Po každé genocidě nastává ticho. Film Ptáci zpívají v Kigali patří ve Varech k tomu nejlepšímu

Jan Gregor Jan Gregor
4. 7. 2017 17:52
Polská režisérka Joanna Kos-Krauzeová v Karlových Varech představila film Ptáci zpívají v Kigali o polské ornitoložce Anně, která ve Rwandě zachrání dceru svého vědeckého kolegy před běsněním členů kmene Hutu. Je to jeden z nejsubtilnějších a nejlakoničtějších filmů o vyrovnáváním se s následky genocidy, které kdy vznikly.
Ptáci zpívají v Kigali. | Video: YouTube / Kviff

Novinářskou projekci a tiskovou konferenci měl dnes jeden z těch očekávanějších filmů hlavní soutěže - drama Ptáci zpívají v Kigali. Polská režisérka Joanna Kos-Krauzeová je tradiční účastnicí boje o Křišťálový glóbus a před dvanácti lety ho tehdy ještě ve dvojici s nedávno zesnulým manželem Krzysztofem Krausem získala s filmem Můj Nikifor.

Film o polské ornitoložce Anně (Jowita Budniková), která ve Rwandě zachrání dceru svého vědeckého kolegy před běsněním členů kmene Hutu a pomůže jí získat azyl v Polsku, je jedním z nejsubtilnějších a nejlakoničtějších filmů o vyrovnáváním se s následky genocidy, které kdy vznikly. Poetika filmu je plná zámlk a zdánlivě banálních, všednodenních situací.

"Po každé genocidě nastává ticho," vysvětlovala režisérka svůj přístup. Ve Rwandě prý po masakru přestali zpívat ptáci. Supi, kteří se přemnožili na mršinách lidských těl, populace zpěvných druhů zdecimovali. Ale ticho obestírá také traumata přeživších obětí.

Proč coby Polka natočila film o Rwandě? "Protože jsme u nás měli holocaust," odpověděla belgickému novináři s tím, že genocidy se v historii neustále dějí a je naší povinností se o ně zajímat.

Výjimečnost rwandské genocidy spočívá podle Joanny Kos-Krauseové v tom, že ji neprováděla žádná armáda nebo státní aparát. Sousedi vraždili sousedy a svět tomu po dlouhou dobu jen přihlížel. Přitom podmínky pro zastavení genocidy byly podle Kos-Krauseové příznivé.

"Generálním tajemníkem OSN byl Afričan Kofi Annan a americkou velvyslankyní při Spojených národech Madeleine Albrightová, jejíž židovští předci se stali obětí holocaustu," připomíná.

Její nesentimentální, výrazově tlumený snímek patří zatím mezi to nejlepší, co ve Varech nabídla nejen hlavní soutěž.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 2 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy