Gowno sie pali. Poláci objevují svět bez Boha z českých knih

Ondřej Horák
16. 5. 2014 21:59
Julia Różewicz vydává v Polsku českou literaturu. Největší úspěch zaznamenala s knihou Hovno hoří od Petra Šabacha.
V katolickém Polsku vzbudil název knihy Petra Šabacha rozruch. Plakáty na knihu visely ve čtyřech největších polských městech, jedno písmeno ale muselo pryč.
V katolickém Polsku vzbudil název knihy Petra Šabacha rozruch. Plakáty na knihu visely ve čtyřech největších polských městech, jedno písmeno ale muselo pryč. | Foto: Julia Rozewicz

Praha - Polské nakladatelství Aféra se specializuje na vydávání české literatury u našich severních sousedů. Založila ho Julia Różewicz, která na pražský veletrh Svět knihy přijela už počtvrté. První knihou, kterou vydala, bylo Hovno hoří od Petra Šabacha. Konzervativní Poláky název knihy zaskočil, přesto je to její nejúspěšnější titul.

„Na Svět Knihy jezdím pravidelně od roku 2011. Je to pro mě nejen příjemná, ale i profesně důležitá akce. Mohu se tam setkat s lidmi z českého literárního světa, s nimiž průběžně spolupracuji, ale nemáme možnost se potkávat osobně,“ popisuje jednatřicetiletá Julia Różewicz z Vratislavi, co ji na knižní veletrh každý rok láká. „Vždy se také snažím sehnat knižní novinky a sleduji vyhlášení výsledků Ortenovy ceny,“ pokračuje.

Hovno vzbudilo rozruch

Julia Różewicz si nakladatelství založila v roce 2010, na začátku roku 2011 vydala svou první knihu Hovno hoří od Petra Šabacha. „Je to můj bestseller. Už jsme dělali dva dotisky a momentálně je opět vyprodáno, takže chystáme třetí,“ říká o nejpopulárnější Šabachově knize. Vydat ji v konzervativním Polsku byl chytrý tah, lehce kontroverzní název tam vzbudil rozruch.

Julia Różewicz.
Julia Różewicz. | Foto: Julia Różewicz

„Samotná kniha se Polákům líbí, občas se ale někteří na obálku dívají překvapeně nebo dokonce pohoršeně. Párkrát mi někdo vytknul, že podobná slova by se v literatuře vyskytovat neměla. Většinu to ale spíš baví,” přibližuje Różewicz reakce polského publika. Mimo to vydala Putování mořského koně (1998), Šabachovu zatím poslední novelu Máslem dolů (2012) a postupně by chtěla vydat většinu jeho knih.

Vypozorovala nějaké paradigma, v jehož rámci Poláci vnímají českou literaturu? „Polský čtenář od českých knih zpravidla čeká zvláštní, dobrotivý ale i hořký humor. V Polsku tomu prostě říkáme český humor. Scény z obyčejného života, zdravý odstup, popření patosu a možná také svět bez Boha,“ popisuje Różewicz úhel, pod kterým polské čtenářstvo vidí českou literaturu.

Hrabala z trůnu nesesadíte

Pokud se zeptáte na nejslavnějšího českého autora, ani chvíli neváhá. „Přestože se snažíme Poláky upozornit na to, že v Česku je spousta skvělých autorů, tím největším je napořád Bohumil Hrabal. Krále z trůnu prostě sesadit nejde,“ říká o legendárním spisovateli. Za popularitu Hrabal v Polsku vděčí i filmovým adaptacím jeho děl. „Postřižiny milujeme,“ uzavírá Różewicz téma Hrabal.

Julia Różewicz s Emilem Haklem.
Julia Różewicz s Emilem Haklem. | Foto: Julia Różewicz

Naštěstí pro Julii Różewicz a její nakladatelství, polské publikum dobře přijímá i současnou českou literaturu. Naposledy vydala Pravidla směšného chování od Emila Hakla a Umělohmotný třípokoj Petry Hůlové, obě knihy se prodávají, pozitivní jsou i recenze a ohlasy čtenářů.

„Samozřejmě, že se vždycky najde někdo, komu se nějaká kniha nelibí, ale často je to spojené právě s tím stereotypním viděním české literatury v Polsku,“ vzpomíná Różewicz, jak jí čtenář vytkl, že Halkova Pravidla směšného chování jsou na českou knihu málo vtipná.

V edičním plánu jsou teď Žítkovské bohyně od Kateřiny Tučkové a v září vyjde druhý díl úspěšné dětské knihy Lichožrouti spisovatele Pavla Šruta a ilustrátorky Galiny Miklínové.

Foto: Julia Różewicz

„Už při vydání prvního dílu mi jedna maminka psala, že slovíčko „sakra“ je v knize pro děti je skandál a ostuda. U dvojky budou ty konzervativnější polské maminky zuřit, je tam alkohol a závislost na čichání zvláštní květiny, což může evokovat například čichání toluenu. Už se nemůžu dočkat,“ říká s lehkou ironií v hlase Julie Różewicz.

Poláci víc píšou, než čtou

Čím se mladá vydavatelka řídí při výběru knih? „Pravidelně sleduji český literární trh, čtu recenze, sleduji literární ceny ale především hodně čtu,” říká Różewicz a dodává, že čte knihy prakticky každý den. „Doma už na polské knihy nemám místo, vlastně už žádné polské skoro nemám. Pořád čtu jen ty vaše, abych mohla vybrat zase něco hezkého,“ přibližuje, jak probíhá výběr knih.

Svět knihy 2014

iPad2 - ilustrační foto
  • Jubilejní 20. ročník knižního veletrhu Svět knihy se koná od 15. do 18. května 2014 v Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti v Holešovicích.
  • K hlavním tématům programu letos patří fantasy a sci-fi nebo odraz historie v literatuře.
  • Hlavním hostem je Maďarsko a jeho literatura.

Všichni Poláci ale tak náruživí čtenáři nejsou. „Říká se, že jednu knihu ročně přečte alespoň 80 procent Čechů, v Polsku je to ale 30 procent a přes 60 procent Poláku se minulý rok do žádné knížky ani nepodívalo. Nemáme se čím chlubit,“ posmutněle sumarizuje Różewicz a dodává, že ji občas přijde, že se v Polsku víc píše než čte.

„Každý týden dostávám pět až deset rukopisů od polských autorů. Kdo by to všechno asi četl?“ ptá se řečnicky. O to víc dokáže ocenit české publikum. „Líbí se mi, jak čeští čtenáři dokáží ocenit autory, které v Polsku vydávám. Když vidím ty dlouhé fronty na autogramiádách, je to neskutečně hezký pocit,“ pochvaluje si Julie atmosféru veletrhu.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 1 hodinou

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy