"Co tady hledáte?" Ukrajinka o útocích Čechů: Nemají si kde vybít agresivitu

Clara Zanga Clara Zanga
18. 6. 2024 9:36
Někteří Češi se projevují k Ukrajincům nepřátelsky, protože jsou již unavení z válečného konfliktu. Roli hraje také to, že obecně nemají příliš kladný vztah k cizincům. Většinou se ale jedná o výpady jednotlivců a je možné, že se do budoucna situace urovná. V pořadu Aktuálně.cz Rasování se na tom shodli zakladatelka iniciativy Hlas Ukrajiny Anastasija Sihnajevská a antropolog Luděk Jirka.
Rasování - Anastasia Sihnaievska, Luděk Jirka | Video: Jakub Zuzánek

Sihnajevská má zkušenost jak s milým a přátelským chováním, tak i s urážkami na ulici, když si vyjde například v oblečení či doplňcích oslavujících Ukrajinu. "Často se setkávám se slovními útoky, které se, myslím, ani netýkají mě osobně, ale toho, že daný člověk nemá kde jinde vybít svou agresivitu," přemýšlí. Vnímá, že jí ke spokojenému fungování v zemi, kam uprchla před válkou, pomohla hlavně znalost češtiny. 

Tuto epizodu Rasování si pusťte také jako podcast:

Antropolog Jirka z Univerzity Hradec Králové však upozorňuje, že právě znalost jazyka Česko v integraci Ukrajinek a Ukrajinců podcenilo. "Bohužel jsme uprchlíky stále nepodpořili tím, že bychom jim nabídli jazykové kurzy. Musí pak přijmout nekvalifikovanou práci, čímž se Česko liší třeba od Německa," srovnává.

Sihnajevská doplňuje, že tak plýtváme lidským kapitálem. Upozorňuje, že demografie příchozích je jiná než těch, kteří do Česka proudili před ruskou invazí v roce 2022. "Ukrajinci jsou pro zemi, kam přicházejí, přidanou hodnotou. Z výzkumů víme, že jsou to z velké části ženy v produktivním věku s vysokoškolským vzděláním. Rychle se adaptují, snaží se vzdělávat, nostrifikují své diplomy," vyjmenovává. 

Sihnajevská i Jirka se shodují, že Češi mají k cizincům obecně spíše rezervovaný vztah. "Za komunismu zde byla takřka nulová přítomnost menšin. Lidé ze zahraničí sem začali přicházet po roce 1989 a lidé na to vůbec nebyli připravení. Chtěli západní vymoženosti. Migrace je ale součástí tohoto životního stylu," vysvětluje. Věří ale, že časem se tolerance zvyšuje. 

Celý rozhovor s Anastasijou Sihnajevskou a Luďkem Jirkou si můžete pustit ve videu v úvodu článku nebo ve všech podcastových aplikacích. 

Rasování
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Rasování

Pořad Aktuálně.cz Rasování je o životě Čechů a Češek, kteří se etnicky liší od většiny. Moderátorka Clara Zanga v něm pátrá po tom, jak předsudky a skrytý rasismus ovlivňují každodenní život lidí a všední komunikaci, ale i specifické oblasti jako jsou vztahy, sport a kultura. Hledá také odpověď na to, zda není rasa jen lidský výmysl a proč neřešíme otázku diskriminace Romů. Cílem pořadu je, aby Česko bylo domovem pro všechny. 

 

Právě se děje

Další zprávy