Literatura v roce 14: České tvorbě dál chybí silný příběh

Boris Hokr
25. 12. 2014 14:11
Vybrali jsme deset knižních titulů z roku 2014, které je dobré nepřehlédnout.
Foto: Aktuálně.cz

Glosa - Pomyslnou tečkou za knižní sezonou většinou bývá tradiční anketa Lidových novin nazvaná Kniha roku. Podle ní by se zdálo, že především česká beletrie je jednoznačně na vzestupu – co do počtu i co do kvality. Je ovšem otázkou, nakolik se jedná o zkreslení dané tím, kolik z oslovených se profesně zaobírá primárně právě českou literaturou. Ne že by ji protežovali, ale mají ji jaksi více na očích.

Souběžně se totiž ozývají povzdechy, že české literatuře chybí silný příběh. To do značné míry souvisí s tím, že u nás neexistuje výraznější žánrová tvorba – protože právě ta učí především vyprávět příběh. U nás se bohužel na úrovni rozvíjí pouze fantastika (i ta s řadou specifik, omezení a vymezení). Romantická literatura s ambicemi v podstatě neexistuje, to samé nějaká ucelenější humoristická scéna, historické dobrodružné romány koketují spíše s jednoduchou detektivkou a detektivka jako taková je... papežštější než papež. Což se snad změní v příštím roce, kdy právě česká detektivka slibuje několik zajímavých titulů (duo Procházka-Smolíková, Štěpán Kopřiva, ale i Jan Poláček, byť v jeho případě se má jednat o detektivní příběh pro děti).

V čem je ovšem česká scéna tradičně silná, jsou odborné publikace. V průběhu roku se objevilo hned několik zásadních děl k historii i kultuře. V nakladatelství Academia pak pokračovaly edice jako Paměť, v Hostu Česká knižnice (např. Básně K. Biebla či dvojice textů Miloty Zdirada Poláka Vznešenost přírody / Cesta do Itálie) a v Lidových novinách zase Česká historie (např. Království v pohybu Josefa Žemličky).

Na překladové scéně se pak asi nejzajímavější tituly objevily těsně před koncem roku – víc jak tisícistránkový opus Ayn Randové Atlasova vzpoura, kniha s „nádherně kontroverzním tématem (jak řekla spisovatelka Františka Vrbenská), kterou jde číst tehdy, „když je člověku šestnáct a komunistický režim před rokem padl. Všechno dává smysl. No a pak člověk dospěje, že ano...“ (jak řekl nejmenovaný překladatel). Druhou zásadní knihou je pro změnu téměř tisícistránkový opus Michela Fabera Kvítek karmínový a bílý, za který mluví čistě kvalita, žádné kontroverze netřeba.

Ovšem vzhledem k tomu, kolik knih ročně vychází, je otázkou čisté pravděpodobnosti tvrzení, že výborných knih, dost možná i srovnatelných s výše uvedenými, je celá řada... Osobně mě těší vytrvalost nakladatelství Plus, s níž vydává edici Pandemonium, a pak investice nakladatelství Host do dospělé fantasy (např. Píseň krve od Anthonyho Ryana).

Možná nejzajímavějším procesem je však vzestup audioknih. Nejedná se přitom pouze o množství vydávaných titulů a specializovaných nakladatelů, ale například i o požadavek čtenářů/posluchačů, aby recenze zohledňovaly prvky typické právě pro audioknihy. Nejedná se tedy již pouze o načtené texty do auta, ale o čím dál rovnocennější médium.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy