Cenu F. X. Šaldy dostane kniha o kameramanovi Kučerovi, spolupracovníkovi Chytilové či Kachyni

ČTK ČTK
28. 6. 2017 10:27
Cenu F. X. Šaldy, která se udílí za významné dílo v oblasti umělecké kritiky, letos dostane Kateřina Svatoňová za knihu o kameramanovi Jaroslavu Kučerovi. Autorka v ní kriticky zpracovala zcela neznámou pozůstalost tohoto spolupracovníka Věry Chytilové, Vojtěcha Jasného či Karla Kachyni. Devětatřicetiletá Svatoňová působí na katedře filmových studií FF UK a je autorkou textů uvádějících film do širšího kontextu umění. Oceněná kniha s názvem Mezi-obrazy: Mediální praktiky kameramana Jaroslava Kučery se pokouší jednak o teoretické uchopení práce kameramana a jeho základních mediálních praktik v jejich obecnosti, jednak o popsání jeho specifických postupů.
Jaroslav Kučera stál za kamerou i při natáčeí filmu Sedmikrásky Věry Chytilové.
Jaroslav Kučera stál za kamerou i při natáčeí filmu Sedmikrásky Věry Chytilové. | Foto: Bonton Home Video
 

Právě se děje

před 7 minutami

IKEM začne stavět nové pavilony, hotovo bude za dva a půl roku

Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), který je největším transplantačním centrem v Česku, ve středu slavnostně zahájil stavbu dvou nových pavilonů. Přístavba umožní rozšíření kardiovaskulárních a transplantačních programů, bude tam také nový urgentní příjem. Náklady na stavbu budou 1,05 miliardy korun, z toho 603,7 milionu korun přispěje stát prostřednictvím strategických vládních investic.

Podepsání smlouvy se zhotovitelem a poklepání základního kamene stavby se ve středu zúčastnili premiér Andrej Babiš (ANO), ministr Petr Arenberger (za ANO), ředitel IKEM Michal Stiborek a zástupci stavební firmy IMOS Brno. Nové pavilony by měly být hotové za 2,5 roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy