V USA i dalších zemích lidé kupují Rushdieho román Satanské verše

Po útoku na spisovatele Salmana Rushdieho prudce vzrostl zájem o jeho román Satanské verše. Nejspíš právě kvůli němu byl autor uplynulý pátek napaden. Napsal to server Forbes.com, podle nějž je paperback Satanských veršů momentálně nejprodávanější položkou na serveru Amazon.com v kategorii Současná literatura a celkově osmnáctou nejžádanější v USA.

Do padesátky nejprodávanějších knih se Satanské verše z roku 1988 vrátily také v Kanadě, Austrálii a Velké Británii. Stejně tak se na Amazonu daří elektronické verzi knihy a audioknize. Výrazně lépe se prodávají i Rushdieho vzpomínky na život s fatvou nazvané Joseph Anton nebo próza Děti půlnoci.

Pětasedmdesátiletého spisovatele na páteční akci v New Yorku pobodal čtyřiadvacetiletý mladík, jehož rodiče přišli do USA z Libanonu. Podle stanice NBC News odkazující na nejmenovaného představitele amerických úřadů muž na sociálních sítích vyjadřoval sympatie k šíitskému extremismu a íránským revolučním gardám. Právě íránský nejvyšší duchovní v roce 1989 na spisovatele uvalil fatvu, čímž přikázal všem muslimům, aby jej na potkání zavraždili kvůli údajnému hanobení islámu v Satanských verších.

Rushdie podle svého syna zůstává ve vážném stavu, ale zachovává si "vzdorovitý smysl pro humor".

Zdroj: Forbes.com

Zemřel britský spisovatel Nicholas Evans, autor románu Zaříkávač koní

Ve věku 72 let zemřel britský spisovatel Nicholas Evans, který je známý především jako autor románu Zaříkávač koní. Oznámila to v pondělí společnost United Agents, která spisovatele zastupuje. Podle bestselleru Zaříkávač koní, vydaného v roce 1995, natočil americký režisér a herec Robert Redford stejnojmenný film (1998), do něhož obsadil sebe či Scarlett Johanssonovou.

Společnost United Agents uvedla, že Evans "zemřel náhle" 9. srpna na infarkt. Výtisků románu Zaříkávač koní, jímž autor debutoval, se ve světě prodalo více než 15 milionů. Hrdinou příběhu je ošetřovatel koní Tom Booker, který léčí 14letou Grace a jejího koně z vážných zranění a traumat utrpěných při vyjížďce.

Evans vystudoval práva a pracoval také jako novinář, scénárista a producent televizních dokumentárních filmů. Napsal rovněž romány Hranice zoufalství, Hrdinové ohně či Vlci.

Zdroj: ČTK