empatie předkládá dokument i nadčasový příběh politika, jehož osud už dávno překročil české hranice. I to může být spolu s nespornými kvalitami důvod, proč má výraznou šanci zabodovat i v zahraničí.

Občan Havel
Občan Havel | Foto: Aktuálně.cz

"Pro někoho budou atraktivní 'bulvární' záběry prezidenta se spuštěnými kalhotami či neslušná slova jím vyřčená, pro jiné je tu zajímavá možnost sledovat myšlenkové postupy Václava Havla. Další zaujme jeho smysl pro humor nebo až neskutečné puntičkářství," říká Hanzel.

Hlavním partnerem filmu je Nova; pro televizní uvedení se podle producentky Jarmily Polákové počítá se sérií čtyř televizních filmů.

Film vstoupí do kin ve 12 kopiích; mezinárodní premiéru si možná odbyde na Berlinale. "O mezinárodní premiéře v rámci Berlinale jednáme," dodává koproducent Pavel Strnad za společnost Negativ.

Pro zahraniční publikum by to byla šance vidět Havlovu osobnost sesazenou z oblak idealismu na pevnou zem, ale hlavně poznat dávné spory "o pravdu a lásku" - které se možná znovu rozhoří u nás. Třeba hned v diskusi pod tímhle článkem.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Hamáček do Moskvy v pondělí neodletí, s cestou nesouhlasil Babiš

Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) podle informací Mladé fronty DNES do Moskvy v pondělí neodletí. Důvodem je nesouhlas premiéra Andreje Babiše (ANO). MF DNES se odkazuje na zdroj z vlády. V Rusku měl Hamáček jednat o vakcíně proti covidu-19 Sputnik V. 

Babiš opakovaně dal v minulých dnech najevo, že s cestou nesouhlasí. V pátek premiér řekl, že Hamáčkovi doporučil do Moskvy necestovat, protože na to podle něj není vhodná doba. "Vakcíny nejsou agenda pana Hamáčka a ta cesta není ideální," uvedl již ve čtvrtek premiér. Podle něj může Česko téměř okamžitě získat 300 000 dávek ruské vakcíny, čeká ale na její unijní schválení. 

Záměr kritizovali také opoziční politici koalice Spolu a koalice Pirátů a STAN. Cestu chtěli projednat v Poslanecké sněmovně jako nově zařazený bod, ale neuspěli. 

Proti cestě se vyslovil v DVTV také Tomáš Petříček, který byl do minulého týdne místopředsedou ČSSD a v pondělí byl na návrh Jana Hamáčka odvolán z postu ministra zahraničí. "Pro Sputnik bych do Moskvy nejel," řekl.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 17 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy