umění

V aukci Sotheby's bylo nejdráž prodáno dílo Mikuláše Medka

Na dražbě středoevropského umění pořádané aukční síní Sotheby's v německém Kolíně nad Rýnem byl nejdráž prodán obraz českého malíře Mikuláše Medka nazvaný Zlatý Křik I z roku 1968. Nový majitel za něj dal včetně přirážky 352 800 eur, v přepočtu téměř 8,6 milionu korun. V nabídce se objevila díla několika dalších mezinárodně proslavených tuzemských výtvarníků. Kromě Medka to byli Alfons Mucha, Václav Špála, František Kupka, Jiří Hauschka či Jaroslav Valečka.

Týdenní dražba se zaměřila na středoevropské umění zejména z Německa, Polska, Rakouska, Maďarska a Česka. Zájemci mohli online přihazovat na 70 děl. S nejvyšším odhadem do aukce nazvané 20th Century Art: A Different Perspective (Umění 20. století: Jiný pohled) vstupovalo plátno polského malíře Wojciecha Fangora jménem SU 29B, které se dle odhadu mohlo prodat za 300 až 500 tisíc eur. Kupce však nenašlo.

Mezi nejdráže vydraženými pracemi byl i Medkův bezejmenný obraz z roku 1960. Neznámý zájemce si ho pořídil za 119 700 eur, to znamená 2,9 milionu korun. Autorský rekord je ale téměř dvacetkrát vyšší, malba nazvaná Akce I (Vajíčko) byla před třemi lety prodána za 57 milionů korun včetně přirážky.

Zdroj: ČTK

Libereckou galerii povede Suchomel, nastoupí po návratu z Japonska

Oblastní galerii Liberec povede historik umění a japanolog Filip Suchomel. Nastoupí 1. března. Do té doby v čele instituce zůstává Vladislav Mareš, kterého kraj pověřil řízením poté, co v srpnu ze dne na den skončil předešlý ředitel Pavel Hlubuček. Suchomel je na dlouhodobé stáži v Japonsku a vrací se v polovině února. Konkurzu se zúčastnil on-line.

"Jednoznačně nás přesvědčil projevem, profesionálním přístupem a vizí organizace otevřené zahraniční spolupráci," říká náměstkyně hejtmana pro kulturu Květa Vinklátová z hnutí Starostové pro Liberecký kraj. Podle ní Suchomel prosazuje spolupráci s dalšími městskými organizacemi a práci s veřejností včetně mladých. Jeho orientace na východní umění nebude vadit. "Za velmi důležitou považujeme jeho velkou zahraniční zkušenost, přesah, který je schopen do naší instituce přinést a posunout ji dál," dodává náměstkyně.

Šestapadesátiletý Suchomel vystudoval orientalistiku, japanologii a dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Vedl asijské oddělení Náprstkova muzea v Praze, byl prorektorem Akademie múzických umění a Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Osm let působil coby ředitel Sbírky asijského umění Národní galerie. Zabývá se japonským a čínským uměním se zřetelem na kulturní výměnu mezi Západem a Východem. Naposledy předloni pomohl Národní galerii získat sbírku japonské zenové malby od Nizozemce Felixe Hesse s odhadovanou hodnotou 35 milionů korun. Její část je nyní k vidění v Salmovském paláci.

Zdroj: ČTK

Nejvíc cen České akademie vizuálního umění dostal malíř Pivovarov

Výstavou roku 2021 se podle České akademie vizuálního umění stala přehlídka Viktor Pivovarov: Moskevská gotika, kterou v pražském Veletržním paláci uspořádala Národní galerie. Pivovar byl zároveň vyhlášen umělcem roku, vstoupil do síně slávy a jeho dcera Máša Černá Pivovarovová obdržela sošku pro publikaci roku.

Ocenění byla předána toto pondělí večer v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Kromě Pivovarova do síně slávy vstoupili umělci Magdalena Jetelová, Milan Kunc a Jiří Sopko s teoretikem umění Jaromírem Zeminou a kurátorem Jiřím Ševčíkem in memoriam. Objevem roku je Matouš Háša, kurátorem roku Radek Wohlmuth, institucí roku Alšova jihočeská galerie.

Česká akademie vizuálního umění vznikla předloni, vedou ji kurátor Martin Dostál a někdejší šéf marketingu Národní galerie Miroslav Krupička.

Zdroj: ČTK
Pokračovat