Kultura

Činoherní klub v Praze bude moci provozovat kavárnu

Pražští zastupitelé změnili právní formu Činoherního klubu. Z obecně prospěšné společnosti se stane takzvaný zapsaný ústav. To mu umožní podnikat, například provozovat místní kavárnu. "Ústav může zajišťovat podnikatelské aktivity nejen vlastním jménem, ale i nepřímo účastí v obchodních společnostech," uvádí dokument schválený magistrátem.

Zapsaný ústav může, na rozdíl od obecně prospěšné společnosti, flexibilněji přizpůsobovat vnitřní strukturu svým potřebám. Jde například o určení počtu členů kolektivních orgánů, stanovení délky funkčního období nebo určení působnosti orgánů či ředitele.

Činoherní klub vznikl roku 1965 jako součást Státního divadelního studia. Na obecně prospěšnou společnost byl transformován v roce 2002. Divadlo sídlí v ulici Ve Smečkách v Praze 1 a jeho součástí je také kavárna. Zakladatelem společnosti Činoherní klub je hlavní město.

Zdroj: ČTK

Řecká policie zatkla bývalého uměleckého ředitele Národního divadla, čelí obvinění, že znásilnil čtrnáctiletého chlapce

Tuto sobotu řecká policie zatkla bývalého uměleckého ředitele tamního Národního divadla Dimitrise Lignadise. Obvinila ho ze znásilnění a sexuálního zneužívání nezletilých, informoval list Kathimerini. Šestapadesátiletý Lignadis z vedení divadla odešel začátkem měsíce kvůli anonymním stížnostem na sexuální obtěžování, které však označil za pomluvy. Teď čelí obvinění ze dvou znásilnění. Jednou z obětí byl podle deníku čtrnáctiletý chlapec.

Ministryně kultury Lina Mendoniová, která jej do funkce předloni jmenovala po zrušení výběrového řízení, se Lignadise původně zastávala. V pátek ale uvedla, že žádá o důkladně vyšetření všech obvinění, a bývalého uměleckého ředitele označila za "nebezpečnou osobu".

Řecko v posledních týdnech zažívá lavinu obvinění ze sexuálního zneužívání, která odkazují na kampaň #MeToo. Jako první se ozvala jachtařka a olympijská vítězka Sofie Bekatoru, následovaly další sportovkyně, zpěvačky, herečky a podle místních médií i herci.

Zdroj: ČTK

Zemřel Arturo Di Modica, autor slavné sochy býka na Wall Street

Ve věku 80 let zemřel italský umělec Arturo Di Modica. Jeho zřejmě nejznámějším dílem je bronzová socha býka Charging Bull stojící nedaleko budovy americké burzy na Wall Street, která se stala symbolem manhattanského finančního centra a jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí New Yorku. Informoval o tom zpravodajský server usdaynews.com, podle kterého úmrtí oznámila na twitteru Di Modikova sestřenice.

Zdroj: ČTK

Znovu začnou vycházet alba na značce Virgin, oživil ji Universal

Hudební vydavatelství Universal Music oživuje značku Virgin Records, na které kdysi vycházela alba skupin Sex Pistols nebo Spice Girls. Firmu v roce 1972 založil britský podnikatel Richard Branson, postupně vydala alba Davida Bowieho, Mikea Oldfielda nebo skupin Rolling Stones a Massive Attack. Nejvíc ale byla spojená s punkem, reggae a novou vlnou. Branson v ní svůj podíl odprodal roku 1992 společnosti EMI, později ho získal Universal. Ten nyní značku oživuje pod názvem Virgin Music Label & Artist Services. Zaměřovat se bude na nezávislou hudbu, někdy označovanou škatulkou indie. Konkrétně má Virgin zastupovat třeba kolektiv Mixtape Madness, britské hiphopery D-Block Europe, rockery The Amazons nebo písničkářku Billie Martenovou.

Zdroj: Reuters

Ceny Magnesia Litera vyhlásí vítěze až v červnu

Organizátoři knižních cen Magnesia Litera kvůli vládním protiepidemickým opatřením oznámí vítěze jubilejního 20. ročníku nikoli tradičně v dubnu, nýbrž až 8. června. Nominace zveřejní koncem března. Navzdory omezení produkce v důsledku zavřených knihkupectví počet přihlášek klesl nepatrně, z loňských 488 na letošních 463 knih. Nejvíc, 94, jich je v kategorii próza.

Loňský odložený ceremoniál na stanici ČT art měl historicky nejvyšší sledovanost. Dobře si vedly i vítězné tituly. Knihy roku, rozsáhlého životopisu Jana Žižky od historika Petra Čorneje, se od vydání v listopadu 2019 do vyhlášení cen v srpnu 2020 prodalo 20 tisíc výtisků, od září do konce roku pak dalších 15 tisíc. Menší úspěch měla vítězná próza Liška v dámu od Jiřího Kratochvila. Od vydání v březnu 2019 do července 2020 se prodalo 600 výtisků, od vyhlášení vítězů do konce roku 2020 dalších 1000 výtisků, uvedl kritik a pořadatel cen Pavel Mandys.

Letošní ceremoniál budou v televizi opět moderovat Daniela Písařovicová a Jiří Havelka.

Zdroj: ČTK