Hory mají oči, lidi krumpáče

Irena Hejdová Irena Hejdová
10. 5. 2006 0:01
Praha - Remake hororu ze 70. let nabízí krev, mrtvoly a klišé. Ale i děs, který by obstál bez vřeštících teenagerů - ač i na ně dojde. Uvnitř: RECENZE

Velká rodina šerifa Cartera včetně dvou psů se jmény Kráska a Zvíře se vydává na výlet kalifornskou pouští. Zpočátku řeší jen vzájemné antipatie a spory. Pak ale zjistí, že tvrzení "na poušti není nic k vidění" nemusí být pravdivé.

Kamera je často sleduje zpovzdálí, od země. Z pohledu jejich nepřátel, kteří se kolem nich začínají rojit a občas prolezou záběrem s hbitostí škorpionů, což umocňuje zneklidnění na obou stranách plátna.

Zlom definitivně přichází se záhadnou nehodou rodinného karavanu. Hned následující noc začíná tuhý boj mezi lidmi a mutanty, zdegenerovanými potomky horníků, kteří kdysi odmítli opustit místa zkoušek atomových bomb. Boj o holý život a divácký děs.

Že se děje něco divného, zpočátku tuší jen syn. Ale ostatní to pochopí co nevidět.  Přesvědčí je o tom prvních pár mrtvol z rodinných řad a noční scéna, v níž velkou roli hraje duel dvou blonďatých sester a dvou mutantů. Na nedožraného papouškem ve znetvořených ústech jednoho z nich není věru hezký pohled.

První polovina filmu má pořád ještě atmosféru klidu před bouří. Ale všechno už směřuje ke katastrofě a působí podezřele - šílený pumpař, cedule se zákazem vstupu i opravdoví škorpioni, prohánějící se pískem.

Zato zvuková stopa je hned od vcelku idylického začátku nabitá překrývajícími se hluky auta, drnčícího rádia, štěkání psů, špičkování mezi tchánem a zetěm - a možná už i temného oddychování tajemných mutantů, kteří jsou odporní, radost na ně pohlédnout.

Hory mají oči
Hory mají oči | Foto: Bontonfilm

Rozpálená pouštní krajina ukrývá hřbitov aut v pouštím kráteru i celé zaprášené mutantské město duchů, plné vraků a módních figurín. Tam se jeden ze členů rodiny vydává se psem a baseballovou pálkou najít své dítě -  a okusit pobyt v boxu s mrtvolami a la Hostel a bojovat s mutanty krumpáčem i americkou vlajkou. Kdopak asi vyhraje?

Původní film stavěl  na strachu z jaderné hrozby. Remake téma přebírá - uvozují ho už úvodní titulky plné výbuchů a deformovaných lidí - i mutuje. Několikrát tu autoři ironicky připomenou svou vlast: zní hymna, stará mutantka maloměšťácky vysedává u televize,  též probodnutí protivníka americkou vlajkou je dostatečně explicitní.

Hory mají oči
Hory mají oči | Foto: Bontonfilm

Přesto je to film spíše bezduchý, jak už horory tohoto typu bývají. Jsou i naivní a provokují řadu otázek, na které je marné hledat odpovědi. Proč je mutantka v červené mikině tak hodná? A proč jsou ostatní mutanti tak zlí, pomineme-li klišé, že filmové zrůdičky se zpravidla mstí za své znetvoření?

Šikovný režisér Alexandre Aja (Noc s nabroušenou břitvou) však umí odvážit přesné množství smyslu pro napětí, nadhledu i režijní inteligence. A to z filmu činí krvavý horor, který je přes naivitu zápletky a občasnou nezáměrnou vtipnost také děsivý. I když se jím klátí postavy zapatlané krví od hlavy k patě tak, že člověk občas více lituje maskéry filmu než jeho hrdiny.

Hory mají oči (The Hills Have Eyes), USA 2006. Scénář Wes Craven (1977), Alexandre Aja, Grégory Levasseur, režie Alexandre Aja, kamera Maxime Alexandre, hudba Tom Hajdu, Andy Milburn, hrají Michael Bailey Smith, Tom Bower, Ted Levine, Kathleen Quinlanová, Dan Byrd, Emilie de Ravinová a další. 107 minut, distribuce Bontonfilm.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Nejméně dva mrtvé a až 20 zraněných si vyžádaly výbuchy bomb v afghánském Dželálábádu. Tamní oblast je považována za baštu Islámského státu.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty, kteří byli schováni v autě

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty z Turecka, které převážel rumunský řidič schované v autě. Dva migranti byli nezletilí. Novináře o tom dnes informovala policejní mluvčí z Vysočiny Dana Čírtková. Dodala, že auto zadrželi na 111. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu.

Migranti se pohybovali podle Čírtkové po území EU bez platných dokladů. Při výslechu uvedli, že cestovali z Turecka letecky do Srbska, poté v nákladovém prostoru nákladního vozidla jeli do Bulharska a dále do Rumunska. Zde nastoupili do dodávky, kterou řídil občan Rumunska. S ním jeli do Maďarska, odtud přes Slovensko do České republiky. Jejich cílovými státy podle policie měly být Německo a Francie.

„Po provedení všech úkonů správního řízení byli dva šestnáctiletí mladíci na základě předběžného opatření okresního soudu ve čtvrtek 16. září umístěni do zařízení pro cizince v Praze. S dospělým cizincem jsme zahájili správní řízení ve věci ukončení přechodného pobytu a poté mu udělili výjezdní příkaz,“ uvedl vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Oldřich Chaloupka.

Řidiče dodávky policisté podezírají z přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Muž je stíhán na svobodě a v případě prokázání viny mu hrozí až dvouleté vězení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Národní pouť k výročí sv. Ludmily pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát

Národní pouť k výročí 1100 let od smrti svaté Ludmily v Tetíně na Berounsku dnes pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát Christoph Schönborn. Jde o jednu z hlavních částí programu. Přijelo několik tisíc věřících. Mše se konala na louce na kraji obce. Dopravu návštěvníků zajišťovala i kyvadlová autobusová doprava, přijeli také lidé v Moravy, někteří byli v krojích.

Starosta Tetína a předseda spolku Svatá Ludmila Martin Hrdlička při zahájení mše řekl, že čeští historici a genealogové zjistili, že je kardinál Schönborn přímým potomkem svaté Ludmily. "Proto jsme připravili certifikát, který tuto skutečnost dokládá," dodal Hrdlička.

Schönborn se narodil na zámku Skalka, v roce 1945 byla jeho rodina vysídlena v rámci odsunu Němců, poté žila převážně v Rakousku. Papežský legát je jmenovaný přímo papežem při mimořádných příležitostech. Schönborn také v Tetíně vyřídil osobní pozdravy od papeže Františka. V úvodní části mše se s věřícími pomodlil česky, i když nejprve zmínil, že přes své předsevzetí se česky nenaučil.

Pouť začala v pátek přivezením lebky české světice z Prahy, dnes odpoledne bude vystavena v místním kostele svaté Ludmily. Dnešní program doplní koncert, výstava i vyhlášení celosvětového srazu Ludmil a Bořivojů. Přemyslovský kníže Bořivoj byl Ludmiliným manželem.

Příběh zakladatelky přemyslovské dynastie a babičky svatého Václava dnes připomene i prezentace poutní cesty po stopách Ludmiliných potomků nebo loutkové ztvárnění legendy o této světici. Národní pouť pokračuje i v neděli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Paříži dokončili zabezpečovací práce na katedrále Notre-Dame

V Paříži skončily práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, kterou předloni v dubnu poničil rozsáhlý požár. Nyní tak může začít vlastní obnova chrámu, oznámily v sobotu francouzské úřady. Katedrála patřila k nejnavštěvovanějším památkám v Evropě vůbec, její zničení tak vyvolalo ohlasy po celém světě.

"Práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, které začaly 16. dubna 2019 (den po požáru), byly úspěšně završeny v souladu se stanoveným harmonogramem," citovala agentura AFP z úředního komuniké. Katedrála je nyní zcela zabezpečená. Předchozí fáze zahrnovala odstranění lešení, které bylo na místě v době požáru, odmontování a odvoz velkých varhan, zkoušky čištění ve dvou kaplích, instalaci opěr pod oblouky, zajištění místa, kde trojlodím katedrály prochází příčná loď, a roztřídění a odklizení ruin.

Souběžně s tím se připravovala fáze obnovy, uvádí komuniké. První restaurační práce by měly začít nadcházející zimu. Prezident Emmanuel Macron uvedl, že rekonstrukce katedrály by měla být hotova do pěti let. Podle AFP už je ale jasné, že se stavební práce nepodaří ve stanovené lhůtě dokončit.

V hlavní lodi katedrály se má 16. dubna 2024 znovu sloužit mše, jak loni v prosinci oznámil generál Jean-Louis Georgelin. Tohoto bývalého náčelníka generálního štábu Macron před časem pověřil dohledem nad rekonstrukcí chrámu. Nyní se připravuje vypsat řízení na výběr podniků, které se budou na obnově chrámu podílet. Na začátku září také podle komuniké začalo hloubkové čištění interiérových stěn a podlah.

Světoznámou architektonickou a církevní památku v srdci Paříže zachvátily plameny 15. dubna 2019. Oheň se rozšířil v krovu a pohltil rozsáhlé části této středověké budovy. Příčina požáru ještě nebyla zcela objasněna. Katastrofu mohla způsobit závada v elektroinstalaci nebo nedopalek cigarety. Památku chráněnou organizací UNESCO před požárem navštěvovalo na 13 milionů lidí ročně.

Při požáru se uvolnilo několik desítek tun olova z konstrukce gotické budovy, které i v podobě toxického olověného prachu zamořilo okolí. Prostranství u katedrály proto muselo projít hloubkovým čištěním.

Zdroj: ČTK
Další zprávy