Ruský útok na Ukrajinu 2022

Nechceme s ním být spojovaní. Švédská akademie vyloučila Putinova dirigenta

Švédská akademie ze svých řad vyloučila ruského dirigenta Valerije Gergijeva, který ani po osmi měsících neodsoudil ruskou invazi na Ukrajinu. Oznámila to agentura AFP, podle níž Švédové opakovaně žádali, aby se Gergijev ke konfliktu postavil. "Má natolik blízko k ruské vládě, která dnes útočí na Ukrajinu, a chová se tak, že nám nezbylo, než se distancovat.Nechceme s ním být spojovaní," uvedla Susanna Rydenová, prezidentka akademie.

Gergijev byl jejím členem od roku 2011. Devětašedesátiletý dirigent a umělecký ředitel Mariinského divadla v Petrohradu patří k nejbližším spolupracovníkům prezidenta Vladimira Putina, kterého podporoval ve volbách i vojenských taženích. Po zahájení letošní invaze na Ukrajinu kvůli tomu dirigent pozbyl většinu angažmá v Evropě, musel skončit jako šéfdirigent Mnichovských filharmoniků a plánovanou spolupráci s ním zrušily milánský operní dům La Scala, Rotterdamská filharmonie nebo český festival Dvořákova Praha, kde měl letos účinkovat.

Zatímco ruský vpád na Ukrajinu Gergijev neodsoudil, už za války se znovu setkal s Putinem a projednávali plány na spojení petrohradského Mariinského divadla s moskevským Velkým divadlem. Již před lety dirigent podpořil ruskou anexi ukrajinského Krymu, hovořil o tom, jak "z ukrajinských úst slyšíme otevřeně fašistická hesla", nebo dirigoval propagandistické koncerty po Putinových válkách roku 2008 v ruinách gruzínského města Cchinvali a osm let nato v syrské Palmýře, kterou místní dobyli díky ruskému letectvu.

Zdroj: AFP

Roger Waters zrušil koncerty v Polsku, zastupitelé ho chtěli označit za nežádoucí osobu

Zakládající člen britské kapely Pink Floyd Roger Waters zrušil plánované koncerty v Polsku. V zemi vyvolaly kritiku jeho názory ohledně ruské invaze na Ukrajinu. Waters má v rámci turné přijet také do Česka.

Podle manažera krakovské haly Tauron Arena, která je měla 21. a 22. dubna příštího roku hostit, se dva Watersovy koncerty neuskuteční. "Hudebníkův management z nich bez udání důvodu vycouval," uvedl manažer. Údaje o vystoupeních zmizely také z Watersova webu.

Devětasedmdesátiletý muzikant začátkem září napsal otevřený dopis manželce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, v němž obvinil "extrémní nacionalisty" na Ukrajině, že zemi přivedly "do této zničující války". Kritizoval také Západ za dodávky zbraní Ukrajině a vyslovil přesvědčení, že NATO vyprovokovalo Rusko.

Waters tak zastává podobné názory jako Kreml. Poláci však patří k největším evropským podporovatelům Ukrajiny. Příští týden chtělo krakovské zastupitelstvo hlasovat o tom, zda Waterse prohlásí za nežádoucí osobu.

V Česku vystoupí Roger Waters 24. května v pražské O2 areně, koncert pořádá agentura Live Nation. Vstupenky v cenách od 1990 až 3290 korun jsou stále v prodeji.

Zdroj: ČTK

Nemůžeme vybírat peníze na válku. Italové zrušili koncert Ukrajinci Žadanovi

Pořadatelé v italském Miláně zrušili koncert ukrajinského básníka a zpěváka Serhije Žadana a jeho kapely Sobaki, který se měl uskutečnit tento pátek 2. září. Informoval o tom deník Ukrajinska pravda. "Sorry, ale v naší zemi je ilegální uspořádat vystoupení a vybírat peníze na válku," napsali organizátoři z milánského Slaughter Clubu.

Žadan od začátku ruské invaze na Ukrajinu vybírá peníze pro charkovský dobrovolnický prapor Chartija, za které však nekupuje zbraně. Kromě toho shromažďuje a osobně rozváží humanitární pomoc do ohrožených čtvrtí ukrajinského města Charkov. Současné turné s kapelou Sobaki absolvuje právě na podporu Chartiji. Esemeskovou korespondenci s milánskými pořadateli zveřejnil na svém Facebooku. "Někteří Evropané si dál hrají na pacifismus a dvojí standardy a upřímně věří, že když Ukrajinci bojují za své životy a svou vlast, narušují tím jakési ideály míru a harmonie," komentoval to Žadan.

Osmačtyřicetiletý přední ukrajinský básník se svou kapelou Sobaki, jež míchá punk-rock a ska, tuto středu večer zahrál pro několik stovek převážně Ukrajinců v pražském klubu Rock Café. Žadan patří vedle o generaci starších Jurije Andruchovyče a Oksany Zabužko k nejvýznamnějším současným ukrajinským spisovatelům, v říjnu na Frankfurtském knižním veletrhu převezme prestižní Mírovou cenu německých knihkupců.

Zdroj: Ukrajinska pravda
Pokračovat