Křišťálový glóbus získala v Karlových Varech středověká roadmovie Křižáček

ČTK Hana Slívová ČTK, Hana Slívová
8. 7. 2017 21:08
Křišťálový glóbus za nejlepší snímek získal na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech režisér Václav Kadrnka za film Křižáček. Cena tak po 15 letech zůstává v Česku, naposledy ji v roce 2002 obdržel za Rok ďábla režisér Petr Zelenka. Příští ročník karlovarského festivalu s pořadovým číslem 53 se bude konat 29. 6. - 7. 7. 2018. V neděli 9. 7. se budou ve Velkém sále promítat oceněné filmy Čára (10:00), Chlapi nepláčou (13:00) a Křižáček (16:00). Vstup je platný buď na lístek, anebo na festivalový pass.
Křižáček Václava Kadrnky. | Video:

Křižáček je středověká roadmovie, která vznikla na základě epické básně Jaroslava Vrchlického Svojanovský křižáček. 

Vítězové MFF Karlovy Vary 2017

Křišťálový glóbus za nejlepší film: Křižáček (režie Václav Kadrnka)
Zvláštní cena: Chlapi nepláčou
Nejlepší režie:
Peter Bebjak (Čára)
Nejlepší herecké výkony:
Jowita Budniková a Eliane Umuhireová (Ptáci zpívají v Kigali), Alexander Yatsenko (Arytmie)
Nejlepší debut:
Rachel Israelová (Drobné si nechte)
Nejlepší debutující herečka: Voica Olteanová (Breaking News)
Na východ od Západu:
Jak Víťa Česnek vezl Ljochu Vrtáka do důchoďáku
Dokument:
Spousta dětí, opice a zámek (Gustav Salmerón)
Divácká cena:
Wind River (Taylor Sheridan, cenu si převzal i herec Jeremy Renner)

Film v Karlem Rodenem v hlavní roli se v českých kinech objeví od 2. srpna, na Slovensku v září.

"Snažil jsem se Křižáčka pojmout tak, aby měl čím oslovit různé typy diváků. Je to kontemplativní film s výraznou výtvarnou stylizací. Uznávám, že jde o pomalé vyprávění, tím by mohl někomu dělat potíže, ale měl by být otevřený všem - stejně jako Vrchlického předloha," řekl režisér filmu Václav Kadrnka v rozhovoru pro Aktuálně.cz. 

Na otázku, zda Křižáček vyrazí do světa, odpověděl: "Vnímám jako velký úspěch, že jsme se jako jediný český film dostali do soutěžní sekce v Karlových Varech. Věřím, že se dostane i jinam, ale nechci moc spekulovat. Snažil jsem se natočit co nejlepší film a nechávám na divákovi, kam si ho zařadí."

Filmoví kritici se shodují, že hlavní soutěžní kategorie byla letos obzvlášť kvalitně obsazená. 

Zvláštní cena putuje filmu, který oslovil Karla Ocha přes mail v Cannes

Zvláštní cenu hlavní porota udělila snímku Alena Drljeviče Chlapi nepláčou, jehož hrdiny jsou veteráni jugoslávské války podrobující se terapeutickému sezení.

Film putoval do soutěže na základě zážitku uměleckého ředitele Karla Ocha, jenž snímek viděl na filmovém festivalu v Cannes, kam mu ho autoři poslali e-mailem. Děj jím prý emocionálně zacloumal tak, jak se to žádnému filmu dlouho nepovedlo. 

Mezi režiséry dostal cenu Peter Bebjak za snímek Čára. Odehrává se v roce 2006 na slovensko-ukrajinském pomezí v prostředí pašeráků cigaret a zkorumpované policie.

"Je to nejen napínavá historka, ale v druhém plánu také sociologická sonda do východňárského zapadákova," napsal Jan Gregor v recenzi na Aktuálně.cz. 

Za herecké výkony dostaly ceny herečky Jowita Budniková a Eliane Umuhireová ex-aequo za role v polském filmu Ptáci zpívají v Kigali. Zabodoval i Alexander Yatsenko za výkon v rusko-finsko-německém snímku Arytmie.

Zvláštní uznání za nejlepší debut převzala americká režisérka Rachel Israelová za neobvyklou romantickou komedii Drobné si nechtě s autisty v hlavních rolích.

"Tento něžný, jednoduše vyprávěný příběh je vystavěn na složitých pocitech. Zároveň se jedná o jeden z nejhumornějších scénářů, se kterým jsme se kdy setkali. Vyzařuje z něj smysl pro humor, ať již se jedná o drsné vtipy komplikovaného Davida, či přímočaré výstupy jeho dívky Sarah, ženské postavy vyznačující se na plátně nevídanou životností," prohlásila o snímku porota Mezinárodní federace filmových kritiků, která filmu udělila jednu z vedlejších cen. 

Mezinárodní porota soutěže Na východ od Západu dala Velkou cenu ruskému snímku Alexandera Hanta s názvem Jak Víťa Česnek vezl Ljochu Vrtáka do důchoďáku. Film má kromě bláznivého děje také fantastický soundtrack, který sestává z ruských diskotékových skladeb. 

V soutěži dokumentů zabodoval španělský dojemný snímek Spousta dětí, opice a zámek režiséra Gustava Salmeróna. Porota na filmu ocenila pozitivní vyznění a také mravenčí práci vynaloženou na jeho přípravu.

Zvláštní cenu si odnesla Lekce francouzské konverzace Bernharda Braunsteina. Jedna z porotkyň Pavla Janoušková Kubečková pro Českou televizi řekla, že porotě se velmi líbil režisérův smysl pro humor, kamera, střih i koncept, který film držel po celou dobu.  

Diváckou cenu na základě ankety více než 77 000 diváků získal film amerického režiséra Taylora Sheridana s názvem Wind River. Převzal ji Jeremy Renner, který si v něm zahrál hlavní roli.

Předáním cen dnes Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech vyvrcholil. Na festivalu se letos podle posledních informací prodalo rekordních téměř 138 tisíc vstupenek. 

 

Právě se děje

před 5 minutami

Europarlament zbavil imunity bývalého katalánského premiéra Puigdemonta

Evropský parlament zbavil imunity katalánského expremiéra Carlose Puigdemonta a jeho dva kolegy. Úřady mohou opět zvážit žádost Španělska o jejich vydání.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy