Občan Havel odhaluje soukromí i silná slova

Irena Hejdová Irena Hejdová
6. 12. 2007 14:00
Jaký je unikátní dokument o exprezidentovi?
Občan Havel
Občan Havel | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Bill Clinton hraje v Redutě na saxofon, Dáša Veškrnová říká na radnici Prahy 3 svatební Ano a Václav Klaus uhýbá před rukou Václava Havla, která mu smetává ze saka smítko - to všechno a mnohem víc je k vidění v celovečerním dokumentu Občan Havel, který má šanci stát se filmovou událostí nejen začátku roku 2008.

Film začal dokumentarista Pavel Koutecký natáčet v roce 1992 krátce předtím, než se Havel stal prvním prezidentem samostatné České republiky. Skončil s posledním Havlovým dnem ve funkci.

S kamerou mu byl nablízku po celá dvě jeho prezidentská období, na zahraničních cestách a zejména v okamžicích soukromých - při neformálních poradách se spolupracovníky, při přípravě na jednání.

Koutecký se díky přátelství s Havlem často s kamerou dostal tam, kam nikdo jiný neměl šanci proniknout a sám Havel to podporoval. "Když točil Pavel Koutecký, úplně jsme přestali vnímat, že nás někdo zaznamenává," vzpomíná dlouholetý Havlův tajemník Vladimír Hanzel.

Po tragické Kouteckého smrti na jaře 2006 film dokončil jeho kolega Míra Janek se střihačkou Toničkou Jankovou. Společně se probrali sedmdesáti hodinami materiálu a sestavili z  nejzajímavějších momentů film, který 31. ledna vstoupí do kin.

Občan Havel
Občan Havel | Foto: Aktuálně.cz

Výběr nebyl snadný: "U každého jiného filmu lze pracovat pouze s vybraným množstvím nejlepších scén a záběrů. Tady to nebylo možné, protože se nám skoro každá scéna zdála zajímavá či důležitá," říká Janek. "Žádný světový politik si zřejmě ještě nepustil filmaře tak blízko k tělu," dodává.

Film, ve kterém se mihnou Jacques Chirac nebo Rolling Stones, zaznamenává vzestupy i tragické okamžiky Havlova života - jeho prezidentské kandidatury, okamžiky bolesti po smrti první manželky Olgy i vážný zdravotní stav vrcholící nemocničním pobytem. Zkouší si tu saka, kravaty i proslovy, přesně analyzuje svou roli a postavení.

Prostupuje ho i téma Havlovy popularity - v záběrech z ulice ho lidé zvou na pivo, dávají mu jmelí a vyjadřují podporu. Zblízka tu mohou diváci poznat i další politiky jako Miloše Zemana či Václava Klause; při jeho charakterizaci si Havel ve filmu rozhodně nebere servítky.

Občan Havel je portrétem i tragikomickým svědectvím o prvních deseti letech české svobody. Skrze Havlovu osobnost tu ožívá dobová atmosféra i dobové naděje a zklamání.

S přesnou dávkou humoru a empatie předkládá dokument i nadčasový příběh politika, jehož osud už dávno překročil české hranice. I to může být spolu s nespornými kvalitami důvod, proč má výraznou šanci zabodovat i v zahraničí.

Občan Havel
Občan Havel | Foto: Aktuálně.cz

"Pro někoho budou atraktivní 'bulvární' záběry prezidenta se spuštěnými kalhotami či neslušná slova jím vyřčená, pro jiné je tu zajímavá možnost sledovat myšlenkové postupy Václava Havla. Další zaujme jeho smysl pro humor nebo až neskutečné puntičkářství," říká Hanzel.

Hlavním partnerem filmu je Nova; pro televizní uvedení se podle producentky Jarmily Polákové počítá se sérií čtyř televizních filmů.

Film vstoupí do kin ve 12 kopiích; mezinárodní premiéru si možná odbyde na Berlinale. "O mezinárodní premiéře v rámci Berlinale jednáme," dodává koproducent Pavel Strnad za společnost Negativ.

Pro zahraniční publikum by to byla šance vidět Havlovu osobnost sesazenou z oblak idealismu na pevnou zem, ale hlavně poznat dávné spory "o pravdu a lásku" - které se možná znovu rozhoří u nás. Třeba hned v diskusi pod tímhle článkem.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 3 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy