reklama
 
 

Živě z Karlových Varů: Křišťálový glóbus získal po 15 letech český film. Vyhrál Křižáček

AKTUALIZOVÁNO 8. 7. 2017
reklama
Cenu mezinárodní filmové kritiky dostal izraelsko-americký snímek Drobné si nechte o lidech s autistickou poruchou, cenu ekumenické poroty film Cukrář o "postupné cestě k přijetí a hledání lásky."

Živě z Karlových Varů: Křišťálový glóbus získal po 15 letech český film. Vyhrál Křižáček

reklama
20:25

Festival končí a s ním končí i naše podrobné zpravodajství. U dalšího filmového on-linu z Varů se těšíme na viděnou 29. 6. - 7. 7. 2018. Děkujeme za pozornost a filmům třikrát ZDAR! 

20:20

Přehled oceněných snímků 52. ročníku MFF Karlovy Vary: 

Křišťálový glóbus za nejlepší film: Křižáček (režie Václav Kadrnka)

Zvláštní cena: Chlapi nepláčou (režie Alen Drljevic)
Nejlepší režie: 
Peter Bebjak (Čára)
Nejlepší herecké výkony:
 Jowita Budniková a Eliane Umuhireová (Ptáci zpívají v Kigali), Alexander Yatsenko (Arytmie)
Nejlepší debut: 
Rachel Israelová (Drobné si nechte)
Nejlepší debutující herečka: Voica Olteanová (Breaking News) 
Na východ od Západu: 
Jak Víťa Česnek vezl Ljochu Vrtáka do důchoďáku
Dokument: 
Spousta dětí, opice a zámek (Gustav Salmerón)
Divácká cena: 
Wind River (Taylor Sheridan, cenu si převzal i herec Jeremy Renner)

19:50

Křišťálový glóbus za nejlepší film získal Křižáček. Je to poprvé po 15 letech, kdy hlavní ocenění obdržel český film. Tehdy uspěl Zelenkův Rok ďábla. 

18:15
 

Za rok ahoj! Na červeném koberci se s festivalem loučí prezident Jiří Bartoška, ale také herečka Tatiana Pauhofová, režisér Václav Vorlíček či herec Jeremy Renner. Před několika minutami začal závěrečný ceremoniál ve Velkém sále. 

Jiří Bartoška
17:30

Již za půl hodiny vyvrcholí 52. Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech slavnostním ceremoniálem ve Velkém sále.

16:42

Porota provozovatelů kina Europa Cinemas Label ocenila celovečerní hraný debut Alena Drljeviče Chlapi nepláčou, který byl natočen v koprodukci Bosny a Hercegoviny, Slovinska, Chorvatska a Německa. Snímek o setkání skupiny bývalých bojovníků z balkánských válek v opuštěném hotelu zaujal mimo jiné tím, že aniž by sám soudil, zobrazuje různé pohledy postav, které ztvárnili vynikající herci.

16:40

Ekumenická porota ocenila izraelsko-německý snímek Cukrář režiséra Ofira Raula Graizera. Porota u něj ocenila, jak zprostředkovává pohled na nejdůležitější z lidských hodnot, která dokáže překonat všechny předsudky, a to lásku.

16:37

Federace filmových kritiků z Evropy a Středomoří FEDEORA ocenila rumunský film Marita režiséra Cristi Iftimeho. Celovečerní debut Marita zaujal evropské kritiky zobrazením rodiny, která si i přes rozvod rodičů dokáže po letech užít a oslavit společné setkání, které jim dodá nový elán do života. FEDEORA udělila i jednu zvláštní cenu, a to filmu Modré ticho režiséra Bülenta Öztürka, který vznikl v turecko-belgické koprodukci.

16:35

Cenu Mezinárodní federace filmových kritiků FIPRESCI získal americký film Drobné si nechte. V celovečerním filmu se režisérka Rachel Israelová nechala inspirovat zkušenostmi představitelů hlavních rolí ze života lidí s autistickou poruchou. Podle poroty jde ale o jeden z nejhumornějších scénářů, s jakým se setkala.

16:30

Kritici a provozovatelé kin ocenili dnes na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary začínající režiséry za jejich celovečerní hrané debuty.

15:45

V domě České televize probíhá beseda k filmu Víta Karase Přání k mání. S novým vánočním příběhem diváky seznámí režisér, herci a producent.

14:36

V soutěži dokumentárních filmů se představil celovečerní debut španělského režiséra Gustavo Salmeróna Spousta dětí, opice a zámek. Fascinující a humorný portrét vlastní rodiny v čele s excentrickou matkou začal Salmerón natáčet už v roce 2002 a trvalo mu celých patnáct let, než ho dokončil. V rozhovoru přibližuje povahu své matky a vypráví, jak jeho rodina na film reagovala.

14:30

Dokumentárního filmu Víta Klusáka Svět podle Daliborka si všiml dokonce i americký týdeník Variety, který zveřejnil jeho recenzi zde.

 

11:58
Twitter

Pozvánka na festivalové ozvěny…

11:17

Na diváckou cenu má dnes největší naději příběh netradičního milostného trojúhelníku berlínského cukráře, jeruzalémské kavárnice a jejího manžela. Natočil ho izraelský režisér Ofir Raul Graizer a po projekci v soutěži ve Velkém sále Thermalu se dočkal mnohaminutového potlesku vestoje.

Podle ankety zaujímá druhé místo jen těsně celovečerní dokument Olgy Sommerové mapující život legendární operní pěvkyně Soni Červené, která na jevištích pěti kontinentů ztvárnila stovku rolí.

11:04

K dnešnímu ránu překonal karlovarský festival svou loňskou bilanci. Zatím se tu akreditovalo 13 588 lidí a bylo prodáno 137 499 vstupenek. 

10:37
 

Poslední den festivalu ale není jen o předávání cen. Po celý den se nadále promítá ve většině kinosálů.

Ve 22:30 v Letním kině uvede režisér Václav Vorlíček svou komedii Dívka na koštěti. Kultovní americký film z roku 1980 Modrá laguna poběží na plátně od 18:30 v Malém sále. Suverénní režijní debut úspěšného scenáristy Taylora Sheridana Wind River, kde si zahrál hlavní roli Jeremy Renner, se promítá od 19:00 v Národním domě. V nově remasterované verzi ve 3D poběží od 23:59 v Malém sále Terminátor 2: Den zúčtování. Od půlnoci ve Velkém sále budou diváci moci zhlédnout akční film Baby Driver o mladém a nesmírně nadaném řidiči, který dělá šoféra kriminálníkům při vloupačkách.

7:26
 

V 15:00 hodin budou předány ceny nestatutárních porot.

Skončí tak mezinárodní přehlídka, která od 30. června uvedla ve zhruba pěti stovkách projekcí na 170 celovečerních snímků včetně dokumentů.

Některá filmová představení se uskuteční ještě během neděle - podle organizátorů má jít o oceněné snímky. Promítnuty budou ve Velkém sále hotelu Thermal, a to od 10:00, 13:00 a 16:00.

6:55

Festival v Karlových Varech dnes vyvrcholí předáním cen.

Americký herec a hudebník Jeremy Renner převezme Cenu prezidenta festivalu. Ocenění za přínos českému filmu dostane režisér Václav Vorlíček, který před půlnocí uvede v Letním kině svou úspěšnou komedii z roku 1971 Dívka na koštěti.

 

autoři: Kultura, Hana Slívová | 8. 7. 2017

Související

    Hlavní zprávy

    reklama

    Sponzorované odkazy

    reklama