Cenu F. X. Šaldy dostane kniha o kameramanovi Kučerovi, spolupracovníkovi Chytilové či Kachyni

ČTK ČTK
28. 6. 2017 10:27
Cenu F. X. Šaldy, která se udílí za významné dílo v oblasti umělecké kritiky, letos dostane Kateřina Svatoňová za knihu o kameramanovi Jaroslavu Kučerovi. Autorka v ní kriticky zpracovala zcela neznámou pozůstalost tohoto spolupracovníka Věry Chytilové, Vojtěcha Jasného či Karla Kachyni. Devětatřicetiletá Svatoňová působí na katedře filmových studií FF UK a je autorkou textů uvádějících film do širšího kontextu umění. Oceněná kniha s názvem Mezi-obrazy: Mediální praktiky kameramana Jaroslava Kučery se pokouší jednak o teoretické uchopení práce kameramana a jeho základních mediálních praktik v jejich obecnosti, jednak o popsání jeho specifických postupů.
Jaroslav Kučera stál za kamerou i při natáčeí filmu Sedmikrásky Věry Chytilové.
Jaroslav Kučera stál za kamerou i při natáčeí filmu Sedmikrásky Věry Chytilové. | Foto: Bonton Home Video
 

Právě se děje

před 32 minutami

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy