Ministerstvo kultury příští rok dostane skoro o miliardu méně

Rozpočet ministerstva kultury by se měl příští rok meziročně snížit téměř o miliardu korun. Hospodařit bude s výdaji 14,32 miliardy, letos má 15,24 miliardy. Vyplývá to z předběžného pracovního návrhu ministerstva financí. Dokument k přípravě státního rozpočtu na rok 2023 minulý týden projednala vláda.

Ministr kultury Martin Baxa z ODS se k tomu, kde by šetřil, zatím nevyjádřil. "Jde o pracovní rámec příjmů a výdajů státního rozpočtu na rok 2023. Ministerstvo kultury do 31. července zpracuje návrh své kapitoly, kterou předloží ministerstvu financí. Následně bude návrh projednán během srpna na úrovni ministra financí. Nejde tedy o finální částku," reagoval v pondělí odpoledne ministrův tiskový odbor.

Vláda přitom v programovém prohlášení slíbila, že se chce blížit k tomu, aby na kulturu šlo jedno procento ze státního rozpočtu. V rozpočtu na letošek by tak výdaje ministerstva musely činit 18,9 miliardy korun, v příštím roce by to muselo být 19,8 miliardy korun. Pokud by stát chtěl poslat jedno procento na kulturu bez výdajů na církve, rozpočet by byl ještě výrazně vyšší.

"Pořád platí závazek, že budeme směřovat k jednomu procentu výdajů na kulturu ze státního rozpočtu," zopakoval Baxa minulý měsíc v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Zároveň ale přiznal, že za prvního půl roku ve funkci už v rozpočtu ministerstva kultury škrtnul 0,9 miliardy korun.

Zdroj: ČTK