festival

Vítězem filmového festivalu v Chotěbuzi je chorvatský snímek, bodoval i český film Poslední závod

Vítězným snímkem letošního ročníku filmového festivalu ve východoněmecké Chotěbuzi (Cottbus) se stalo chorvatské drama Sigurno mjesto (Bezpečné místo) režiséra a scenáristy Juraje Lerotiče. Na filmové přehlídce, která skončí v neděli a která se zaměřuje na středoevropskou a východoevropskou tvorbu, uspěl i český snímek Poslední závod režiséra Tomáše Hodana, který získal cenu publika.

Sigurno mjesto popisuje zoufalé hledání správného chování poté, co se jeden z členů rodiny pokusil spáchat sebevraždu. "Za odvahu tvůrce odhalit nejen sebe sama jako autora, ale i svou duši," uvedla porota o vítězném snímku. Označila ho za film o bezpodmínečné lásce k blízkým.

O cenu za nejlepší film, kterou je soška nazvaná lužickosrbským jménem Lubina, usilovalo i české drama Slovo režisérky Beaty Parkanové. Slovo bylo v hlavní soutěžní kategorii jediným českým snímkem. Loni Lubinu získalo drama Cenzorka slovenského režiséra Petera Kerekese z česko-slovensko-ukrajinské koprodukce.

Zdroj: ČTK

Sleduje osudy žen v nápravném zařízení. Drama Cenzorka vyhrálo festival v Německu

Vítězným snímkem filmového festivalu ve východoněmecké Chotěbuzi se stalo drama Cenzorka slovenského režiséra Petera Kerekese z česko-slovensko-ukrajinské koprodukce. Akce, na které bylo k vidění okolo 170 titulů ze 44 zemí, se zaměřuje na středoevropskou a východoevropskou tvorbu.

Drama Cenzorka se zabývá skutečnými osudy žen v nápravném zařízení. Malé děti těch odsouzených jsou zaopatřeny v oddělené části věznice, kde je matky mohou pravidelně navštěvovat. Situace se ale zásadně mění, jakmile dítě dosáhne věku tří let. Pokud se o něj nemůže postarat rodina, skončí v ústavní péči.

Pokračovat