Bondopedie: Najděte svět agenta 007, krále rvaček i ložnic

Kultura Tomáš Kunc Kultura, Tomáš Kunc, Radomír D. Kokeš
4. 12. 2014 16:09
Akční scény, krásné ženy, rychlá auta, padouchové, technické vychytávky. Projděte se světem filmů o Jamesovi Bondovi.

Grafika - Akční scény, krásné ženy, rychlá auta, exotické prostředí, technické vychytávky, známé hlášky a suchý humor - nic z toho nesmí chybět ve filmech s Jamesem Bondem. A i když král bitek i ložnic v posledních dílech poněkud přitvrdil, svět před padouchy zachraňuje stále s přehledem a elegancí.

První agent s povolením zabíjet se na plátně objevil před dvaapadesáti lety, 5. října 1962, na premiéře první z bondovek s názvem Dr. No v režii Terence Younga.

Čtyřiadvacáté dobrodružství agenta 007 se bude jmenovat Spectre (Přízrak).

Počtvrté nebude chybět modrooký blonďák ostře řezané tváře Daniel Craig. Je šestým představitelem Bonda a zpočátku neměl na růžích ustláno. Do postavy vnesl tento Brit více drsnosti, humor a důvtip mu však podle některých kritiků chyběl. Nakonec ale Craig přesvědčil, Casino Royale (2006), v němž se jako agent objevil poprvé, vydělalo víc než jakýkoli jiný díl této série.

Duchovním otcem Bonda je britský spisovatel, novinář a námořní důstojník Ian Fleming (1908 - 1964), který při vymýšlení příběhů čerpal i z vlastních zkušeností ze špionážní služby. O agentovi napsal dvanáct románů a dvě knihy povídek. Po Flemingovi pak v psaní příběhů pokračovali další autoři - Kingsley Amis, John Pearson, John Gardner, Raymond Benson, Jeffery Deaver a Sebastian Faulks.

Foto: Aktuálně.cz

Donald Grant

První výraznější padoušský zabiják se jako jeden z mála pohyboval ve stejném ranku jako 007 - byl skvěle trénovaný agent. Jeho fyzické dispozice ty Bondovy poněkud překonávaly, i proto nad ním do kouta (před hlaveň pistole) zahnaný Bond vítězí kromě síly a šikovného kufříku i důvtipem. Při vzpomínce na společnou večeři si navíc neodpustí na Grantovu adresu jízlivou poznámku: „Červené víno k rybě, měl jsem to tušit."

Foto: Aktuálně.cz

Oddjob

Goldfingerův nemluvný čínský pomocník si kromě obrovské síly (drtí v pěsti golfové míčky) vypomáhá svou kovem vykládanou buřinku, s níž dokonale ovládá vrh do dálky na pohyblivý cíl. A navíc si nikdy nelze být jistý, jak moc to tomu nebezpečnému šibalovi s kulatým obličejem v mozkovně šrotuje.

Foto: Aktuálně.cz

Jaws

Frankensteinovský obr s kovovým chrupem, kterému snadno podlehnou dokonce i jiné kovy, se poprvé objeví ve filmu Špión, který mě miloval. A protože přežije Bondovo povolení zabíjet (a získal si velkou přízeň publika), vrátí se v Moonrakerovi. Největší sympaťák na poli padoušských zabijáků se však ani na konci druhého bondovského angažmá na onen svět neodebere; naopak se šťastně zamiluje a pomůže Bondovi zachránit svět.

 

Právě se děje

Další zprávy