Recenze: Být muslimem a mít holku v kómatu je pěkně blbé, říká zahajovací film Karlových Varů

Organizátoři karlovarského festivalu měli při výběru zahajovacího filmu zas jednou šťastnou ruku. Komedie Pěkně blbě uspokojí všechny typy diváků: neurazí filmové fajnšmekry odkojené artovou produkcí, zároveň je ale tak mainstreamově stravitelná, že se u ní nebudou nepříjemně ošívat ani kravaťáci z řad sponzorů, kteří se při podobných příležitostech většinou nemohou dočkat rautu.
Film Pěkně blbě. | Video:

Příběh autobiografického vztahu původem pakistánského stand-up komika Kumaila (Kumail Nanjiani) a bělošské terapeutky Emily (Zoe Kazanová) ještě v USA v široké distribuci není, ale i díky příznivým ohlasům z festivalu Sundance se dá očekávat, že se z něj stane komerční hit.

Snímek natočil Michael Showalter, který se zatím na poli celovečerních filmů prezentoval hlavně sympatickou nízkorozpočtovou komedií se Sally Fieldovou s názvem Hello, My Name Is Doris. Pří vší úctě k jeho nikterak invenční režii jde úspěch filmu ale hlavně za třemi jinými jmény.

Judd Apatow coby producent potvrzuje svůj neuvěřitelný čuch na talenty. Dva roky poté, co udělal hvězdu první velikosti z komičky Amy Schumerové ve filmu Vykolejená, prokazuje nyní podobnou službu dalšímu čekateli na úspěch ze stand-upové komunity. Je ovšem potřeba říci, že Nanjiani šel svému štěstíčku naproti.

Nenápadně angažovaný film

Autobiograficky se tvářících komedií o komicích protloukajících se po zaplivaných barech a čekajících na svůj úspěch vznikla ve Státech v posledních letech celá řádka. Nikdo z jejich autorů ale neměl tu odvahu zrušit distanci mezi scénářem a realitou a vyrukovat s příběhem, který skutečně prožil.

Tato skutečnost dodává celému snímku autentičnost. Kumail Nanjiani totiž se svou manželkou Emily Gordonovou napsal příběh o reálných dramatických peripetiích jejich vztahu před svatbou.

Scenáristi deset let starý příběh jen přenesli do současnosti a opepřili ho některými současnými atributy. Filmový Kumail si například přivydělává jako řidič Uberu, což je zdrojem několika povedených vtipů.

Nanjiani s Gordonovou ale hlavně správně odhadli potenciál svého námětu. Nad většinu současné komediální produkce ční Pěkně blbě v rovině intimní i společenské nebo, řekněme rovnou, nenápadně angažované.

Velkou část děje tvoří dramatická linka, v níž Emily onemocní záhadnou nemocí a je lékaři uvedena do kómatu. Tvůrci tuto ožehavou autobiografickou zápletku vyšperkovali úlevným černým humorem, který hlavnímu hrdinovi pomáhá popasovat se s úzkostí, že může přijít o někoho, na kom mu začalo záležet.

Nejčernější a nejvíc nekorektní vtip ale pronáší filmový Kumail poté, co se ho nedůvěřiví Emilyini rodiče (Ray Romano a Holly Hunterová v lehce klišovitých šaržích neurotických liberálních intelektuálů) podpásově zeptají, jaký je jeho postoj k 11. září.

V tu chvíli divákovi dojde, že tahle multikulturní vztahovka o lásce je v Trumpově éře nutně také politickým gestem, protože v dnešní Americe se v určitých kruzích člověk může stát podezřelým jen kvůli barvě kůže. A že Pěkně blbě je vážně pravděpodobně první hollywoodský trhák se sekulárním muslimem v hlavní roli. S člověkem, který nadevše miluje americkou popkulturu a touží si prožít svůj americký sen, ale zároveň před svými konzervativními rodiči hraje habaďůru a schází se s dívkami, které se mu matka snaží dohodit pro manželství.

Pěkně blbě

Romantická komedie, USA, 2017, 119 minut
Režie: Michael Showalter
Scénář: Kumail Nanjiani, Emily V. Gordonová
Hrají: Kumail Nanjiani, Zoe Kazanová, Holly Hunterová, Ray Romano a další
Hodnocení Aktuálně.cz: 75%

Zatímco Kumail je plnokrevně napsaná a zahraná postava, podobně přesvědčivého vhledu do jeho rodinného zázemí se nedočkáme. Postavy Kumailových rodičů jsou jednorozměrné sitcomové figury, proti nimž jsou třeba rodiče Raje Koothrappaliho z Teorie velkého třesku postavy skoro shakespearovské hloubky.

Pěkně blbě je vtipná, dojemná  komedie, která velmi kompetentně pracuje s diváckými emocemi i se sdělením, které má na srdci. Jen je při vší té proklamované autenticitě občas až moc znát, jak si Nanjiani s Gordonovou odškrtávají jedno scenáristické pravidlo za druhým. Těžko jim to ale zazlívat. Třeba se v příštím projektu odváží být osobnější, paradoxně i když už třeba nebudou vyprávět o vlastních životech.

 

Právě se děje

před 14 minutami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy