Výtvarné umění

Národní galerie hledá ředitele Sbírky starého umění

Národní galerie Praha vyhlásila výběrové řízení na ředitele Sbírky starého umění. Hledá nástupce švýcarského historika umění Mariuse Winzelera, který odešel letos v březnu. Dočasně teď jeho funkci zastává Štěpánka Chlumská. Přihlášky do výběrového řízení lze podávat do 15. října. Winzelera do galerie přivedl bývalý ředitel Jiří Fajt.

Základními kvalifikačními předpoklady kandidátů budou vědecká a kurátorská práce v oboru, odpovídající vysokoškolské vzdělání, odborné znalosti s důrazem na staré umění včetně vědeckých publikačních a kurátorských aktivit s mezinárodním přesahem. Sbírka starého umění čítá více než 7000 předmětů.

Zdroj: ČTK

Výstavu ruské avantgardy v Hluboké nad Vltavou vidělo 22 tisíc lidí

Přes 22 tisíc lidí navštívilo přehlídku děl ruské avantgardy, která o víkendu skončila. Jde o rekord v hlavní výstavní sezoně pořádající Alšovy jihočeské galerie. Poslední týden měla zámecká jízdárna v Hluboké nad Vltavou vyprodáno a na všechny zájemce se nedostalo, oznámil Aleš Seifert, ředitel galerie. Ta v příštích dnech na webu zveřejní 3D prohlídku projektu, díky němuž byla do Česka zapůjčena cenná díla Kazimira Maleviče, Vasilije Kandinského či Alexandra Rodčenka.

"Překonalo to veškeré mé sny a plány. Máme covidovou dobu, přesto se ukázalo, že výstava tohoto typu byla pro návštěvníky neskutečně zajímavá," kvituje Seifert. Úspěšnost srovnává s aktuální pražskou retrospektivou malířky Toyen. "My máme poloviční množství, limit do 40 návštěvníků za hodinu, Národní galerie měla 80 lidí na 80 minut a měla 40 tisíc návštěvníků," dodává ředitel Alšovy jihočeské galerie.

Zdroj: ČTK