Film

Zemřela Bond girl Diana Riggová, byla také ve Hře o trůny

Ve věku 82 let zemřela britská filmová, televizní a divadelní herečka Diana Riggová. S odvoláním na jejího agenta o tom informovala zpravodajská stanice BBC. Riggová v 60. letech ztvárnila Bond girl ve filmu Ve službách Jejího Veličenstva a v nedávné době lady Olennu ze seriálu Hra o trůny.

"Zemřela pokojně dnes ráno. Byla doma s rodinou, která v této těžké době požádala o soukromí," řekl zástupce Riggové. Její dcera uvedla, že matka zemřela na rakovinu, kterou jí diagnostikovali v březnu.

Riggová v roce 1969 hrála Bond girl Tracy v jediném filmu, kde neohroženého agenta 007 ztvárnil George Lazenby. Snímek Ve službách Jejího Veličenstva je také jedinou bondovkou, ve které si Bond nakonec svou Bond girl vezme za ženu.

Zdroj: ČTK

Cenu Pavla Kouteckého získal dokument Viery Čákanyové

Cenu Pavla Kouteckého za nejlepší celovečerní dokument v pátek večer získala slovenská dokumentaristka Viera Čákanyová. Porota ocenila její snímek Frem, který reaguje na uvažování způsobené rozvojem technologií a umělé inteligence, když si lidé začínají uvědomovat svou nedůležitost. "Postihuje nicotnost lidské existence v kontextu věčnosti přírody a univerza," uvedla porota. Cena byla předána na festivalu Elbe Dock v Ústí nad Labem. V krátkometrážní kategorii uspěl animovaný dokument Mezery režisérky Nory Štrbové. Vítěz celovečerní kategorie dostane 100 tisíc korun, vítěz té krátkometrážní 40 tisíc. Film Frem do distribuce 12. listopadu uvede společnost Dafilms.

Zdroj: ČTK