Bondopedie: Najděte svět agenta 007, krále rvaček i ložnic

Kultura Tomáš Kunc Kultura, Tomáš Kunc, Radomír D. Kokeš
4. 12. 2014 16:09
Akční scény, krásné ženy, rychlá auta, padouchové, technické vychytávky. Projděte se světem filmů o Jamesovi Bondovi.

Grafika - Akční scény, krásné ženy, rychlá auta, exotické prostředí, technické vychytávky, známé hlášky a suchý humor - nic z toho nesmí chybět ve filmech s Jamesem Bondem. A i když král bitek i ložnic v posledních dílech poněkud přitvrdil, svět před padouchy zachraňuje stále s přehledem a elegancí.

První agent s povolením zabíjet se na plátně objevil před dvaapadesáti lety, 5. října 1962, na premiéře první z bondovek s názvem Dr. No v režii Terence Younga.

Čtyřiadvacáté dobrodružství agenta 007 se bude jmenovat Spectre (Přízrak).

Počtvrté nebude chybět modrooký blonďák ostře řezané tváře Daniel Craig. Je šestým představitelem Bonda a zpočátku neměl na růžích ustláno. Do postavy vnesl tento Brit více drsnosti, humor a důvtip mu však podle některých kritiků chyběl. Nakonec ale Craig přesvědčil, Casino Royale (2006), v němž se jako agent objevil poprvé, vydělalo víc než jakýkoli jiný díl této série.

Duchovním otcem Bonda je britský spisovatel, novinář a námořní důstojník Ian Fleming (1908 - 1964), který při vymýšlení příběhů čerpal i z vlastních zkušeností ze špionážní služby. O agentovi napsal dvanáct románů a dvě knihy povídek. Po Flemingovi pak v psaní příběhů pokračovali další autoři - Kingsley Amis, John Pearson, John Gardner, Raymond Benson, Jeffery Deaver a Sebastian Faulks.

Foto: Aktuálně.cz

Digitálky na chlubení

Při jaké příležitosti James Bond využívá hodinky, aby zjistil, kolik je hodin? Ve většině případů ve chvíli, kdy potřebuje vědět, za jak dlouho vybouchne bomba. V Žít a nechat zemřít se sice do kamery pochlubí technologickou novinkou v podobě digitálek Hamilton Pulsar, ale jinak mu hodinky slouží ke spoustě jiných a mnohem užitečnějších věcí, než je časomíra.

Foto: Aktuálně.cz

Magnet i televize

Vrchní vynálezce Q má pro hodinky slabost (snad proto, že málokomu připadají podezřelé) a zabudovává do nich neuvěřitelné věci: Geigerův počítač (Thunderball), cirkulárku a extrémně silný magnet (Žít a nechat zemřít), telegraf (Agent, který mě miloval), trhavinu (Moonraker), kameru i s televizí (Chobotnička), laser (Zlaté oko) nebo lanko s kotvičkou (Jeden svět nestačí).

Foto: Aktuálně.cz

Od rolexek k omegám

Člověk si říká, že při podobných funkcích by ani nehleděl na značku, ale product placement je neúprosný, a tak se Bond dlouhá léta vybavoval rolexkami, později přešel na seiko a v éře po studené válce patří zápěstí agenta 007 omegám.

Foto: Aktuálně.cz

Vymoženosti na postupu

Pokud si v Dr. No vystačil Bond jen se značkovými hodinkami, v Srdečných pozdravech z Ruska už měl pro strýčka Příhodu kufřík s řadou vymožeností (slzný plyn, zasouvací nůž, peníze, skládací puška), zatímco padouch Grant musel vydržet jen s drátem v hodinkách.

 

Právě se děje

Další zprávy