Bylo to nejdelších 35 vteřin života. James N. Howard povídal o hudbě k Fantastickým zvířatům

Hudební skladatel na sobotní masterclass.
James N. Howard během své masterclass.
Foto: Lukáš Bíba
Jan Gregor Jan Gregor
1. 7. 2017 20:32
"Myslel jsem si, že všechno znám, hudbu jsem psal rychle a špatně jsem snášel kritiku od režisérů," popsal skladatel James Newton Howard (66), jenž s tuzemskými symfoniky vystoupil na zahajovacím koncertu, své začátky. V sobotu odpoledne se potkal se svými fanoušky na takzvané masterclass.

James Newton Howard na své přednášce u klavíru demonstroval, jak náročné je někdy uspokojit režisérovu vizi. Publiku názorně ukázal, jak se vyvíjela tvorba předtitulkového motivu k filmu Fantastická zvířata a kde je najít.

"Bylo to 35 nejdelších vteřin mého života," řekl s nadsázkou s tím, že postupem času vzniklo 43 různých verzí úvodního motivu. Postupně přehrál tři různé verze, s nimiž byl on sám spokojený, ale které režisér David Yates slušně, avšak asertivně odmítl.

Byl jsem namyšlený a konfliktní

Howard přiznal, že v počátku své skladatelské kariéry byl nesmírně namyšlený. "Myslel jsem si, že všechno znám, hudbu jsem psal rychle a špatně jsem snášel kritiku od režisérů," říká sympatický Američan, jenž patří mezi nejoslavovanější skladatele dneška. "Postupně jsem se ale naučil režisérům lépe naslouchat," dodal s tím, že režisérské povolání je "šílená zodpovědnost" a že jeho úkolem je přetavit do not jejich vize.

"V hlavě mi utkvělo, že David Yates zmínil, že úvod by měl znít, jako když se zvedá opona a před divákem se otvírá velké dobrodružství," popsal Howard své tvůrčí uvažování a na klavír zahrál euforické hudební téma, s nímž byl režisér nakonec po několika měsících trápení spokojený.

Howard pohovořil i o svém přátelství s podobně slavným kolegou Hansem Zimmerem, s nímž společně skládal hudbu k Nolanovým dílům Batmana, nebo o tom, že režiséři často svým filmům nedůvěřují a hudby tak je tak někdy ve filmech více než potřeba.

"Teď jsem dotočil nový film s Kathryn Bigelowovou s názvem Detroit, tam bude asi jen dvacet minut mé hudby," pochvaloval si Howard spolupráci s režisérkou, která si při vytváření napětí většinou hudebními berličkami nevypomáhá.

James Newton Howard, autor hudby k více než stovce filmů, o své práci mluvil ve Varech s recenzentskou legendou Leonardem Maltinem a tuzemským muzikantem Janem P. Muchowem. I ten kromě hraní v kapelách skládá hudbu pro film.

 

Právě se děje

před 28 minutami

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

USA zablokovaly přístup k desítkám zpravodajských serverů kvůli dezinformacím z Íránu

Americké ministerstvo spravedlnosti se zmocnilo zhruba 30 webových stránek, z nichž řada byla spojena s dezinformačními aktivitami Íránu. Podle agentury Reuters to uvedl nejmenovaný americký vládní činitel. Íránská státní agentura IRNA předtím oznámila, že Spojené státy zablokovaly přístup na několik zpravodajských serverů napojených na íránský stát, napsala agentura AFP.

Na stránkách se místo tradičního obsahu objevila zpráva, že se serveru zmocnily americké úřady, doplněná pečetí Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva obchodu. Mezi zasažené servery patří například Al-Alam, který poskytuje informace v arabštině, anglická mutace webu íránské státní televize PressTV, či server Al-Masíra, který patří jemenským povstalcům z řad Húsíů podporovaným Íránem. Výpadek postihl i několik dalších webů.

Podle agentury AP, která se rovněž odvolává na zdroj z americké vlády, je krok USA součástí rozsáhlejšího zákroku proti íránským médiím v době vyhrocených vztahů s Teheránem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy