Ukrajina

Příští ročník Eurovize místo Ukrajiny uspořádá Británie

Hudební soutěž Eurovize se příští rok bude konat ve Velké Británii. Na Twitteru to oznámila tamní ministryně kultury Nadine Dorriesová. Obvykle klání pořádá vítěz předchozího ročníku. Tím byla letos ukrajinská skupina Kalush Orchestra, kdežto zástupci Británie skončili na druhém místě. Ukrajina se však od února brání ruské agresi, proto organizaci převzali Britové.

"Velmi nás mrzí, že naši kolegové a přátelé na Ukrajině nemohou pořádat Eurovizi. Organizace největší hudební soutěže je pro nás velkou poctou," říká Tim Davie, generální ředitel televize BBC, jež bude mít ceremoniál na starosti. "Tato akce bude věrným odrazem ukrajinské kultury a zároveň představí rozmanitost britské hudby i kreativity," slibuje. Konkrétní město, kde klání proběhne, teprve oznámí.

Zdroj: ČTK

Ukrajinský velvyslanec protestuje proti ruskému filmu v Karlových Varech

Proti zařazení ruského filmu nazvaného Kapitán Volkonogov uprchl do programu karlovarského festivalu protestuje ukrajinský velvyslanec v České republice Jevhen Perebyjnis. Otevřený dopis zaslal toto úterý prezidentovi akce Jiřímu Bartoškovi.

Podle ambasadora film vznikl s ruskou státní podporou a jeho tvůrci se podíleli na tamních propagandistických dílech, zařadit jej do programu tak Perebyjnis považuje za nehumánní. Snímek se odehrává ve 30. letech minulého století a vypráví o vykonavateli stalinských čistek, v němž se probudí svědomí. Rozhodne se vyhledat pozůstalé obětí a prosit o odpuštění.

Programový ředitel festivalu Karel Och už dříve řekl, že festival nechce bojkotovat ruskou tvorbu. Pořadatelé vyjadřují podporu ukrajinským tvůrcům a odsuzují ruské násilí, v Karlových Varech například profesionálům z branže představí rozpracované ukrajinské snímky. "Ruské filmové prostředí reagovalo na ten konflikt tak, že se stáhlo, ruských filmů jsme letos ani mnoho neobdrželi. To, že není ani jeden z nich v soutěži, není výraz bojkotu," řekl v květnu Karel Och.

Zdroj: ČTK
Pokračovat