Hledá se hlas. Hollywoodský skladatel James Newton Howard shání zpěvačku pro pražský koncert

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
30. 6. 2017 15:18
Český národní symfonický orchestr doprovodí na podzimním evropském turné slavného amerického skladatele James Newtona Howarda. Při této příležitosti hledá pro pražský koncert ženský hlas do ikonické skladby Hanging Trees z dramatu Hunger Games. Poprvé symfonický orchestr vystoupí se skladatelem dnes na zahajovacím večeru 52. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, kde Howard zároveň převezme Křišťálový globus za svůj mimořádný umělecký přínos.
Video Českého národního symfonického orchestru ke konkurzu na zpěvačku. | Video: YouTube kanál JVS Group

Slavný hollywoodský skladatel James Newton Howard, jenž vystoupí v listopadu v Praze s Českým národním symfonickým orchestrem, hledá hlas do své ikonické skladby Hanging Tree.

Píseň vznikla pro drama Hunger Games a do konkurzu se podle Howarda může přihlásit jakákoliv žena bez ohledu na věk.

Premiéra s českými hudebníky ve Varech

Český národní symfonický orchestr bude Howarda doprovázet na jeho podzimním evropském turné s názvem The 3 Decades of Music for Hollywood. Premiéra společného vystoupení však proběhne již v pátek na zahajovacím večeru 52. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.

"Na Český národní symfonický orchestr jsem dostal doporučení od svého přítele a skladatele Hanse Zimmera. Ten orchestr je skvělý a těším se na spolupráci s nimi," uvedl světoznámý skladatel a dirigent.

Rodák z Kalifornie převezme na zahajovacím večeru také Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. "Jsem velmi poctěn oceněním, které v Karlových Varech dostanu. Toto uznání, ze země se silným filmovým a hudebním dědictvím a tak daleko od mého domova je pro mě velmi speciální," řekl Howard novinářům na tiskové konferenci.

Pretty Woman i Batman

James Newton Howard patří k nejvšestrannějším skladatelům filmové hudby současnosti. Jeho kariéra trvá přes třicet let. Složil hudbu k více než 120 filmům, šestkrát byl nominován na Oscara za nejlepší hudbu k filmům Odpor, Michael Clayton, Vesnice, Uprchlík, Pán přílivu či Svatba mého nejlepšího přítele. 

V roce 2009 získal společně s Hansem Zimmerem Grammy za hudbu k filmu Temný rytíř. Je také držitelem cenu Emmy za titulní píseň k seriálu Andreho Braughera Gideon’s Crossing a dvě další Emmy nominace za nejlepší titulní píseň k seriálu Pohotovost a píseň k seriálu Vinga Rhamese Men. 

Hanse Zimmera považuje Howard za přítele, jejich studia stojí zhruba půl kilometru od sebe.

Howard složil také hudbu k hollywoodskému trháku Pretty Woman. "Když mě Garry Marshal najal na to, abych dělal Pretty Woman, byl jsem velmi nezkušený," řekl.

"Garry byl jeden z nejmilejších lidí, které jsem kdy potkal. Chtěl po mně, abych napsal velmi jednoduchou věc na piano. Vůbec jsem si nevšiml, že to byl hit, tehdy jsem se o komerční úspěch filmů vůbec nezajímal, o byznyse jsem nic nevěděl. Takže jsem prostě napsal muziku, nahrál ji a film se tak stal první z devíti, na kterých jsem spolupracoval s Julií Robertsovou," dodal ke svým filmovým začátkům.

Na Křišťálový globus čeká speciální místo

Před filmem pracoval v nahrávacím byznyse. Spolupracoval s největšími osobnostmi současného popu - Eltonem Johnem, Barbrou Streisandovou, Rodem Stewartem či Dianou Rossovou. Podle svých slov si v poslední době užil spolupráci s americko-kanadskou hudební formací Arcade Fire.

A kam si skladatel český Kříšťalový globus uloží? "Záleží na tom, jak velký bude," odpověděl se smíchem.

"Viděl jsem fotky a vypadá nádherně. Samozřejmě, že pro něj mám velmi speciální místo," poznamenal. Všechna důležitá ocenění má prý ve svém studiu, kde je vidí každý den.

Kritik Kamil Fila doporučuje zajímavé snímky z 52. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. | Video: Kamil Fila
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Na Svět knihy přišlo zhruba 35 tisíc lidí, přes pokles jsou pořadatelé spokojeni

Pražský veletrh Svět knihy letos podle předběžných údajů navštívilo 34 až 36 tisíc lidí, zhruba o 30 procent méně než dřív. Vzhledem k okolnostem a dopadům pandemie koronaviru to mluvčí Jana Chalupová nicméně označuje za vynikající. Akce začala ve čtvrtek a skončila v neděli večer.

V posledním předpandemickém roce dorazilo rekordních 50 tisíc lidí. Letos zřejmě hrál roli i nižší počet návštěv školáků, neboť některé vyhlásily na pondělí před svátkem volno a děti mohly odjet na prodloužený víkend. Se zájmem jsou však pořadatelé nakonec spokojeni, byť ředitel Radovan Auer ještě ve čtvrtek doufal, že by letos mohl padnout rekord.

Zdroj: ČTK
Další zprávy