Hledá se hlas. Hollywoodský skladatel James Newton Howard shání zpěvačku pro pražský koncert

Český národní symfonický orchestr doprovodí na podzimním evropském turné slavného amerického skladatele James Newtona Howarda. Při této příležitosti hledá pro pražský koncert ženský hlas do ikonické skladby Hanging Trees z dramatu Hunger Games. Poprvé symfonický orchestr vystoupí se skladatelem dnes na zahajovacím večeru 52. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, kde Howard zároveň převezme Křišťálový globus za svůj mimořádný umělecký přínos.
Video Českého národního symfonického orchestru ke konkurzu na zpěvačku. | Video: YouTube kanál JVS Group

Slavný hollywoodský skladatel James Newton Howard, jenž vystoupí v listopadu v Praze s Českým národním symfonickým orchestrem, hledá hlas do své ikonické skladby Hanging Tree.

Píseň vznikla pro drama Hunger Games a do konkurzu se podle Howarda může přihlásit jakákoliv žena bez ohledu na věk.

Premiéra s českými hudebníky ve Varech

Český národní symfonický orchestr bude Howarda doprovázet na jeho podzimním evropském turné s názvem The 3 Decades of Music for Hollywood. Premiéra společného vystoupení však proběhne již v pátek na zahajovacím večeru 52. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.

"Na Český národní symfonický orchestr jsem dostal doporučení od svého přítele a skladatele Hanse Zimmera. Ten orchestr je skvělý a těším se na spolupráci s nimi," uvedl světoznámý skladatel a dirigent.

Rodák z Kalifornie převezme na zahajovacím večeru také Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. "Jsem velmi poctěn oceněním, které v Karlových Varech dostanu. Toto uznání, ze země se silným filmovým a hudebním dědictvím a tak daleko od mého domova je pro mě velmi speciální," řekl Howard novinářům na tiskové konferenci.

Pretty Woman i Batman

James Newton Howard patří k nejvšestrannějším skladatelům filmové hudby současnosti. Jeho kariéra trvá přes třicet let. Složil hudbu k více než 120 filmům, šestkrát byl nominován na Oscara za nejlepší hudbu k filmům Odpor, Michael Clayton, Vesnice, Uprchlík, Pán přílivu či Svatba mého nejlepšího přítele. 

V roce 2009 získal společně s Hansem Zimmerem Grammy za hudbu k filmu Temný rytíř. Je také držitelem cenu Emmy za titulní píseň k seriálu Andreho Braughera Gideon’s Crossing a dvě další Emmy nominace za nejlepší titulní píseň k seriálu Pohotovost a píseň k seriálu Vinga Rhamese Men. 

Hanse Zimmera považuje Howard za přítele, jejich studia stojí zhruba půl kilometru od sebe.

Howard složil také hudbu k hollywoodskému trháku Pretty Woman. "Když mě Garry Marshal najal na to, abych dělal Pretty Woman, byl jsem velmi nezkušený," řekl.

"Garry byl jeden z nejmilejších lidí, které jsem kdy potkal. Chtěl po mně, abych napsal velmi jednoduchou věc na piano. Vůbec jsem si nevšiml, že to byl hit, tehdy jsem se o komerční úspěch filmů vůbec nezajímal, o byznyse jsem nic nevěděl. Takže jsem prostě napsal muziku, nahrál ji a film se tak stal první z devíti, na kterých jsem spolupracoval s Julií Robertsovou," dodal ke svým filmovým začátkům.

Na Křišťálový globus čeká speciální místo

Před filmem pracoval v nahrávacím byznyse. Spolupracoval s největšími osobnostmi současného popu - Eltonem Johnem, Barbrou Streisandovou, Rodem Stewartem či Dianou Rossovou. Podle svých slov si v poslední době užil spolupráci s americko-kanadskou hudební formací Arcade Fire.

A kam si skladatel český Kříšťalový globus uloží? "Záleží na tom, jak velký bude," odpověděl se smíchem.

"Viděl jsem fotky a vypadá nádherně. Samozřejmě, že pro něj mám velmi speciální místo," poznamenal. Všechna důležitá ocenění má prý ve svém studiu, kde je vidí každý den.

Kritik Kamil Fila doporučuje zajímavé snímky z 52. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. | Video: Kamil Fila
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Volejbalistky porazily v kvalifikaci ME 3:0 i Bosnu a Hercegovinu

České volejbalistky zvládly v kvalifikaci mistrovství Evropy i druhé utkání a znovu zvítězily bez ztráty setu. V lotyšském Daugavpilsu si dnes poradily s Bosnou a Hercegovinou 25:23, 25:18 a 25:17 a vedou tabulku skupiny F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a v sobotu uzavřou první turnaj duelem se Slovinskem. Odvety se uskuteční za týden v Bosně, na šampionát postoupí dva týmy.

Volejbalistky jsou na nejlepší cestě na šampionát, který budou na přelomu srpna a září hostit Srbsko, Bulharsko, Chorvatsko a Rumunsko. Turnaj bude hrát 24 týmů.

před 1 hodinou

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách. Bronz v týmovém závodě na mistrovství Evropy ve vodním slalomu přidaly kajakářky. Kanoisté i kanoistky obsadili v italské Ivree šestá místa.

Čeští kajakáři patří dlouhodobě k evropské i světové špičce. Před loňským stříbrem v Praze získali čtyři evropské tituly za sebou. Dnes na ně navázali ve složení Jiří Prskavec, Vavřinec Hradilek, Vít Přindiš. Poslední jmenovaný měl "šťouch" na osmé brance, ale čistě nejel nikdo ze soupeřů. Češi vyhráli o 1,62 sekundy před Německem, třetí skončili Britové.

Neolympijské hlídky jsou doplňkovou disciplínou, v tréninku se vodní slalomáři soustředí na individuální přípravu. "Před tímhle mistrovstvím jsme byli společně na jednom tréninku asi na patnáct minut, takže jsme tomu opravdu moc nedali. Ale naštěstí se to sešlo a ta hlídka dopadla, jak dopadla, takže nádherně," poznamenal Přindiš.

před 1 hodinou

Slovenská policie zadržela a obvinila Češku z převáděčství

Slovenská policie zadržela a obvinila z převáděčství osmatřicetiletou Češku, která podle vyšetřovatelů za finanční odměnu přibližně 20 000 korun pomáhala migrantům při převozu ze Slovenska do Prahy. ČTK o tom informovalo slovenské policejní prezidium. Zadržení Češky označilo za výsledek pokračování dřívější akce, při které byli zadrželi dva Egypťané v souvislosti s převážením nezletilých migrantů z dětského domova ve východoslovenském městě Medzilaborce do západní Evropy.

Slovenská policie uvedla, že Češka v Medzilaborcích převzala tři nezletilé, kteří neměli potřebné cestovní doklady, a plánovala je přepravit do české metropole. Kriminalisté ji zadrželi ve čtvrtek v Ružomberoku na severu Slovenska. Obviněné hrozí v případě prokázání viny u soudu až desetileté vězení. Nezletilí budou vráceni do centra pro děti a rodiny. V dětském domově v Medzilaborcích jsou ubytováni nezletilí migranti, kteří se na Slovensku ocitli bez svých rodičů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy