výstava

Třicet případů z východní Evropy. Výstava přemýšlí nad postkomunistickými zeměmi

Třicet případů z východní Evropy. Výstava přemýšlí nad postkomunistickými zeměmi

V Rize, Bruselu či Krakově už byla představena výstava kurátora Michala Novotného, kterou lze nyní vidět v paláci na úpatí Karlova mostu.

Mona Lisa se po opravách Louvru vrátila na původní místo

Obraz Mona Lisa italského renesančního malíře Leonarda da Vinciho se dnes vrátil na původní místo ve Stavovském sále pařížského muzea Louvre. Po dvou měsících skončila oprava místnosti, kam si jedno z nejznámějších děl světa chodí prohlédnout miliony návštěvníků. Jejich nápor by nyní sál měl lépe zvládat, obraz je také nově schován za průhlednějším sklem. Přibylo lepší osvětlení a modrá barva na stěnách, díky níž má Mona Lisa více vyniknout. Nevelká olejomalba na dřevě, která pravděpodobně zachycuje ženu florentského obchodníka Lisu del Giocondo, ode dneška opět visí naproti dílu italského mistra Paola Veroneseho Svatba v Káni galilejské, které je největším obrazem v Louvru. Naposledy byl sál s da Vinciho plátnem opravován před 15 lety, od té doby jím prošlo kolem 100 milionů návštěvníků.

Zdroj: AFP/ČTK

Petr Nikl v Olomouci vystavuje rozpité skvrny i kresby vytvořené hračkami

Prostory Galerie města Olomouce zaplnily experimentální obrazy Petra Nikla. Výstava nazvaná Bytosti potrvá do 26. října a představuje zejména samovolně roztékající skvrny tuší na čínském rýžovém papíru. Autor používá čínskou nebo japonskou tuš a inkousty, které nechává stékat po šikmé ploše. Tu různě naklání a přidává vodu. "To, co vidíme, jsou přirozené schopnosti tuše a vody, kterou nasává rýžový papír. A protože podklad není savý, voda na něm vydrží dlouho. Já půlhodinu až dvě hodiny sleduji, jak se to rozpíjí, a nemohu to příliš ovlivnit," vysvětluje. Tuto část výstavy doplňují automatické kresby, které Nikl vytváří mechanickými strojky a hračkami. "U těchto prací jsem víceméně v roli asistenta nebo pomocníka," vysvětluje výtvarník, spisovatel, ilustrátor, hudebník a divadelník, který se do Olomouce vrátil po více než deseti letech.

Zdroj: ČTK
Parafráze na památníky britského impéria. Tate Modern odhalila 13 metrů vysokou sochu

Parafráze na památníky britského impéria. Tate Modern odhalila 13 metrů vysokou sochu

Alegorické třináctimetrové sousoší Američanky Kary Walkerové odkazuje ke kolonialismu, obchodu s otroky a obecně rozdělení moci.

O víkendu bude vystaven Kupkův rekordní obraz

Ve výstavní síni areálu zámku v Opočně je tento víkend možné prohlédnout si obraz Františka Kupky nazvaný Plochy příčné II. V květnu byl vydražen za 78 milionů korun, čímž přepsal rekordy českých aukcí. Královéhradecký kraj dvoudenní výstavu připravil ve spolupráci s opočenskou radnicí ke 148. výročí narození Františka Kupky a ke 100. narozeninám mecenášky umění Medy Mládkové. Plochy příčné II jsou jedním z nejdůležitějších Kupkových děl a ukázkou progresivního výtvarného jazyka, kterým autor předstihl vývoj světového malířství. Dílo namaloval ve Francii, v roce 1946 ho věnoval pražskému příteli za pomoc s retrospektivou v Mánesu. V roce 1968 bylo plátno součástí velké Kupkovy výstavy ve Valdštejnské jízdárně, pak se ale vytratilo z povědomí veřejnosti. Až do letošní aukce jej vlastnila rodina původního majitele.

Zdroj: ČTK
Pokračovat